utorok, 15 august 2017 10:35

Unikátna pamiatka na Gemeri ožije vďaka dobrovoľníkom Doporučený

Napísal(a) Vlado Ondrejovič
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Ranogotický kostolík v Henckovciach je roky nevyužívaná, chátrajúca stavba. Pritom predstavuje cennú kultúrnu pamiatku, súčasť Gotickej cesty, súboru stredovekých kostolíkov, tvoriacich súvislú turistickú trasu. Toto leto sa spájajú študenti a nadšenci s odborníkmi z občianskeho združenia Gotická cesta, aby spoločne pripravili projekt Sedem strážcov. Aktivity v kostole prebiehajú od pondelka 14. augusta a trvajú až do soboty 19. augusta, dobrovoľníkov môžete zastihnúť priamo v kostole v čase 8.00-13.00 hod. Podstatou aktivít je týždenná práca v kostolíku, skladajúca sa z jeho oživenia a plánovania stratégií jeho ďalšieho využitia. 

Dnes už nepoužívaná náboženská stavba by mohla v budúcnosti slúžiť ako informačný bod, pomyselné srdce Gotickej cesty.
„Gemer je jeden z najmalebnejších regiónov Slovenska, s ohromujúcim turistickým potenciálom, obrovským množstvom romantických zákutí, pamiatok a prírodných krás. Aj našou troškou sa snažíme prebudiť túto zakliatu záhradu z dlhého spánku, kedy ležala na okraji záujmu,“ vysvetlil David Raška, jeden zo Siedmich strážcov, prečo sa spolu s ďalšími nadšencami podujal podporiť tento projekt.

Siedmich strážcov podporia počas ich práce aj odborníci. Vo štvrtok kostolík navštívia reštaurátori Mgr. art. Peter Mlich a Mgr. art. Tomáš Székely, účasť potvrdila aj Mgr. Michaela Kalinová, ktorá počas prednášky taktiež vo štvrtok 17. augusta 2017 porozpráva o architektonicko-historickom výskume kostolíka. Podporu vyslovil aj Ing. Vladimír Kohút, ktorý bude v piatok 18. augusta prednášať o stavebno-technických problémoch na pamiatkach.

„Projekt je zameraný na vytvorenie komunity, ktorá sa bude venovať výlučne ochrane kostolíka v Henckovciach. Obec nemá potenciál mládeže, z ktorej by táto komunita mohla vzniknúť. Sú tu však jednotlivci, ktorí sa pridajú, ak niekto pripraví takúto možnosť,“ povedala Ing. arch. Eva Šmelková z OZ Gotická cesta.

hen Nemcova star 104Starostku obce Henckovce Vieru Nemcovú veľmi teší záujem študentov o Gemer a o unikátny kostolík. "Už od začiatku podporujeme rekonštrukciu tohto kostola v spolupráci s občianskym združením Gotická cesta. V budúcnosti v ňom plánujeme umiestniť expozíciu o ďalších kostolíkoch na Gotickej ceste. Očakávame zviditeľnenie a spropagovanie našej obce a kostola a pritiahnutie návštevníkov obce. Verím, že aj naši občania budú mať záujem o spoluprácu a pochopia, aký vzácny klenot v obci máme," povedala Nemcová.

Sedemdňový workshop ukončí podujatie pre verejnosť, ktoré sa bude konať v sobotu 19. augusta v čase od 10. hodiny až do večerných hodín. Strážcovia radi oboznámia všetkých návštevníkov so zaujímavosťami, ktoré sa s kostolíkom spájajú a poskytnú im odborný výklad. Srdečne vás na toto podujatie pozývame.

Projekt finančné podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.

Občianske združenie Gotická cesta vzniklo 11. novembra 2009 ako výsledok niekoľkoročnej spolupráce rožňavských pamiatkarov s Regionálnou rozvojovou agentúrou v Rožňave. Okrem zakladajúcich členov z radov profesionálnych pracovníkov, zaoberajúcich sa ochranou a obnovou kultúrneho dedičstva, prijali členstvo v združení aj zástupcovia obcí, v ktorých sa pamiatky Gotickej cesty nachádzajú a tiež zástupcovia evanjelickej a rímskokatolíckej cirkvi ako vlastníci týchto kultúrnych pamiatok. Snahou občianskeho združenia je pracovať v prospech kultúrnych pamiatok nachádzajúcich sa na turistickej trase Gotická cesta.

Vlado Ondrejovič

 

 

 

Čítať 1865 krát Naposledy zmenené streda, 16 august 2017 17:12

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!