štvrtok, 03 november 2016 10:51

Digitálne kino Apollo zavŕšilo rok svojej existencie

Napísal(a) A. Kleinová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Digitálne kino Apollo zriadené v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) zavŕšilo rok svojej existencie. Za obdobie od otvorenia si stihlo získať pravidelných a verných divákov, ktorým ponúklo vo svojom programe takmer stovku filmov všetkých žánrov. Do ďalšieho roka vstupuje s ambíciou získať nových priaznivcov

prostredníctvom večerných premietaní pre verejnosť. V upravenej programovej štruktúre sa budú pravidelné premietania konať vždy vo štvrtok od 19.00 a jedna nedeľa v mesiaci bude venovaná rodinným filmom so začiatkom o 16.00 hod.

Novembrový program otvorí aktuálne a veľmi úspešne v kinách uvádzaná melodráma Toto je náš svet (3.11.). Kontroverzný spôsob rodičovskej výchovy je spracovaný v príjemnej humorom podfarbenej road movie s výrazným hereckým výkonom charizmatického Vigga Mortensena, ako otca šiestich detí, ktoré vyrastajú v srdci divokej prírody nepripravené na stret s civilizáciou.

V kinosále je inštalovaná retro výstava, ktorá je pripomienkou 40. výročia vzniku filmového klubu Gemerfilm, založeného pri Gemerskom osvetovom stredisku (GOS). Práve na túto filmársku tradíciu nadviazalo GOS pri zriadení kina. Výstavu tvoria dobové fotografie, materiály a filmová technika. Atmosféru podčiarkujú aj originálne československé filmové plagáty zo 70-tych a 80-tych rokov pochádzajúce zo súkromnej zbierky filmového fanúšika Rožňavčana Petra Benediktyho. Trvanie týchto výstav uzavrie premietanie legendárneho westernu Sedem statočných (10.11.) z roku 1960 v pôvodnom anglickom znení s Oscarovou hudbou.

Program kina bude pokračovať 17. 11. 2016 od 19.00 sfilmovaným životným príbehom Gemerčana Juraja Nagya, ktorého pohnutý osud, ale aj optimizmus a angažovanosť v zachovávaní tradícií boli inšpiráciou na vznik dokumentu Sochy ukryté v stromoch (Szoborfák). Hlavného protagonistu môžete spoznať aj osobne pri stretnutí v programe Medailón osobnosti od 18.00 hod. Hudobným hosťom bude skvelý rožňavský klavirista Arpád Farkaš.

Rovnako ako snímku Toto je náš svet ocenili na karlovarskom festivale aj Slovenku Zuzanu Mauréry za najlepší ženský herecký výkon vo filme Učiteľka. Slovensko - český film z obdobia reálneho socializmu v programe kina Apollo 24. 11. 2016 ukáže ako fungovala minulá doba a kvôli čomu sa nám nedarí zbaviť množstva negatívnych aspektov až do súčasnosti.

Do 22. ročníka Projektu 100 Asociácie slovenských filmových klubov sa, okrem filmov Toto je náš svet a Sedem statočných, zapojí kino Apollo aj uvedením japonskej Cesty do fantázie. Tento jedinečný magický film nie je len animovanou rozprávkou pre deti, ale aj nevyčerpateľným svetom fantázie pre všetkých divákov. Na cestu do tajomstiev japonského animovaného filmu, ktorý dobyl komerčný, kritický i divácky svet pozýva kino Apollo 27. 11. 2016 od 16.00 v rámci rodinnej nedele.

Podrobnejšie informácie o programe na www.gos.sk a fb/kino.apollo.roznava.
Projekt kina Apollo finančne podporil Audiovizuálny fond a Košický samosprávny kraj.
A. Kleinová

 

Čítať 1680 krát Naposledy zmenené štvrtok, 03 november 2016 11:17

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!