Základné školy (503)
Aj strelecké súťaže v tomto školskom roku znovu potvrdili, že v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej vyrastajú šikovní a úspešní športovci, tentokrát strelci. Krajská školská strelecká liga v Brezne skončila pre našich strelcov ziskom 1. miesta v súťaži družstiev v disciplíne Vzduchová puška streľba v stoji 40 rán a 2. miesto v súťaži družstiev v disciplíne Vzduchová puška streľba v ľahu 40 rán. Súťaž bola trojkolová a veľmi náročná, veď strieľať 60 minút v stoji dá poriadne zabrať. Strelecké snaženie športovcov zo ZŠ J. A. Komenského pokračovalo aj v okresnom kole, kde si naši strelci zmerali sily so strelcami v našom okrese Revúca. Družstvo starších žiakov/žiačok sa umiestnilo na 1. mieste a postupuje na krajské kolo v streľbe základných škôl.
Ďakujeme, Mikuláš, za tie krásne chvíle, za darčeky od teba, za úsmevy milé.
Takmer celý týždeň trvalo Mikulášovi a jeho pomocníkom anjelovi a čertovi zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej, kým navštívili všetkých škôlkarov v našom meste a tiež našich najmladších školákov. Všetkých obdarovali, nikoho neobišli. Za odmenu im deti zaspievali, zarecitovali pekné básničky a podaktorí veru aj sľúbili, že sa trochu polepšia a spoločne si sľúbili, že sa stretnú zas o rok, kedy Mikuláš znovu zavíta k nim.
Mikuláš priniesol darček aj starším žiakom. V Základnej škole J. A. Komenského sa stalo už tradíciou,
Dva týždne medzinárodných informatických aktivít u Zocháčov
Napísal(a) Mgr. Andrea Repáková
Zocháči boli počas posledného novembrového a prvého decembrového týždňa súčasťou dvoch veľkých medzinárodných informatických aktivít. Najprv sa na hodinách informatiky venovali počítačovej bezpečnosti a tohto roku sa zamerali na problematiku kyberšikany. Kým mladší vytvárali komiksy a prezentácie s touto tematikou, starší sa tejto problematike venovali v rámci projektu IT akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Tu sa v sérii troch metodík vytvorených odborníkmi na počítačovú kriminalitu a šikanu dotkli tejto témy naozaj na profesionálnej úrovni. Okrem toho mali možnosť pozrieť si film Cyberbully, ktorý je venovaný práve kyberšikane teenagerov. Ako každoročne, aj tohto roku sa žiaci našej školy zapojili do medzinárodnej Hodiny kódu
Tak, ako v minulom školskom roku, aj v tomto sa darí žiakom Základnej školy J. A. Komenského vyhrávať a prinášať úspechy z celého radu súťaží. Tu je len niekoľko z nich za posledný mesiac: 1. decembra 2018 v Banskej Bystrici na atletických pretekoch najmladší atléti získali 1. miesto – Spajkyho krajský pohár. Dňa 29.11. sa za účasti 7 družstiev chlapcov ZŠ konalo okresné kolo vo futsale. Družstvo chlapcov školy obsadilo veľmi pekné 2. miesto. Už štvrtýkrát sa žiaci základnej školy zúčastnili technickej olympiády v Detve, kde si zmerali svoje sily v teoretických vedomostiach aj praktických zručnostiach so svojimi rovesníkmi. Tento rok našu školu reprezentovali Adam Kotlarčík v kategórii mladších žiakov a Lukáš Berzéty a Róbert Biž v kategórii starších žiakov, kde sa súťaží vo dvojiciach.
Najmladším atlétom z Atletického klubu ISKRA pri ZŠ J. A. Komenského v Revúcej sa podaril ozaj husársky kúsok. Na pretekoch Spajkyho krajský pohár v Banskej Bystrici 1.12.2018 spomedzi 19 zúčastnených atletických družstiev zvíťazili a Spajkyho pohár je náš, je v Revúcej. Naše druhé družstvo obsadilo vynikajúce štvrté miesto. Tieto preteky – Spajkyho pohár nahradili tento rok súťaž Bavme deti športom.
Veľmi sa tešíme, že atletika oslovuje čoraz viac detí, ktoré sa účasťou v projekte Detská atletika pravidelne hýbu a cítia radosť zo športu. Ďakujeme trénerkám Majke Chrapánovej a Saške Demianovej
Noc v škole s tajuplným hľadaním pokladu
Napísal(a) Mgr. M. Pirochová
Všetko to začalo v piatok 30.11.2018 o 18.00 hod. Všetci tí, ktorí mali chuť prežiť noc v škole, si priniesli spacáky, karimatky, nafukovačky a dobrú náladu. Najprv si žiaci so svojimi učiteľmi upravili triedy na „spálne“, potom nasledovala poriadna večera a hybaj na súťaže. Tento ročník pripravili súťaže žiaci 9. ročníka a naozaj sa im vydarili. Všetci sa na nich poriadne vybláznili. V nočnej škole sa žiaci rozutekali po tmavých chodbách a premiestňovali sa z triedy do triedy za bodmi týchto stanovíšť: „Jazda na rideri“, „Streľba na kôš“, „NOHY“, „Hľadanie loga youtuberov“, „Hod krúžkov na cieľ“, „Streľba florbalkou na bránu“, „Hádaj, čo to je“, „Ochutnávka na slepo“. Najviac sa darilo žiakom 8. ročníka, ktorí si vybojovali prvé miesto, na druhom mieste skončili družstvá troch tímov,
V prekrásny slnečný, ale už zimný deň, 28.11.2018 sa ôsmaci a žiaci z cestovateľského krúžku zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej vybrali navštíviť zaujímavé miesta v Rožňave. Návštevu Rožňavy začali vo hvezdárni. Po mnohých rokoch sa tam znovu vrátili, aby prežili fyziku inak, netradične, nie v učebni školy.
Hvezdáreň Rožňava sa nachádza v severnej časti mesta, nad poliklinikou na južnom svahu Kalvárie. V dobe najväčšieho rozkvetu mala hvezdáreň 10 zamestnancov a okolo 10 000 návštevníkov za rok. Po rokoch útlmu, začala hvezdáreň v lete tohto roku znovu vítať návštevníkov, a aj preto tam smerovali naše kroky.
Dobrovoľníci zo ZŠ J. A. Komenského získali mimoriadnu cenu pre psíkov v revúckom útulku
Napísal(a) ZŠ
V minulom školskom roku sa žiaci, vtedy 5. B triedy Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej, zúčastnili súťaže „Idem na to“. Jedným z kľúčových cieľov súťaže bolo priniesť iný uhol pohľadu na tému dobrovoľníctva, dodať mu svieži vietor a cool imidž a prostredníctvom možnosti výhry atraktívnych cien vybudovať medzi mládežou tzv. komunitu „ANTISALÁMISTOV“. Deti počas školského roka plnili viaceré dobrovoľnícke projekty. Z nich dva boli venované získaniu prostriedkov pre psíkov v revúckom útulku – Ekoburza a predaj obrazov psíkov, ktoré namaľovali deti pod vedením pani učiteľky Zuzky Almásiovej. A práve tieto akcie zaujali porotu a deti získali mimoriadnu cenu. Cenou bolo 250 kg granúl pre psíkov.
Žiaci ZŠ J. A. Komenského na predvianočných potulkách po Londýne
Napísal(a) ZŠ
Žiaci, učitelia aj rodičia zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej sa stali účastníkmi zájazdu do hlavného mesta Veľkej Británie - mesta Londýn. Londýn si vybrali hlavne z dôvodu vyskúšať si svoje znalosti z anglického jazyka v tom "naj" anglickom meste a tiež navštíviť a vidieť zaujímavosti tohto mesta v predvianočnom čase. A zážitkov si odniesli veľmi veľa. Prešli si niekoľko londýnskych pamiatok - Big Ben, Trafalgarské námestie, Oxford streat, Tower bridge, Sealand, Winter Wonderland a mnoho iných. Poďakovanie patrí pani učiteľke Zuzke Kovaľovej, ktorá ich previedla celým Londýnom a celý zájazd zorganizovala.
Náboj Junior vyniesol Zocháčov v medzinárodnej matematicko-fyzikálnej súťaži na tretie miesto v kraji
Napísal(a) Andrea Repáková, Zuzana Jakubejová
Náboj Junior je medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. Celá súťaž trvá 120 minút, počas ktorých sa tímy snažia na jednom zo súťažných miest vyriešiť čo najviac príkladov. Na začiatku súťaže dostane každý tím zadania šiestich príkladov. Akonáhle tím dospeje u niektorého z nich k správnemu, väčšinou číselnému, výsledku, dostane zadanie ďalšieho. Kto vyrieši v časovom limite najviac príkladov, vyhráva. Zocháči, teda žiaci ZŠ I. B. Zocha v Revúcej, sa tejto súťaže zúčastnili v piatok 23.11. prvýkrát. Do regionálneho kola nastúpili hájiť farby našej školy deviataci Samuel Skybjak a Pavol Tokár a ôsmaci Tomáš Hapl a Michal Špalda.
Viac...
Navštívili bývalé koncentračné tábory - autentické miesta druhej svetovej vojny, ktoré dodnes popierajú základné princípy ľudskosti
Napísal(a) Veronika Tardová
V piatok 16. novembra 2018 sa žiaci 8. a 9. ročníka Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej zúčastnili poznávacej exkurzie na veľmi smutné miesto do poľského Osvienčimu. Navštívili koncentračné tábory Auschwitz, Auschwitz – Birkenau. Koncentračný tábor Osvienčim bol počas druhej svetovej vojny nemecký vyhladzovací tábor. V jeho plynových komorách zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí. Jeho existencia siaha do rokov 1940 až 1945. Celkovo boli vybudované tri tábory. Pre všetkých účastníkov exkurzie, bola návšteva táborov veľmi silný zážitok. Hlavne, keď sme videli tie hromady vecí patriace zavraždeným ľuďom, ako napr. hrnce, kufre, topánky, zubné protézy atď. Dozvedeli sme sa o podmienkach, v akých tu ľudia žili a boli to skutočne neľudské podmienky. Ľudia do koncentračných táborov cestovali mnohokrát celé dni a noci vo vagónoch pôvodne prevážajúcich dobytok bez jedla a bez vody.
V poradí druhý DEŇ ŠKOLY sa v Základnej škole J. A. Komenského niesol v skvelej atmosfére prípravy úžasného obeda. Už od skorých ranných hodín sa útrobami školy šírila príjemná, jazyku lahodiaca vôňa, ktorá mala svoj pôvod v školskej kuchyni. A čo sa tam dialo? Naše pani kuchárky pripravovali ďalší skvelý obed pod dozorom a za aktívnej pomoci výnimočného kuchára – šéfkuchára, tatranského hotela Andreja Hurajta. A čo pripravovali ? Vynikajúcu „domácu„ kuraciu polievku, ale hlavne rybu s orechovou krustou, opekanými zemiačikami a dusenou zeleninou. Chutilo všetkým. Našim deťom, našim učiteľom, našim prevádzkovým zamestnancom a tiež návštevníkom školy – našim rodičom, ktorí v tento deň k nám zavítali. Všetci si obedové menu pochvaľovali, bolo úžasné – vynikajúce. A to vďaka netradičnému spojeniu chuti vlašských orechov a tresky,
Takýto bol štátny sviatok u Zocháčov
Napísal(a) RNDr. Eva Holéczy Vidová
Vraj sobota a ešte k tomu štátny sviatok! A v ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej sa to od skorých ranných hodín len tak mlelo.
Práve 17. november 2018 si totiž Zocháči zvolili za deň, kedy sa brány školy otvoria veľkým i malým. Tradičný Európsky deň rodičov a školy sa konal v netradičnom termíne. Že to bola dobrá voľba, potvrdilo najprv krásne počasie a v závere aj naozaj rekordná účasť.
Pedagógovia, žiaci, rodičia i starí rodičia spojili sily a pripravili bohatý a najmä príťažlivý program. Po slávnostnom otvorení podujatia sa konalo pasovanie prvákov. Po nich sa predstavili tri triedne divadelné súbory so svojimi malými divadielkami. Za predvedené výkony zožali zaslúžený potlesk a ten znamenal otvorenie všetkých stánkov a tvorivých dielní.
Je názov projektu, ktorý sa rozbieha v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej spolu s 10 vybranými školami zo Slovenska. Cieľom projektu je vybudovanie „Dažďovej záhrady“ v priestoroch školského areálu. Je súčasťou prevencie rozsiahlych klimatických zmien prebiehajúcich sa na našej planéte. Záštitu nad daným projektom má Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica s príspevkom donora DM-drogerie markt. V dňoch 12.-14.11.2018 sa žiaci školy zúčastnili kurzu „Klíma nás spája“ na lazoch vo vzdelávacom centre Zaježová 30 km od Zvolena. Cieľom tohto stretnutia všetkých účastníkov bolo oboznámenie sa s problematikou klimatických zmien na našej planéte a informácie ohľadom rozbiehajúceho sa projektu.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-