pondelok, 13 november 2017 17:33

Mgr. Juraj Lörinčík pozýva na nezvyčajnú prednášku o fenoméne CERN tak, ako ho nepoznáte

Napísal(a) Tatiana Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja Vás srdečne pozýva do svojich priestorov v piatok 24.11.2017 o 17:00 hod. na prednášku Mgr. Juraja Lörinčíka, spojenú s prezentáciou na tému "Fenomén CERN ako cesta od mikrokozmu po makrokozmos" s podtitulom "Správa nielen o svete atómov, urýchľovačov a medzinárodnej spolupráci.“

CERN je Európsky výskumný ústav časticovej fyziky, založený a budovaný od polovice minulého storočia, majúci na svojom konte množstvo objavov nielen z fyziky mikrosveta s vplyvom na náš každodenný makrosvet. Od roku 2007 je pre slovenských učiteľov fyziky organizovaný Vzdelávací program v CERN -e pri Ženeve vo Švajčiarsku. Vzdelávací program pre slovenských učiteľov pod vedením UPJŠ v Košiciach a za sponzorskej spoluúčasti mnohých inštitúcií sa v roku 2017 konal už po šiestykrát. Zúčastnili sa ho vybraní učitelia fyziky základných a stredných škôl zo všetkých kútov Slovenska.

Z rožňavského regiónu sa Vzdelávacieho programu zúčastnil Mgr. Juraj Lörinčík, učiteľ prírodovedných predmetov, verejnosti donedávna známy aj z rožňavskej hvezdárne.
„Absolvovali sme maratón prednášok, exkurzií a workshopov. Až v tieni najväčších urýchľovačov tých najmenších častíc je možné a dovolené pochopiť spojitosť a harmóniu nášho sveta od atómov až k hviezdnym sústavám. Až tam je možné a dovolené pochopiť, že každé iné separátne nazeranie na hmotu aj na život je mylné, neúplné a plné chýb, ktoré nezriedka kruto trestá každodenná realita," rozhovoril sa Juraj Lörinčík o plánovanom podujatí v knižnici a pokračoval „Pozývam Vás na prednášku o fenoméne CERN tak, ako ho nepoznáte. Slovom a obrazom, aj bez vzorcov a diktátu prírodných zákonov Vás prevediem CERN-om nad aj pod zemou, od Švajčiarska do Francúzska, ponad bludisko fyziky, od mikrosveta až do „megasveta“, ku hviezdam a galaxiám“.

Tešíme sa na Vás v piatok 24.11.2017 o17:00 hod. v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 na jedinečnom podujatí, kde nemusíte mať obavy, či ste alebo nie ste milovníkmi fyziky, na nezvyčajnú prednášku o fenoméne CERN tak, ako ho nepoznáte. Slovom i obrazom, a bez vzorcov, Vás až ku hviezdam a galaxiám privedie Mgr. Juraj Lörinčík. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

Čítať 1441 krát Naposledy zmenené pondelok, 13 november 2017 17:47

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!