štvrtok, 23 marec 2023 15:00

NÁVRAT DO MINULOSTI * ZÁŽITKOVÁ EXPOZÍCIA NOVEJ GENERÁCIE (VIRTUÁLNA REALITA) Doporučený

Napísal(a) É. Kerényi, M. Oštrom
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rimavská Sobota, 22. 03. 2023 – Gemersko-malohontské múzeum pripravilo pre verejnosť i školské skupiny zážitkovú prehliadku stálej vlastivednej expozície múzea s využitím virtuálnej reality pod názvom Návrat do minulosti. Moderným spôsobom budú návštevníkom priblížené dejiny múzea od jeho založenia v roku 1882 do sprístupnenia prvej stálej expozície v roku 1913. Prehliadky sú naplánované počas mesiacov marec až jún 2023. Prvá zážitková prehliadka pre verejnosť sa uskutoční 28. marca 2023 o 15.00 hod. (v maďarskom jazyku) a o 16.00 hod. (v slovenskom jazyku). Školy sa môžu prihlásiť 28. marca 2023 v čase o 9.00 hod. a 10.30 hod. Kapacita prehliadky je obmedzená, preto je potrebné účasť nahlásiť vopred (kontakt – 047/5632741 alebo ).


„V Rimavskej Sobote a vôbec prvýkrát v regióne Gemer-Malohont vzniká zážitková prehliadka expozície, ktorá bude využívať virtuálnu realitu a návštevníkovi priblíži históriu založenia župného múzea a najmä vznik prvej stálej expozície v roku 1913, ktorá kontinuálne už 110 rokov prezentuje kultúrne i prírodné bohatstvo regiónu Gemer-Malohont,“ povedala Éva Kerényi, historička múzea.

Virtuálna prehliadka má byť obohatením prehliadky stálej vlastivednej expozície múzea so zreteľom na založenie múzea, osobnosť prvého riaditeľa a zakladateľa múzea, ako aj na okolie múzea, na Námestie Mihálya Tompu, kde sa budova Gemersko-malohontského múzea nachádza. „Počas prehliadky sa návštevník prenesie späť v čase, aby sa stal súčasťou udalostí, ktoré určujú históriu regiónu Gemer-Malohont. Vďaka úžasnému vizuálnemu obsahu návštevník môže zažiť netradičný zážitok,“ dodala Martina Oštrom Mareková, lektorka múzea.

Zážitková prehliadka múzea s využitím okuliarov pre virtuálnu realitu vznikla v rámci projektu – Návrat do minulosti – zážitková expozícia novej generácie (virtuálna realita), ktorý finančne podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu. V rámci projektu bolo zabezpečené graficko-technické riešenie virtuálnej reality a nákup jedného kusa okuliarov pre virtuálnu realitu. Nákup ďalších štyroch kusov okuliarov pre virtuálnu realitu finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

 

PhDr. Éva Kerényi, PhD. (historička) a Mgr. Martina Oštrom Mareková

Čítať 431 krát Naposledy zmenené piatok, 24 marec 2023 20:50

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!