pondelok, 14 október 2019 18:02

Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný v prednáške PhDr. Dušana Kováča, DrSc. z Historického ústavu SAV Doporučený

Napísal(a) T. Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja pripravila pre stredoškolskú mládež a širokú verejnosť v rámci projektu „Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný“ rôzne podujatia o tejto významnej osobnosti. Záverečnú prednášku celého projektu pod názvom „Brigádny generál francúzskej armády M. R. Štefánik v česko-slovenskom zahraničnom odboji“ bude mať 16.10.2019 PhDr. Dušan Kováč, DrSc. z Historického ústavu SAV Bratislava v priestoroch knižnice, ul. Lipová č. 3. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.

Krátko pred týmto záverečným podujatím projektu účastníci absolvovali záverom mesiaca september 2019 exkurziu pod názvom „Pohľady z neba – osobnosti letectva“ v Slovenskom technickom múzeu – Múzeu letectva v Košiciach a prednášku Milana Kolcúna, zanieteného rozprávača a sprievodcu po Košiciach, o histórii sôch M. R. Štefánika v tomto meste.

Začiatkom októbra 2019 sa účastníci stretli v knižnici na prednáške „Milan Rastislav Štefánik – letec odvážny a vynaliezavý“, kde odborný výklad pútavou formou predniesol Ing. Róbert Rozenberg, PhD., vedúci Katedry letovej prípravy Leteckej fakulty Technickej univerzity Košice.

„Je nám opäť cťou, že v krátkom čase u nás privítame takú významnú osobnosť, akou je pán Dušan Kováč,“ povedala pracovníčka knižnice úseku náučnej literatúry Anna Kešeláková a pokračovala: „Slovenský historik, spisovateľ, bývalý člen predsedníctva Slovenskej akadémie vied sa venuje slovenským dejinám 19. a 20. storočia. V Rožňave bude mať pre stredoškolákov a širokú verejnosť prednášku o M. R. Štefánikovi a o zmobilizovaní česko-slovenského zahraničného odboja, ktorého hlavným cieľom bolo vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov,“ dodala pracovníčka.

Štefánik bol významným politikom, astronómom, vojakom, od roku 1918 generálom francúzskej armády. Od roku 2004 je generálom Ozbrojených síl SR in memoriam. V závere prvej svetovej vojny sa aktívne podieľal na slovenskom a českom zahraničnom odboji a v konečnom dôsledku na vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov. Ako zástanca česko-slovenskej republiky podporoval vznik ČSR na princípe rovnocennosti oboch národov a vyvinul veľké úsilie o jej diplomatické uznanie.

Milan Rastislav Štefánik bol jednou z najvýznamnejších osobností v novodobých dejinách Slovenska. Záverečnú prednášku celého projektu „Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný“ pod názvom „Brigádny generál francúzskej armády M. R. Štefánik v česko-slovenskom zahraničnom odboji“ bude mať 16.10.2019 PhDr. Dušan Kováč, DrSc. z Historického ústavu SAV Bratislava v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

 

Čítať 389 krát Naposledy zmenené streda, 16 október 2019 08:50

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.