streda, 17 jún 2020 15:58

Múzejný tábor bude tento rok zameraný na poklady Unesca Doporučený

Napísal(a) Robert Šimko
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, aj tento rok pripravilo už v poradí tretí letný múzejný tábor pre deti vo veku od 6 do 10 rokov s názvom „Po stopách pokladov Unesca na Gemeri“.
Zámerom letného tábora je prezentácia prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO na území Gemera. Jeho hlavným cieľom je vhodným spôsobom vzdelávať a vzbudiť u najmladšej generácii záujem o poznanie prírodných pamiatok, jedinečných jaskýň a priepastí NP Slovenský kras, ktoré boli spolu s pamiatkami susedného Aggtelekského krasu zapísané v roku 1995 na zoznam UNESCO v roku 1995. V tomto roku si teda pripomíname 25. výročie tejto významnej udalosti. V tábore sa budú účastníci zaoberať aj témou modrotlače.

„Na národnej úrovni bola modrotlač zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska v roku 2015. Druhá najstaršia zachovaná modrotlač z územia Slovenska pochádza z roku 1784 z Dobšinej. Ďalším lákadlom bude fujara, hudobný nástroj a jeho hudba boli zapísané na zoznam UNESCO v roku 2005,“ informovala Gabriella Badin z Baníckeho múzea v Rožňave.

Aktivity tábora, ktorý múzejníci organizujú v dňoch 10.-14. 8. 2020, obohatia prehliadky stálych expozícií múzea, mobilné interaktívne tvorivé dielne k jednotlivým témam a aj náučná turistika v NP Slovenský kras.

„Keďže v druhom polroku tohto školského roka boli žiaci z dôvodu pandémie prevažne doma, snažíme sa spestriť im leto a uľahčiť situáciu ich rodičom. Organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja pripravili vyše 30 letných táborov. Počas prázdnin si prídu na svoje fanúšikovia astronómie, ľudových remesiel, milovníci kníh, aj tí, ktorí obľubujú turistiku. Nakoľko v rámci regiónu Gemer sa nachádza päť pamiatok zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO, v letnom tábore v Baníckom múzeu sa o nich žiaci budú môcť dozvedieť viac,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Bližšie informácie nájdete na webovej stránke múzea www.banmuz.sk. Do tábora je možné prihlásiť sa mailom na , prípadne telefonicky na čísle 0907 769 338. Cena tábora je 70 €/dieťa.

Tešíme sa na Vás!

Robert Šimko

 

Čítať 344 krát Naposledy zmenené štvrtok, 18 jún 2020 18:43

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.