utorok, 20 november 2012 11:00

Roztratené zrnká sa predstavia v Revúcej vo folklórnom programe Doporučený

Napísal(a) Jaroslava Jelchová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dňa 23. novembra 2012 o 17.00 sa v Divadelnej sále Domu kultúry v Revúcej uskutoční folklórny program Roztratené zrnká v rámci rovnomenného projektu podporeného v roku 2012 aj Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Cieľom projektu je napomáhať snahe o koncepčnú výskumnú činnosť tradičnej ľudovej kultúry Gemera – Malohontu a prispievať k jej prezentácii a popularizácii. Výsledkom sú už tri scénické spracovania uvedené v rámci Gemersko-malohontských

folklórnych slávností v Klenovci.  
Prostredníctvom výskumu sa od roku 2010 podarilo zaznamenať predovšetkým spomienky, zaujímavé príbehy (hodnotné nielen po obsahovej stránke, ale aj ako súbory nárečových výrazov, slovných spojení, obrazov,...); objaviť niekoľko výnimočných rozprávačov, spevákov a interpretov hry na hudobné nástroje; dokonca aj niekoľko nových piesní. Tiež sa podarilo „tak trochu“ prispieť ku vzniku jednej folklórnej skupiny a obnoveniu činnosti ďalšej.
Tento rok boli na Gemersko-malohontských folklórnych slávnostiach prezentované výsledky výskumu z mestskej časti Revúca – Revúčka a z obce Muránska Zdychava.
Program sa stretol s pozitívnymi ohlasmi, preto sa Gemersko-malohontské osvetové stredisko v spolupráci s Mestským kultúrnym stredisko v Revúcej rozhodli uviesť jeho voľné pokračovanie, v ktorom sa predstaví mestská časť Revúčka so svojimi rozprávačmi a novovznikajúcou folklórnou skupinou. Ako hosť programu vystúpi Detský folklórny súbor Lykovček z Revúcej. Všetci ste srdečne pozvaní.
Jaroslava Jelchová

{jcomments on}

Čítať 2108 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:45

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.