štvrtok, 30 jún 2016 00:21

Ešte k semináru na tému Gustáv Eisele - významná osobnosť baníctva na Gemeri

Napísal(a) G. Kolesárová
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Dňa 17.6.2016 sa v priestoroch Gemerského osvetového strediska v Rožňave uskutočnil seminár venovaný životu a dielu banského inžiniera Gustáva Eiseleho. Uskutočnenie seminára inicioval Gemerský banícky spolok Bratstvo, ktorý ho zorganizoval v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave. Podnetom bolo

155. výročie narodena a 105. výročie úmrtia G. Eiseleho, významnej osobnosti pôsobiacej v oblasti baníctva, iniciátora založenia Baníckeho múzea v Rožňave, ale predovšetkým autora Baníckej monografie Gemera. Publikácia bola vydaná v roku 1907 a z hľadiska odborného, historického, ako i celkového vybavenia je výnimočným dielom. Čerpajú z neho mnohé práce o baníctve, pre ktoré je cenným prameňom.
Po slávnostnom otvorení seminára ako prvá odznela prednáška Ing. Karola Tománya o živote G. Eiseleho.
Nasledovalo premietanie dokumentárneho filmu Železník (kde Eisele dlhé roky pôsobil) autorov Ladislava Beneho a Pavla Troppa. Film vznikol v rámci edície Skryté poklady Slovenska a jeho premiéra sa uskutočnila v novembri 2015 v budove bývalého kina na Železníku. Film, tak trochu nostalgicko – spomienkový, mal u prítomných veľký úspech.
Po krátkej prestávke nasledovala zaujímavá prednáška RNDr. Ondreja Rozložníka, ktorý prítomným priblížil stav baníctva v období vzniku monografie, obsah jednotlivých kapitol publikácie, ako aj jej význam pre súčasnosť.
Na záver si prítomní mohli pozrieť prezentáciu Gabriely Kolesárovej, zameranú na výskum sklenených negatívov z obdobia vzniku Eiseleho monografie, čiže z prelomu a začiatku 20. storočia, ktoré sa nachádzajú v zbierkovom fonde Baníckeho múzea v Rožňave. Väčšina snímok vznikla práve pri príprave knihy, pričom nie všetky boli v nej aj uverejnené. Snímky majú veľkú výpovednú hodnotu nielen pre odborníkov, ale i pre širokú verejnosť. V mnohých prípadoch sú to jedinečné zábery, dokumentujúce ľudí a ich spôsob života, výrobné prevádzky a strojné zariadenia, ktoré sú dnes už nenávratne minulosťou. Nebyť Baníckej monografie Gemera, pravdepodobne by väčšina uvedených fotografií nebola vznikla.
Po priaznivom ohlase na seminár a na jeho tému – významnú osobnosť nášho regiónu, ktorou Gustáv Eisele rozhodne bol, si bude dobré pripomenúť aj ďalšie vzácne osobnosti, na ktoré sa už pomaly zabúda, ale ktoré mali v rozvoji nášho regiónu veľký prínos.
G. Kolesárová
Foto: Janka Veisová

 

 

Čítať 2257 krát Naposledy zmenené pondelok, 04 júl 2016 17:57

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!