štvrtok, 08 jún 2023 11:26

Jún v Košickom kraji v znamení filmu vzdá poctu Jurajovi Jakubiskovi Doporučený

Napísal(a) A. Kleinová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Sériu podujatí spustí projekt Poď do kina s KSK, ktorý vzdá poctu rodákovi Jurajovi Jakubiskovi.

Košický samosprávny kraj je „Film friendly region“. Zriadením regionálnej filmovej kancelárie a spustením dotačnej schémy rozhýbal filmovú tvorbu v Košickom kraji. Nezabúda pritom ani na obyvateľov a návštevníkov kraja. Aj preto zakladá tradíciu filmových júnov, v rámci ktorých ponúkne v celom kraji sériu tematických podujatí.
„Filmovému umeniu v Košickom kraji sa v poslednom období mimoriadne darí. Založili sme Filmovú kanceláriu Košického kraja, točia sa tu filmy, vrátil sa filmový festival Artfilm fest. Audiovizuálne umenie sa pomaly stáva súčasťou identity rozhýbaného Košického kraja a tento zážitok chcem dopriať aj čo najväčšiemu počtu východniarov, preto filmy prídu za nimi do regiónov,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 


V rámci iniciatívy „Poď do kina s KSK“ pozývame divákov od 7. do 28. júna do kina na filmy Juraja Jakubiska – umelca z východného Slovenska, ktorý sa stal medzinárodným fenoménom. Výnimočný zážitok ponúkne výber z jeho filmov na veľkom plátne v atmosfére lokálneho kina za symbolické vstupné 1 euro. Každú stredu budú v rámci projektu premietané filmy „Sedím na konári a je mi dobre“, „Vtáčkovia, siroty a blázni“, „Kristove roky“ a „Tisícročná včela“ v kinách v Košiciach, Michalovciach, Trebišove, Rožňave, Sobranciach a Spišskej Novej Vsi.

„V rámci podpory audiovizuálneho priemyslu a kultúry myslíme aj na divákov a preto sme sa rozhodli v rámci Filmového júna podporiť návštevu lokálnych kín, ktoré majú rázovitú atmosféru. Zároveň sme tým chceli vzdať poctu rodákovi a velikánovi východniarskeho filmu Jurajovi Jakubiskovi, pričom mnohí budú mať možnosť pozrieť si jeho filmy v kine po prvýkrát,“ uviedol manažér Filmovej kancelárie Ján Melikant.

Okrem iniciatívy „Poď do kina s KSK“ ponúknu zaujímavý zážitok aj ďalšie podujatia realizované v rámci filmového júna. V Kráľovskom Chlmci spustia už 2. júna na nádvorí Regionálnej muzeálnej expozície Jozefa Mailátha cyklus premietaní s názvom Kino pod Hviezdami. Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia odštartuje Filmový jún Košického kraja prvým filmom „Moc“, ktorý sa zaoberá témou moci a bezmocnosti v súčasnej spoločnosti. V Rožňave bude 16. júna pozornosť zameraná na súťažnú prehliadku najlepších amatérskych filmov v regióne – Cineama.

Filmový jún vyvrcholí Art Film Festom v Košiciach. Najstarší slovenský medzinárodný filmový festival sa vracia do miestnych kín v Košiciach od 16. do 23. júna. Festival prinesie populárne aj menej známe diela miestnej a svetovej kinematografie. Divákov tu čakajú autogramiády, diskusie a workshopy.

Program Filmového júna a bližšie informácie nájdete na www.kosicefilmregion.sk/filmovyjun

 

 

Čítať 361 krát Naposledy zmenené piatok, 09 jún 2023 09:51

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!