štvrtok, 01 jún 2023 10:37

Esencia svetla * Zmysel pre mnohotvárnosť a pozornosť k detailu Doporučený

Napísal(a) T. Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Rafał Marchut CERKIEW ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA , 2021 olejotlač na barytovom substráte Rafał Marchut CERKIEW ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA , 2021 olejotlač na barytovom substráte Rafael Marchut.
Na vernisáž výstavy poľského fotografa Rafała Marchuta pod názvom Esencia svetla pozýva širokú verejnosť v  piatok 9.6.2023 o 17:00 hod. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. 
Rafał  Marchut sa narodil v poľskom mestečku Nisko. Fotograf, piktorialista, počítačový grafik, organizátor fotografických súťaží pre ľudí s duševnými problémami sa prezentuje aj za hranicami svojej krajiny. O fotografovanie sa začal zaujímať už na základnej škole. Od analógovej fotografie prešiel k digitálnej a v roku 2018 sa opäť vrátil k jej koreňom a ponoril sa do tajov historických techník.
 
2023 06 09 Plakat A32Vo svojej tvorbe venuje osobitnú pozornosť rôznym aspektom miest, kam cestuje, pričom ich spracováva pomocou individuálneho štýlu a subjektívnej analýzy. Jeho fotografie tak evokujú jedinečnú interpretáciu priestoru a času, formovanú vlastnými skúsenosťami a osobitosťami konkrétneho miesta. V roku 2021 bol ocenený cenou „Działacza Kultúry“ (Propagátor Kultúry) starostom obce Nisko (Burmistrz Gminy aj Miasta Nisko) v Poľsku. 
 
Alternatívne techniky dávajú väčšinu tvorivej kontroly do rúk fotografa a nútia ho robiť nezávislé a intuitívne rozhodnutia. Práve tento prvok neistoty, rozmarnosť a nepredvídateľnosť procesu je hlavnou devízou, vďaka ktorej expresivita ručnej tlače umožňuje vyjadriť umelecký zámer a sugestívne umocniť alebo utlmiť vizuálnu výpoveď,“ povedal autor výstavy Rafał  Marchut. Svoju tvorbu úspešne prezentuje doma i v zahraničí. Na svojom konte má výstavy ako Alchýmia štafety, Kríž pod jabloňou, Kaleidoskop spomienok. Esencia svetla je akousi paletou nadčasových a zároveň intímnych emócií vpísaných do túžby po útočisku pred znepokojujúcou realitou.
Prijmite pozvanie na výstavu poľského fotografa Rafała  Marchuta do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č.3, ktorá sa začína v piatok 9.júna 2023 o 17:00 hod. Výstava potrvá do 27.7.2023. Vstup je voľný.
 
Tatiana Bachňáková
 
Čítať 379 krát Naposledy zmenené štvrtok, 01 jún 2023 13:04

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!