piatok, 06 jún 2014 11:47

Tünde Lengyelová: Mária Antoinetta - Podujatie k výstave v SNM Na čom sedela Európa

Napísal(a) Silvia Turnerová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

ba Marie-AntoinetteUž v utorok 10. júna o 17.00 hod. na Vajanského nábr. 2 v Bratislave prinesie Slovenské národné múzeum ďalšie zo série sprievodných podujatí k výstave Na čom sedela Európa. Tentokrát privítame PhDr. Tünde Lengyelovú, CSc., historičku SAV, ktorá porozpráva o živote Márie Antoinetty, dcéry Márie Terézie.
Na úvod pridávame k uvedenej problematike aspoň stručne: V roku 1756 bola podpísaná dohoda medzi uhorskou kráľovnou Máriou Teréziou a francúzskym kráľom Ľudovítom XV. o politickom sobáši vtedy len jedenásťročnej rakúskej princeznej Márie Antoinetty a francúzskym dauphinom Ľudovítom. Tu sa začína fascinujúci príbeh francúzskej kráľovnej, ktorej dejiny prisúdili označenia ako rozmarná či márnotratná. Jej meno sa stalo synonymom luxusu a prepychu, ktorý v Európe v tej dobe nemal obdobu. Mária Antoinetta, ktorá sa narodila v neďalekej Viedni, je najznámejšou osobnosťou Veľkej francúzskej revolúcie, napriek tomu boli jej politická úloha a nakoniec aj poprava len symbolické. 
Na výstave SNM Na čom sedela Európa je vystavená unikátna stolička z kaštieľa vo Sv. Antone. Stoličku v rámci rozsiahlejšej garnitúry kúpil v Paríži bulharský cár Ferdinand

Saxen Coburg Gotha. Stolička je skutočným majstrovským dielom a dobre odráža prepych dvora, ktorý Máriu Antoinettu obklopoval. Sedaciu súpravu darovala svojej dcére Mária Terézia a je dielom ornamentalistu Phipipa de Salle a ebenistu Georgesa Jacoba. 

PhDr. Tünde Lengyelová, CSc., je samostatnou vedeckou pracovníčkou oddelenia novovekých dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Zaoberá sa obdobím raného novoveku, predovšetkým problematikou spoločenského vývoja v 16. – 17. storočí, dejinami každodennosti, životného štýlu a rodinného života. Množstvo štúdií venovala otázkam o postavení žien, okrem iných prác je editorkou publikácie Žena a právo (2004). Je spoluautorkou Historického kalendára (2006) a diela Lásky a škandály v našich panovníckych rodoch (2013). Roku 2010 vydala knihu Báthory. Život a smrť o osude Alžbety Báthoryovej, ktorá vzbudila mimoriadny ohlas. Editorsky a autorsky sa podieľala na publikácii Thurzovci a ich historický význam (2012). Venuje sa aj prekladaniu odbornej historickej literatúry a popularizácii histórie. 

Centrum múzejnej komunikácie SNM

(Poznámka Maj Gemer: Dauphin de France bol šľachtický titul patriaci prvorodeným synom francúzskeho kráľa a následníkom francúzskeho trónu.)

 

 

 

Čítať 2784 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:52

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!