streda, 17 apríl 2024 13:33

Stretneme sa v knižnici – aj o tom, ako využívajú nákup nových kníh Z FONDU NA PODPORU UMENIA v Gemerskej Polome Doporučený

Napísal(a) D. Červenáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pod názvom Stretneme sa v knižnici Obecná knižnica v Gemerskej Polome v roku 2023 realizovala nákup nových kníh z finančných prostriedkov poskytovateľa Fondu na podporu umenia, ktorý je jediným dotačným systémom podporujúcim nákup knižničného fondu a vďaka ktorému máme v našej knižnici nové prírastky a spokojných návštevníkov. Nákup nových kníh bol realizovaný účelovo, čím prispel k cieľavedomému a systematickému doplneniu knižničného fondu. Kniha je výborným prostriedkom na posilnenie sebavedomia, zlepšenia pamäti a analytických schopností. Pravidelná a dlhodobá spolupráca s deťmi, žiakmi i študentami vedie k správnemu pochopeniu textu, výberu kníh a používaniu odbornej literatúry. Dôkazom toho sú aj spoločné stretnutia, kde je vidieť, že deti a žiaci sa v knižnici dokážu správne orientovať. Nerobí im problém vyhľadať si dielo beletrie. Rozoznajú poéziu od prózy. Pracovať s náučnou literatúrou si poradia už aj žiaci základnej školy nižších ročníkov.  Veľké zastúpenie majú seniori, ktorí v mnohom využívajú služby knižnice, ako i členovia spoločenských organizácií a občania susedných obcí.

v knižniciAktivity v našej knižnici, rôzneho charakteru, veľkou mierou prispievajú k zviditeľneniu našej inštitúcie, pričom sú predstavované nové knihy, ktoré sú zároveň aj hneď vypožičiavané. Nové prírastky je možné vyhľadať tiež na webovom sídle obce, v časti Obecná knižnica, Knižné novinky. Niektorí čitatelia využívajú rubriku Už sme prečítali, a takto informujú o svojich postrehoch z prečítanej knihy. Knižnica prešla na online katalóg, ktorý si používatelia knižnice pochvaľujú (odkaz na katalóg: https://okgpoloma.biblib.sk). Ten je  priebežne doplňovaný knižnými novinkami, zároveň je realizovaná retrokatalogizácia kníh FPU logoz fondu knižnice. O nových knihách informuje knižnica i v obecnom periodiku a na informačných miestach. Nové dokumenty boli zakúpené s ohľadom na finančné možnosti a dostupnosť na knižnom trhu. Každá zakúpená knižničná jednotka v rámci projektu bola označená logom FPU. 

Nové prírastky sú prezentované aj osobným prístupom knihovníka s používateľom knižnice. Ďakujeme všetkým návštevníkom, ktorí využívajú našu knižnicu a nikdy neodmietnu ponuku na akékoľvek stretnutie pri knihe. Každá návšteva knižnice je pre knihovníka inšpirujúca, je obohatením a možnosťou poznať potreby používateľov. Dovidenia v knižnici! 

 

D. Červenáková, knihovníčka obecnej knižnice

 

Čítať 184 krát Naposledy zmenené streda, 17 apríl 2024 17:14

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!