sobota, 20 jún 2015 11:34

Slovenské národné múzeum otvorilo nové Múzeum starej Devínskej

Napísal(a) Zuzana Vašáryová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

dnv stara devinska 1aDňa 19. júna 2015 o 16.30 na Istrijskej 68 v Bratislave SNM-Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku otvorili budovu múzea, v ktorej návštevníkom je sprístupnená nová stála expozícia Dejiny a kultúra Chorvátov v Devínskej Novej Vsi. 
Pre tento účel bola zrekonštruovaná budova bývalej pekárne a hostinca Furmanka a dielo získalo ocenenie odbornej poroty za adaptáciu tradičnej architektúry s cieľom prezentácie miestneho kultúrneho dedičstva pre verejnosť. Múzeum starej Devínskej bude pre verejnosť otvorené od 20. júna 2015.
Rekonštrukciu realizovala Samospráva mestskej časti Devínska Nová Ves v rámci komplexnej revitalizácie historickej časti obce s cieľom vytvoriť tu reprezentatívny priestor pre vlastné múzeum. Vybraný objekt sa nachádza v centre mestskej časti v tesnej blízkosti Slovenského národného múzea–Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku. Obnova začala v lete v roku 2014 so zámerom prispôsobiť budovu potrebám múzea. Múzeum starej Devínskej charakterizuje z diaľky viditeľný biely štít s trojuholníkovým oknom, v ktorom sa vyníma silueta bielej holubice s krížom – erb obce. Pod ním, na južnej fasáde, sa nachádza grafické znázornenie mapy obce z roku 1880. 

Vnútorný priestor objektu je ozvláštnený až po štít strechy otvoreným krovom, s masívnymi stropnými trámami. Vnútorné priečky boli čiastočne odstránené, čím vznikla výstavná sieň a dva samostatné priestory, ktoré slúžia ako dobová izba s ukážkou pôvodného zariadenia a servisná časť s technickým a hygienickým zázemím.
Stavba zaujala odbornú porotu Academie Istropolitany Nova, ktorá ju v úzkej spolupráci s Prvou stavebnou sporiteľňou a Bratislavským samosprávnym krajom navrhla na ocenenie v súťaži o najlepšie obnovené objekty tradičnej architektúry v Bratislavskom kraji. Cieľom súťaže je prispieť k zachovaniu tradičnej architektúry, ktorá vytvára jedinečný obraz regiónu. Obnovou chátrajúcej budovy a jej okolia sa samospráva zaslúžila o zatraktívnenie hlavnej ulice starej mestskej časti a vytvorila dôstojný priestor na prezentáciu histórie obce pre miestnych občanov aj návštevníkov tejto lokality. Devínska Nová Ves je dnes jednou z predmestských častí Bratislavy. Vidiecky ráz stratila v 80. rokoch, keď sa tu začali stavať sídliská a počet obyvateľov sa strojnásobil. 

Pôvodne rázovitú dedinu obývali od 16. storočia Chorváti. Aj dnes tu počuť chorvátsky dialekt a potomkovia Chorvátov si svoj pôvod každoročne pripomenú folklórnymi slávnosťami a kultúrno-spoločenskými podujatiami. SNM-Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi bolo otvorené v roku 2006. Múzeum je zamerané na prezentáciu hmotného a duchovného dedičstva chorvátskej menšiny na Slovensku, ktorá sa zachovala už len v 4 lokalitách v Devínskej Novej Vsi, Jarovciach, Čunove a Chorvátskom Grobe. Slovenské národné múzeum bude prevádzkovať aj novú stálu expozíciu Múzea starej Devínskej: Dejiny a kultúra Chorvátov v Devínskej Novej Vsi, ktorá odráža niekdajší život v tejto obci, s dôrazom na 19. a 20. storočie. Je rozdelená do tematických blokov: história, odievanie, duchovný život a cirkev, regrúti, práca a remeslá. Väčšiu časť expozície tvoria zbierkové predmety SNM-MKCHS, pochádzajúce z Devínskej Novej Vsi. Iné sú zapožičané od miestnych obyvateľov, mestskej časti a farnosti v Devínskej Novej Vsi.
Múzeum starej Devínskej bude pre verejnosť otvorené od 20. júna 2015 v otváracích hodinách SNM-MKCHS: denne okrem pondelka (utorok – piatok: 11.00 – 17.00 a sobota – nedeľa: 12.00 – 17.00) viac info: , tel.: +421 2 204 93 101-02-03, www.snm.sk

Zuzana Vašáryová

 

Čítať 2321 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:47

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!