štvrtok, 04 september 2014 23:06

V Rožňave sa uskutoční turnaj tímov v integrovanej BOCCI

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

boccia-roznava1aBoccia (čítaj boča) je loptová hra, v ktorej sa hráči snažia hodiť svoju loptičku čo najbližšie k cieľu. Súperi majú obaja po 6 loptičiek, jeden červenej farby, druhý modrej farby a hádžu na cieľovú loptičku bielej farby. Loptičky sú mäkké, z umelej kože plnené plastovými granulami, vážia približne štvrť kg. Hrá sa na hladkom povrchu v interiéri, na ihrisku s rozmerom 6x12,5m. Hráč, ktorý nahádže bližšie k bielej loptičke viac lôpt ako súper, vyhráva. Hoci je Bociia tiež športom paralympijským, pre mnohých z nás je to neznámy šport.

Gemer môže byť vďačný za to, že tento šport iba nedávno zaviedol Ondrej Bašták Ďurán z Gemerskej Polomy, kde v októbri 2013 prebehla v rámci Členskej schôdze SZTP prezentácia tohto druhu športu, vhodného aj pre ťažko telesne postihnutých. S bocciou sa oboznámili aj v iných zariadeniach, či organizáciách a šíri sa najmä v okrese Rožňava. Pán Ondrej Bašták Ďurán nám poslal prvú informáciu dokonca o pripravovanom turnaji v športe BOCCIA, ktorého je spoluorganizátorom. Záštitu nad ním prevzal primátor Rožňavy pán Štefan Burdiga. Turnaj sa uskutoční v Rožňave v Športovej hale pri Zimnom štadióne 19.9.2014 počas Rožňavského jarmoku.

gp sam 2528 koprovatV prílohe tohto príspevku je pripojená i prihláška do turnaja, ktorá má určený pevný termín odovzdania 12. september 2014. Boccia je šport pre ťažko telesne postihnutých, jeho integrovaný variant je určený pre všetkých - ako zdravotne postihnutých, tak aj zdravých. Hrá sa po sediačky, s náradím a loptami organizátora, príp. vlastnými pomôckami, podľa pravidiel BISFed upravených organizátorom na potreby integrovanej boccie. Neznalosť pravidiel boccie nie je prekážkou účasti - základné pravidlá boccie budú vysvetlené pred začiatkom súťaže.

Každý tím pozostáva z troch hráčov. Tímy budú žrebovaním určené do 4 skupín po 3 tímoch, (12 tímov). V skupine hrá každý s každým. Do semifinále postupujú víťazi skupín. Semifinále a finále sa hrá systémom pavúka. V prílohe nájdete aj propozície turnaja a týmto vás a vašich kolegov aj srdečne pozývame na turnaj - či už ako divákov, novinárov, alebo ako hráčov, pretože v trojčlenných tímoch si môžu prísť tento šport zahrať aj zástupcovia organizácií, firiem, štátnych inštitúcií. Pokiaľ vás táto ponuka zaujme, neváhajte sa skontaktovať s nižšie uvedenými organizátormi a vyžiadať si ďalšie informácie. O tomto športe v regióne Rožňava sa dozviete viac na stránke http://www.parahry.sk/paged/aktuality/.

Povedzme si aspoň v skratke niečo o tom, kto vlastne Ondrej Bašták Ďurán je a ako sa dostal k tomuto športu.

Duran Ondrej1Narodil sa 6.3.1976 v Rožňave, vyrastal v Henckovciach a Gemerskej Polome. Základnú školu navštevoval vo Vlachove, Gemerskej Polome a Rožňave. Študoval na Gymnáziu v Rožňave a Banskej Štiavnici. Vyštudoval biomedicínsku fyziku na FMFI UK a po štúdiách pôsobil v Bratislave.
Vlastnou tvorbou sa angažuje literárne, pracoval v sociálnej oblasti ako osobný asistent, administratívny pracovník, organizátor šachových turnajov pre telesne postihnutých a tréner boccie.

Športu boccia sa venoval popri ostatných aktivitách spojených so zdravotne postihnutými ľuďmi viac ako 12 rokov a to v pozícii asistenta hráčov, rozhodcu, trénera a spoluorganizátora turnajov a sústredení v bocci.

Od roku 2013 v oblasti športu zdravotne postihnutých aj podniká pod názvom firmy BASHTO. Stal sa distribútorom boccia vybavenia dánskej firmy Handi Life Sport na Slovensku, je výrobcom boccia príslušenstva – najmä boccia rámp, získal trénerskú licenciu v športe pre všetkých so zameraním zdravotná telesná výchova, publikoval príručku k tréningom boccie (BOCCIA: Základné techniky tréningu pre hráčov a asistentov, 2013), organizuje tréningy a turnaje v športe boccia.

Sídli v Gemerskej Polome a jedným z jeho podnikateľských zámerov je propagácia boccie v rožňavskom regióne, ako aj v košickom samosprávnom kraji, kde je boccia zatiaľ známa len málo.
Kontakty:

www.parahry.sk
www.bashto.sk

 

PROPOZÍCIE

PRIHLÁŠKA

 

Čítať 3287 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:00

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!