sobota, 23 máj 2015 19:56

Revúcou sa ozývalo: "Máj, máj, máj zelený..."

Napísal(a) Martina Urbanová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

ra maj zeleny 1aTakmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari nad zimou. Zatiaľ čo v niektorej časti Slovenska sa stavali máje v noci z 30. apríla na 1. mája, u nás na Gemeri sa stavanie májov viazalo k Turícam.

Aj mesto Revúca a jeho miestna časť Revúčka si zachováva tieto ľudové zvyky a tradície. V piatok 22. mája 2015 zorganizovala Základná umelecká škola v Revúcej spolu s DFS Lykovček, Mestom Revúca, MsKS Revúca, ZO JDS Revúca, miestnou časťou Revúčka, ZOS Cilka a Mestskými lesmi Revúca folklórny program pod názvom MÁJ, MÁJ, MÁJ ZELENÝ. V rámci projektu Rok ľudových tradícií, obradov a sviatkov to už bolo v poradí štvrté podujatie.

Program sa začal o 10:30 hod.

v Zariadení opatrovateľskej služby CILKA. Stavanie 10 metrového mája v Revúcej na námestí vedľa Mestského úradu bolo naplánované na 16:30 hod. za sprievodu ľudovej hudby a spevu v podaní miestnych folklórnych súborov. Hneď potom sa diváci aj účinkujúci presunuli do Mestského domu kultúry, kde bol pripravený pestrý kultúrny program. Ako prvá

vystúpila Ľudová hudba PAJTÁŠI pri ZUŠ v Revúcej, ktorá zahrala a zaspievala zmes ľudových piesní. Tanečný odbor ZUŠ zatancoval rómske čardáše, po ktorých prišiel na rad spevácky zbor QUIRIN. Potom divákov rozospieval spevokol ÚSVIT pri ZO JDS v Revúcej a folklórna skupina REVÚŠKA z Revúčky. Záver programu patril DFS LYKOVČEK, ktorý si pripravili krásnu folklórnu choreografiu. Všetci účinkujúci sa s vďačnými divákmi rozlúčili spoločnou piesňou Máj, máj, máj zelený. Staršia generácia si počas sprievodného slova mohla zaspomínať, ako to voľakedy počas stavania májov vyzeralo na dedinách.

Program pokračoval v sobotu 23. mája

o 16:00 stavaním 24 metrového mája pred kultúrnym domom v miestnej časti Revúčka, kde sa stavania ujali chlapi z Dobrovoľného hasičského zboru Revúčka, ako aj ďalší obyvatelia Revúčky, ktorých neodradilo ani daždivé počasie. A práve z tohto dôvodu sa celý kultúrny program v podaní žiakov ZUŠ v Revúcej a folklórnej skupiny Revúška presunul do kultúrneho domu, kde bolo pre divákov pripravené sladké aj slané občerstvenie a tiež výborný guláš. Na záver podujatia sa všetkým organizátorom, účinkujúcim a divákom poďakoval viceprimátor Július Buchta a poslankyňa miestnej časti Revúčka Janette Hrbálová.

Vyzdobený máj je stále symbolom lásky a radosti. Je to jeden z najkrajších zvykov po našich prapredkoch. Nech táto tradícia, v podaní folklórnych kolektívov, ktoré náš krásny gemerský folklór i naše vzácne dedičstvo uchovávajú pre budúce generácie, pretrváva aj naďalej...

Mgr. Martina Urbanová

Foto: Peter Poboček

[cincopa AQLAQl8Bto5O]

 

Čítať 2892 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:43

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.