pondelok, 27 jún 2022 19:41

Múzeum ako ho (ne)poznáš * Detské letné aktivity Doporučený

Napísal(a) M. Oštrom Mareková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rimavská Sobota, 25. 06. 2022 – Gemersko-malohontské múzeum pripravilo 2. ročník detských letných aktivít pod názvom „MÚZEUM AKO HO (NE)POZNÁŠ“. Aktivity sú určené deťom vo veku od 8 do 12 rokov. Realizovať sa budú v termíne od 11. do 15. júla 2022 od 8.00 hod. do 15.00 hod. Maximálny počet účastníkov je 15. Poplatok za jedno dieťa je 100 eur. Pre deti je pripravený bohatý program, ktorý bude každý deň zameraný na inú tému. Rodičia môžu deti prihlásiť do 30. júna 2022.
Programová skladba detských letných aktivít korešponduje so skladbou zbierkových fondov múzea a tiež s koncepciou stálej expozície. Počas každého dňa deti nahliadnu do zákulisia činnosti ľudí, ktorí pracujú v múzeu. Zoznámi sa nielen s nimi osobne, ale aj s ich múzejnou prácou.

Prvý a druhý deň bude venovaný etnológii. S etnologičkou múzea budú spoznávať svet detí v minulosti - detské hry, hračky, ale aj aké domáce práce vykonávali. Naučia sa detskú ľudovú hru Helička a vyskúšajú si skákanie cez gumu. V tvorivej dielni si dievčatá vyrobia handričkovú bábiku a chlapci si vyrobia vŕbovú píšťalku. Vyrábať budú aj papierové zvieratká s kyjatickými motívmi a hlinené píšťalky.

2022 07 11 plagát leto, slov celeV nasledujúci deň absolvujú deti tkáčsku dielňu s tkáčmi Ľubomírou Žilkovou a Martinom Felbabom z Kokavy nad Rimavicou. Spoznajú pradiarenské a tkáčske náradie, vyskúšajú si prácu s krosnami. Pomocou tkáčskych doštičiek si vyrobia tkaničku – náramok na ruku. Tiež budú pliesť švihadlo. V poobedňajších hodinách navštívia knižnicu múzea a depozitár plný historických kníh. Každé dieťa dostane špeciálny čitateľský preukaz, na ktorý si bude môcť vypožičať knihu a v študovni spoznávať jej obsah.

Na tretí deň sa deti stanú archeológmi. Na improvizovanom archeologickom nálezisku si vyskúšajú odkrývanie improvizovaných archeologických nálezov, vyhľadávanie, ako aj fotografickú a kresebnú dokumentáciu archeologických nálezov a situácii. Vyskúšajú si aj vyhľadávanie archeologických nálezov pomocou detektoru kovov. Vyhľadávané budú epoxidové repliky bronzových záveskov. S konzervátorkou si vyskúšajú ošetrenie, konzervovanie a rekonštrukciu keramických archeologických nálezov. Záver dňa bude venovaný dokumentárnym filmom z cyklu Stopy dávnej minulosti.

Štvrtý deň bude venovaný histórii. S historičkou múzea budú spoznávať predmety dávnej minulosti. V tvorivej dielni sa zahrajú na krajčírov a zhotovia si záložku do knihy, inšpirovanú tradičnými ornamentmi z maďarských ľudových odevov regiónov Kalocsa a Matyó. S riaditeľkou múzea navštívia Námestie M. Tompu a Hlavné námestie Rimavskej Soboty.

Prírodnými vedami sa uzavrie pestrá paleta múzejných činností. Deti spoznajú prácu biologičky v múzeu – získavanie zbierkových predmetov a ich evidencia, práca v teréne či príprava výstav. V kvíze Malý prírodovedec budú deti riešiť úlohy na spoznávanie rôznych druhov živočíchov a rastlín s pomocou pomôcok na určovanie – lupy, ďalekohľadu, určovacích kľúčov. V tvorivej dielni si vyhotovia vlastný odliatok stopy živočícha.

Cieľom letných aktivít je získať priaznivcov múzea z radov mladej generácie, prehĺbiť vzťah mládeže k múzeu ako inštitúcii, k regionálnej histórii a jej hodnotám, ako aj ku kultúrnemu dedičstvu.

Mgr. Martina Oštrom Mareková

 

Čítať 431 krát Naposledy zmenené utorok, 28 jún 2022 10:23

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!