sobota, 13 august 2022 13:22

Reštaurovanie unikátnych portrétov na pergamene z obdobia okolo roku 1800 Doporučený

Napísal(a) J. Aláč
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rimavská Sobota, 12. 08. 2022 – V rokoch 2021 až 2022 Gemersko-malohontské múzeum komplexne zreštaurovalo dve výtvarné diela zo zbierkového fondu výtvarného umenia: Portrét lekára Jánosa Tóth Pápaiho (1752 ? – 1831 ?) a Portrét jeho manželky. Diela sú unikátne tým, že sú vytvorené technikou pastelu na pergamene. Výskyt výtvarných diel vytvorených touto technikou je na Slovensku veľmi ojedinelý, a preto je dvojica portrétov od neznámeho autora považovaná za mimoriadne vzácnu.
Okrem umeleckej hodnoty je zaujímavá aj ich historická hodnota, keďže ide o významného chirurga a očného lekára, ktorý pôsobil v Gemeri-Malohonte od konca 18. storočia. Nemáme presné údaje o tom, kde a kedy sa János Tóth Pápai narodil, s určitosťou však vieme, že v roku 1793 pôsobil ako chirurg širkovského obvodu. Pravdepodobne už v tom čase sa zaoberal aj liečením očných chorôb, nielen v Gemeri-Malohonte, ale aj v susedných župách. Nevieme ani kedy sa prisťahoval do Rimavskej Soboty, avšak v roku 1806 tu už žil.

rs gmm portrét lekára pred reštaurovanímBol vyhľadávaným lekárom, hoci nedisponoval titulom. Vykonával množstvo operácií (vrátane operácií očí). Pacienti za ním chodili z celej krajiny a takisto aj on veľa cestoval. Sám mal zdravotné problémy, zápasil s reumou, ktorú si liečil v termálnych prameňoch Turčianskej župy.

 

V roku 1816 už býval a liečil v Pešti. Tu sa v roku 1817 stal riaditeľom očnej kliniky, založenej dobročinným ženským spolkom. Jeho asistent Sándor Cseresnyés opísal vo svojej knihe prvé dva roky fungovania kliniky, pričom podrobne popísal 42 prípadov, ktoré za ten čas liečili. Najčastejším problémom, s ktorým pacienti prichádzali, bol sivý zákal, na ktorý bol Tóth Pápai odborníkom. Po dvoch rokoch pôsobenia na klinike v Pešti sa pravdepodobne vrátil späť do Rimavskej Soboty. Nepoznáme dátum a miesto jeho úmrtia. Z jeho súkromného života vieme len toľko, že bol ženatý.

rs gmm portrét lekárovej manželky pred reštaurovaním

 

Portrét jeho manželky je pandantom k portrétu Jánosa Tóth Pápaiho a oba sa dostali do zbierkového fondu múzea darom od Ilony Vályi z Rimavských Janoviec. Ako jedni z najstarších nadobudnutých zbierkových predmetov sú zapísané aj v Prvej prírastkovej knihe múzea z rokov 1882 až 1918.

 

fond u logo 1Reštaurovanie dvoch pastelov na pergamene zo zbierok Gemersko-malohontského múzea bolo realizované vďaka tomu, že projekt reštaurovania z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Reštaurovanie realizoval Mgr. art. Štefan Kocka z Banskej Bystrice.

 

RNDr. Ján Aláč

 

Čítať 380 krát Naposledy zmenené pondelok, 15 august 2022 11:49

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!