utorok, 03 november 2020 20:42

Nočný motýľ okáň hruškový (Saturnia pyri). Predmet mesiaca november Doporučený

Napísal(a) RNDr. M. Gálffyová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Rimavská Sobota, 3. 11. 2020 - V rámci prezentačnej aktivity „predmet mesiaca“ bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea vystavený dermoplastický preparát okáňa hruškového (Saturnia pyri), najväčšieho nočného motýľa na Slovensku, aj v Európe. Preparát pochádza z okresu Rimavská Sobota a v roku 2014 ho múzeu daroval Ján Péli. Ako súčasť zbierkového fondu dokumentuje živočíchy žijúce na území regiónu. Predmet mesiaca bude vystavený od 3. do 29. novembra 2020.
Okáň hruškový je rozšírený v južnej a strednej Európe, v Malej Ázii, Iráne, Kaukaze a severnej Afrike. Je to nápadný nočný motýľ prevažne sivohnedej farby s výraznými okami na krídlach. Rozpätie krídel dosahuje 10 – 20 cm a tým je najväčším motýľom nie len na Slovensku, ale v celej Európe.
Motýle sa liahnu v apríli, máji. Ich ústne ústroje sú zakrpatené, nemôžu preto prijímať potravu. Po párení, nakladení vajíčok a vyčerpaní tukových zásob hynú. Samičky kladú vajíčka na konáriky živných rastlín, často ovocných stromov, ale aj vŕb, topoľov, brestov.

Z nich sa po približne 14 dňoch liahnu húsenice, ktoré žijú do augusta na ovocných stromoch, ktorým požierajú lístie. Dorastené majú dĺžku približne 8 – 12 cm a sú hrubé ako prst. Majú prevažne zelenú farbu s výraznými modrými bradavkami. Koncom leta sa zakuklia v zámotku a tak prezimujú. Na jar sa z kukiel vyliahnu motýle a cyklus sa zopakuje.

RNDr. Monika Gálffyová (biologička)

 

Čítať 545 krát Naposledy zmenené utorok, 03 november 2020 20:49

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.