utorok, 23 jún 2015 11:14

Na oslavách oslobodenia mesta Fryšták v Čechách bola aj delegácia odbojárov z Muráňa

Napísal(a) Jozef Kubaško
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

fry dolezal 1aV predvečer oslobodenia mesta Fryšták v časti Vitová o 17.00 hod. po československej štátnej hymne preleteli lietadlá nad pamätníkom Oldřicha Doležala. Oldřich Doležal, ktorý potopil najväčšiu nemeckú vojnovú loď, pôsobil ako letec v skupine Raf v Anglicku počas 2. svetovej vojny. Odhalenia pamätnej tabule sa zúčastnil jeho syn, ktorý žije v Anglicku a jeho priateľka Češka nám sprostredkovala rozhovor s nim, nakoľko už neovládal češtinu hovorového slova. Tento akt ešte viac umocnilo vystúpenie fryštáckych mažoretiek, ktoré za zvukov hudobnej skupiny Javorina krásne defilovali v krásnych uniformách striebornými paličkami svoje vystúpenie.
Na druhý deň 6. mája 2015 sa z námestia pred radnicou vo Fryštáku pohol sprievod veteránov, hasičov s vlajkami, občanov k pamätníku, aby sa poklonili pamiatke tým, ktorí položili svoje životy, aby bol mier. Za slovenskú stranu sa zúčastnili a položili veniec vo Fryštáku a Vitovej podpredseda oblastného výboru SZPB a členka základnej organizácie Muráň.

fry oslobodenie 1fry oslobodenie 2Chceli by sme poďakovať pánovi starostovi Mgr. Ľubošovi Doležalovi za pozvanie na oslavy oslobodenia mesta Fryšták a 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny.

Taktiež by sme sa chceli poďakovať pani Mgr. Sylve Knedlovej (čestnej občianke obce Muráň) a pánovi Česlavovi Zapletalovi (kronikárovi mesta Fryšták) za príjemne strávené chvíle v ich spoločnosti.
Jozef Kubaško

Čítať 2478 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:28

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.