pondelok, 01 október 2018 13:32

Armádny generál in memoriam Rudolf Viest a jeho nedožité 128. výročie narodenia Doporučený

Napísal(a) Juraj Genčanský
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

S najvyššími vojenskými poctami a za účasti hostí sme si v Revúcej pripomenuli 128. výročie narodenia nášho významného rodáka a otvorili sme stálu expozíciu o jeho živote v Múzeu Prvého slovenského gymnázia.

„V roku 1939 som opúšťal Slovensko, vtedy, keď na ňom bola pečať hanby. Vraciam sa po viac ako piatich rokoch a na Slovensku je pečať odvahy a hrdinstva,“ zapísal do svojho denníka brigádny generál Rudolf Viest po tom, ako ho po vypuknutí Slovenského národného povstania prezident Beneš vymenoval za veliteľa 1. čs. armády na Slovensku. Viest priletel do Banskej Bystrice 7. októbra 1944,

prevzal velenie od generála Goliana a tri týždne stál na čele hrdinsky bojujúcich povstaleckých vojsk. Po potlačení Povstania boli obaja slovenskí generáli zajatí a odvlečení do Berlína. Stopy po oboch sa strácajú na jar 1945 v nacistickom koncentračnom tábore Flossenbürg.

Generál-hrdina Rudolf Michal Viest sa narodil 24. septembra 1890 v Revúcej. Na Gemeri prežil svoje najkrajšie roky – detstvo aj mladosť, vychodil ľudovú i meštiansku školu. Rodina sa odsťahovala, keď mal Viest 15 rokov. Z veľkej vojny sa vrátil ako legionár a v 20. a 30. rokoch ako dôstojník generálneho štábu plnil v čs. armáde viaceré významné funkcie. V roku 1928 bol povýšený na plukovníka, v júli 1933 na brigádneho a 1. januára 1938 na divízneho generála. Až do zaniknutia prvej republiky bol jediným Slovákom generálom v čs. armáde. Vznik Slovenského štátu prijal Rudolf Viest s nevôľou, a tak na jeseň 1939 emigroval do Francúzska, kde sa stal členom Československého národného výboru v Paríži. Do denníka napísal: „Odchádzam preto, aby som aj ja svojimi slabými silami mohol prispieť k víťazstvu pravdy. Moje svedomie, moje presvedčenie, moja legionárska minulosť mi kážu tak urobiť.“ Neskôr odišiel do Veľkej Británie, kde zastával dôležité politické funkcie v exilovej československej vláde v Londýne.

Mesto Revúca na podnet primátorky MVDr. Evy Cireňovej pripravilo v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava a Základnou organizáciou SZPB gen. Viesta v Revúcej novú expozíciu venovanú svojmu rodákovi armádnemu generálovi in memoriam Rudolfovi Viestovi v Múzeu PSG. Spomienkové podujatie so slávnostným otvorením výstavy sa uskutočnilo 28. septembra 2018 dopoludnia za účasti hostí. Vojenskú delegáciu 2. mechanizovanej brigády Pozemných síl OS SR v Prešove, ktorá nesie čestný názov Mechanizovaná brigáda generála Rudolfa Viesta, viedol veliteľ brig. gen. Ing. Martin Stoklasa, MSc. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov zastupovali: predseda Ing. Pavol Sečkár, PhD., podpredseda ÚR SZPB Ing. Norbert Lacko a predseda ZO SZPB v Revúcej JUDr. Ján Kochan. Súčasťou programu bol umelecký fíčer „Moje svedomie mi tak káže“ a pietne akty pri symbolickom hrobe, rodnom dome a buste generála Viesta na námestí pred Kohútom.

Juraj Genčanský, MsKS
Fotografie: Peter Poboček

 

Čítať 1031 krát Naposledy zmenené pondelok, 01 október 2018 14:31

Galéria obrázkov

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.