Základné školy (503)
Posledný týždeň pred polročným vysvedčením bol v ZŠ I. B. Zocha v Revúcej už tradične venovaný projektom. V ŠKD sme sa počas projektového týždňa venovali aj právam dieťaťa. V rozhovoroch v kruhu na koberci sme si priblížili a vysvetlili jednotlivé práva a prepojili sme ich s aktivitami tak, aby si deti precvičili svoje správanie a konanie. Pozorovali sme naše odtlačky prstov a zistili sme, že ani jedny nie sú rovnaké. Každé dieťa je jedinečné, iné, jedno modrooké, druhé hnedooké, vysoké, chudé, ale práva sa vzťahujú na všetky rovnako bez rozdielu. Každé dieťa má právo na rovnosť. Spoločne sme sa naučili vyjadrovať a obhajovať svoje názory bez hádky a kriku. Vyjadriť svoj názor majú právo všetky deti, ale nesmú pri tom zabúdať na slušnosť a spôsob, aby nikoho neurazili.
V robotickej súťaži žiakov základných škôl RoboHranie 2020 prvé miesto pre Revúcu
Napísal(a) ZŠ
Programátor je lukratívne povolanie, ale vyžaduje si trpezlivosť a sebadisciplínu. A to sa vyplatilo aj Leovi Gombárovi zo 7. B a Milanovi Bukócimu z 9. B Základnej školy Jána Amosa Komenského v Revúcej. V robotickej súťaži žiakov základných škôl RoboHranie 2020 s témou „Zachráňme planétu“ sa umiestnili na 1. mieste. V silnej konkurencii 11 tímov prezentovali najoriginálnejšieho robota „Vzájomná banka“ a zaujali porotu i vtipnou reklamou „Lego shoping“. Chlapcom gratulujeme a prajeme im ďalšie úspechy. Poďakovanie patrí aj rodičom Lea Gombára za obetavosť a veľkú pomoc.
ZŠ
ZÁŽITKOVÉ UČENIE U ZOCHÁČOV TROCHU NEZVYČAJNE
Napísal(a) Mgr. Poliaková
Hodina geografie u piatakov Základnej školy I. B. Zocha v Revúcej vyzerala v týchto dňoch trochu nezvyčajne. Uplatnili sme metódu zážitkového učenia a preberali sme SOPKU. Všetky sopky sme si starostlivo pripravili z rôznych materiálov od slaného cesta, polystyrénu, sadry či dreva a začali sme prierezom sopky. Sopka je geomorfologický útvar vytvorený magmou vystupujúcou na zemský povrch. Tvorí ju magmatický kozub, sopečný komín a kráter. Magma, ktorá vystúpila na zemský povrch, sa volá láva. Všetci sa tešili už na nasledujúcu časť, ktorou boli výbuchy. Tieto preverili aj výdrž sopky z daného materiálu. Nevybuchovalo sa len vďaka chemickým reakciám, ale videli sme aj sopku, v ktorej sa nachádzali prskavky.
„Chcel by som vložiť vianočnú atmosféru do pohára a môcť z neho vyberať každý mesiac po troške.“
(H. Miller)
VIANOCE – slovo, ktoré pozná hádam každý človek. Patria k najkrajším sviatkom v roku. Na chvíľu spomalíme a aspoň na chvíľu sme si trocha bližší. Najväčšou radosťou je urobiť radosť tomu druhému. Ako to už býva v našej Základnej škole I. B. Zocha tradičným zvykom, aj tento rok sme pripravili Strieborné Vianoce, ktoré sa konali 20. 12. 2019 v budove MsDK v Revúcej.
Dobré srdcia Revúčanov potvrdil Zocháčsky obrátený adventný kalendár
Napísal(a) Mgr. Andrea Repáková
Zocháči (ZŠ I. B. Zocha Revúca) každoročne prežívajú adventné dni plnením dobrých skutkov. Tohto roku svoje aktivity rozšírili na celé naše mesto a okolie. Ich adventný kalendár totiž nebol o prijímaní, ale o rozdávaní. O rozdávaní malých adventných darčekov tým, ktorí na ne často márne čakajú... rovesníkom z detských domovov.
So svojím Obráteným adventným kalendárom oslovili širokú verejnosť v Revúcej a okolí. Počas troch týždňov nosili Revúčania darčeky do priestorov školy a zbierka sa postupne rozrastala. Niektorí žiaci priniesli každý deň nejakú drobnosť, dospelí obvykle naraz priniesli veľké krabice plné oblečenia, hračiek, kníh a školských potrieb. Zbierka sa rozrástla natoľko, že Zocháči museli pre vyzbierané veci vyhradiť osobitnú miestnosť a osloviť miestnych podnikateľov s prosbou o pomoc pri odovzdaní zbierky. Tá mala totiž putovať do Detského domova v Tornali.
Vzácne výročie oslobodenia Jesenského pozdravil so žiakmi červenoarmejec plk. v. v. Ladislav Sládek
Napísal(a) J. Pupala
V predvečer 75. výročia oslobodenia obce Jesenské, dňa 13.12.2019 od 9.00 hodine, sa uskutočnila prednáška spojená s besedou pre žiakov ZŠ Janka Jesenského v Jesenskom s priamym účastníkom protifašistického odboja, vojakom Červenej armády, slovenským občanom plk. v. v. Ladislavom Sládekom z Rimavskej Soboty. V úvode prednášky žiakom a učiteľom vzácneho hosťa predstavil JUDr. Jozef Pupala, člen Historicko-dokumentačnej komisie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a predseda Redakčnej rady dvojtýždenníka Bojovník JUDr. Jozef Pupala. Plk. v. v. L. Sládek po predstavení vyrozprával poslucháčom svoj príbeh v protifašistickom odboji až do oslobodenia Nových Zámkoch, kedy bol prepustený do civilu.
Predvianočný čas v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej...
Napísal(a) ZŠ
začal už 6. decembra 2019, kedy Mikuláš spolu s anjelom a čertom najskôr obdaroval poslušné deti v našich materských školách a potom zamieril aj k našim deťom. A keďže všetci boli celý rok poslušní a dobrí, tak každý odišiel so sladkým darčekom. Pokračovali sme vystúpením našich spevákov a recitátorov počas Vianoc v našom meste. Skvelou kapustnicou nás prekvapili naši kolegovia, ktorí sa aj tento rok zapojili do súťaže vo varení vianočnej kapustnice. Pomáhať je radosť. To si povedali naši siedmaci a zorganizovali už tradičnú našu Ekoburzu, výťažok z ktorej aj tento rok poputuje našim zvieratkám – psíkom v mestskom útulku. Blížiace sa Vianoce si pripomenuli aj deti v školskom klube detí. A okrem výroby vianočných pozdravov pre svojich najbližších oslávili blížiace sa Vianoce klasickým predvianočným večierkom.
Zocháči sa rozhodli pomôcť prostredníctvom UNICEF deťom v krajinách s humanitárnou krízou
Napísal(a) Mgr. Z. Jakubejová
Ľudský život je krásny, ale príliš krátky na to, aby sme len nečinne sedeli a nechali sa unášať prúdom. My, Zocháči, sme iní. Máme v sebe túžbu stále niečo robiť, robiť pre druhých a byť im naporúdzi.
Tentokrát sme sa rozhodli pomôcť prostredníctvom UNICEF deťom v krajinách, ktoré zasiahla humanitárna kríza. Toto príjemné predvianočné obdobie nás motivovalo k tomu, aby naši žiaci so svojimi učiteľmi i rodičmi vyrobili mnoho krásnych vianočných ozdôb a dekorácií. Tie sme potom predávali na vianočných trhoch, ktoré sa konali 6. 12. 2019. Náš stánok hýril všetkými možnými farbami a výrobkami od výmyslu sveta.
Na medzinárodnej súťaži FIRST LEGO league žiaci prezentovali predstavy o úprave priestoru školy
Napísal(a) Ondrej Doboš
Družstvo žiakov ZŠ J. A. Komenského v Revúcej sa dňa 12.12.2019 zúčastnilo regionálneho kola medzinárodnej súťaže FIRST LEGO league v Poprade s témou City Shaper. Náš tím LeJAK tvorili: Leonard Erik Gombár, Milan Bukóci, Kristián Nemec, Sebastián Budziňák a Patrik Stoklas. Súťažilo sa v štyroch kolách: robot dizajn, tímová práca, prezentácia výskumného projektu a robot game. V časti Robot Design sme počas 10 minút predstavili nášho súťažného robota, postaveného výlučne z lego kociek. V tímovej práci sme porozprávali o našej príprave na súťaž a súdržnosť tímu sme ukázali v úlohe postaviť najvyššiu vežu z kariet. V prezentácií výskumného projektu Terasa sme prezentovali naše predstavy o úprave nevyužitého priestoru našej školy. Náš projekt najviac oslovil porotu a získali sme v tejto časti 1. miesto.
Zocháči z Revúcej súťažili v medzinárodnej informatickej súťaži
Napísal(a) Mgr. Andrea Repáková
iBobor je medzinárodná informatická súťaž, ktorá od roku 2004 prebieha postupne v čoraz väčšom množstve krajín (medzinárodná stránka súťaže je bebras.org). Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie a algoritmické myslenie u všetkých žiakov. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.
Na Slovensku tohtoročného iBobra riešilo 89 768 súťažiacich z 1 116 škôl. Z 55 súťažiacich žiakov ZŠ I. B. Zocha v Revúcej až 29 súťažiacich získalo status úspešného riešiteľa. Traja žiaci školy získali plný počet bodov, a teda dosiahli percentil 100: Juraj Jáchimec (III. A), Dominika Jakubejová (III. A) a Jan Theodore Beneš (V. B).
Viac...
POMÁHAŤ JE RADOSŤ. To si povedali žiaci 7. B triedy a pre všetkých žiakov školy pripravili tradičnú charitatívnu vianočnú akciu Základnej školy Jana Amosa Komenského v Revúcej - EKOBURZU.
Mnohé veci z ekoburzy začali vďaka naším žiakom v tento deň svoj druhý život. Potešili a zároveň pomohli. Každoročne výťažok našej charitatívnej akcie - ekoburzy smeruje do nášho mestského psieho útulku. Hneď v novom roku sa jeho obyvatelia potešia. Dostanú darčeky a pomôcky, ktoré im spríjemnia ich život. Možno medzi nimi budú aj "vianočné darčeky", ktoré sa svojim majiteľom hneď po Vianociach stanú nechcenými návštevníkmi.
Predvianočná kapustnica v dlholúckej škole
Napísal(a) Monika Podolinská
Už si ani nepamätám, kedy sa naša Predvianočná kapustnica konala prvýkrát. S malými obmenami má už slušnú tradíciu. A pritom vôbec nejde len o samotnú kapustnicu. Oveľa dôležitejšie sú sprievodné aktivity, naši hostia a, samozrejme, všetky naše deti.
Termín tohtoročnej akcie bol známy už niekoľko týždňov vopred – 6. december 2019. Od prvej vyučovacej hodiny začala po celej škole rozvoniavať kapustnica. Túto časť zastrešovali naši prváci. Sú to veľmi spoľahliví kuchári, veď už majú za sebou niekoľko vynikajúcich jedál. Nasledovala výroba domácich klobás. Štyri súťažné tímy mali pred sebou neľahkú úlohu – rozmiešať pomleté mäso, pripraviť pochutiny podľa tradičného a rokmi odskúšaného receptu,
Zocháči si opäť pripínali červené stužky
Napísal(a) Mgr. M. Pirochová
Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV. Je značkou pre upevňovanie povedomia o HIV a AIDS medzi ľuďmi. Počas celého roka ju majú nosiť ľudia, aby vyjadrili svoju podporu tým, ktorí žijú s HIV a aby si uctili pamiatku tých, ktorí v dôsledku tohto ochorenia zomreli. Pripínajú si ju vždy 1. decembra, kedy je Medzinárodný deň HIV.
Žiaci ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej sa aj v školskom roku 2019/2020 zúčastnili a aktívne podieľali na trinástom ročníku celoslovenskej kampane Červené stužky, kampane boja proti AIDS.
Skvelí pretekári zo ZŠ J. A. Komenského získali na krajskej súťaži bronz
Napísal(a) ZŠ
Blahoželáme našim pretekárom zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej, ktorí 30.11. 2019 v Banskej Bystrici získali bronzové medaily na krajskej súťaži v Detskej atletike.
Tretie miesto je o to cennejšie, že pretekov sa zúčastnilo až 25 družstiev z celého Banskobystrického kraja. Ďakujeme všetkým za vynikajúcu reprezentáciu a trénerom za prípravu.
Radi medzi nami privítame aj ďalších, príďte a športujte s nami.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-