pondelok, 24 august 2015 16:55

Korčuliarske slávnosti v Dobšinskej ľadovej jaskyni preniesli na chvíľu do Rožňavy

Napísal(a) Gabriela Kolesárová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rv ladova 8 aVo štvrtok 20.8.2015 si mohli záujemcovia o históriu nášho regiónu rozšíriť svoj obzor a vedomosti v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na zaujímavej a pútavej prednáške Korčuliarske slávnosti v Dobšinskej ľadovej jaskyni v podaní p. Kingy Székely z Budapešti - významnej jaskyniarky, kartografky a geografky s bohatou odbornou a publikačnou činnosťou. 
P. Székely s Baníckym múzeom v Rožňave dlhodobo aktívne spolupracuje. Na úvod, ťažko skrývajúc dojatie, pripomenula, že prednáška je výsledkom výskumu, na ktorom sa spolu s ňou významne podieľal pracovník múzea Pavol Horváth, ktorý už dnes, žiaľ, nie je medzi nami. 
Téma prednášky bola veľmi zaujímavá z toho hľadiska, že v súvislosti s Dobšinskou ľadovou jaskyňou verejnosť vie väčšinou len z počutia, že sa tam kedysi korčuľovalo a dokonca, že tam aj trénovali krasokorčuliari, ale presnejšie informácie veľmi k dispozícii neboli. Prednáška sa preto snaží vyplniť túto rv ladova 1rv ladova 2rv ladova 6rv ladova 5rv ladova 4rv ladova 3medzeru a poskytnúť dôležité informácie o histórii jaskyne, čo je o to významnejšie, že podobne, ako jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu, aj Dobšinská ľadová jaskyňa je zaradená do svetového prírodného dedičstva Unesco.

Formou power-pointovej prezentácie boli tiež predstavené najstaršie náčrty jaskyne, unikátne historické fotografie, maľby a pod., z ktorých mnohé vlastní p. Székely vo svojej súkromnej zbierke.
Prednáška odznela v maďarčine s prekladom do slovenského jazyka (G. Kolesárová).
Gabriela Kolesárová

 

Čítať 2146 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.