ktorý žije v celkom inej lokalite nášho Slovenska, som chcel zistiť ako dopadli voľby 2023 v tomto mojom bývalom regióne. Musel som si však k tomu vziať údaje až z troch okresov, ktoré vytvárajú toto naše starodávne územie. Patrí tam okres Revúca, Rimavská Sobota a Rožňava. V spomínaných okresoch žije v súčasnosti 136 063 oprávnených voličov. Volieb sa zúčastnilo z nich 74 880, čo v percentuálnom vyjadrení predstavuje 55,03% z počtu oprávnených voličov. Nie je to málo, ale nedosiahol sa ani celoslovenský priemer.
Okrskové volebné komisie vo svojich hláseniach po voľbách konštatovali, že voliči jednotlivým politickým stranám, ktoré sa do volieb zaregistrovali na Gemeri, dali svoj hlas takto:
Najviac hlasov získala strana SZÖVETSÉG – ALIANCIA, ktorej svoj hlas odovzdalo 14 207 voličov. Nevýhodou je, že sa napriek tomu nedopstala medzi parlamentné strany. Druhou najpočetnejšou volenou stranou na Gemeri bol Smer – SSD so ziskom 13 522 hlasmi a s účasťou v NR SR. Tretie miesto patrí strane Hlas – SD, ktorej odovzdalo hlasovacie lístky 11 233 voličov a so zastúpením v NR SR. Na ďalšom mieste sa umiestnilo hnutie OĽANO a Priatelia so 7 808 získanými hlasmi a zastúpením v NR SR.. Piatou najsilnejšou stranou na Gemeri bolo PROGRESÍVNE SLOVENSKO, ktoré si na svoju stranu získalo 7 121 voličov a v konečnom dôsledku i zastúpením jej poslancov v NR SR. Na ďalších miestach so znateľnými odstupmi sa umiestnili: REPUBLIKA, KDH, SNS, SaS, SME RODINA, atď. Z nich však iba SNS, KDH a SaS v rámci výsledkov dodsiahnutých v rámci Slovenska dosiahli zvoliteľnú hranicu pre účasť v NR SR.
V jednotlivých okresoch Gemera výsledky boli nasledovné: Okres Rožňava: Na voľbách sa zúčastnilo 26 008 zapísaných voličov s 56,17 %-nou účasťou. V okrese Revúca sa volieb zúčastnilo 15 740 voličov, čo predstavuje 52,96% zo zapísaných voličov a okres Rimavská Sobota zaregistroval vo voľbách 33 132 oprávnených voličov a ich 53,25% účasť.
Podľa môjho názoru si síce voliči mohli vybrať až z 25 kandidujúcich politických strán a zoskupení, čo bol veľmi vysoký výber, ktorý však voliči ani zďaleka nevyužili. Počet strán, ktoré si voliči vybrali vo voľbách v jednotlivých obciach Gemera sa síce pohyboval od 5, napr. Brdárka a Leváre, do 25, avšak iba voliči v okresných mestách Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota využili v týchto voľbách všetkých 25 kandidujúcich strán. Každý volič si samozrejme prial, aby jeho voľba mala odozvu aj v zložení parlamentu, čo sa samozrejme nenaplnilo. Dá sa len konštatovať, že nie každý volič mal rovnakú výhodu pri výbere politickej strany predovšetkým z hľadiska približne rovnakého výberu v širšom regióne a následného zastúpenia v parlamente. Podstatné, z pohľadu voličov, bola rovnomerná odozva ich voľby vo viacerých volebných okrskoch regiónu v našom parlamente, čo konečné výsledky o jeho zložení ani len nenaznačujú. A tak naďalej zostane z ich pohľadu pocit rozdielneho zastúpenia regiónu Gemera v parlamente v porovnaní s ich voľbou. Aj napriek tomu nám nikto nemôže poprieť skutočnosť, že tohtoročné voľby mali demokratický štatút i priebeh.
Dôležité však bude aj pre náš región Gemer ako ho budú zastupovať zvolení poslanci podľa jednotlivých politických strán. To však teraz nikto nemôže ani predpovedať, hodnotiť, ani analyzovať. Preto sa aj ja pýtam: Pomôžu Voľby 2023 nielen zviditeľniť, ale aj ekonomicky zvýšiť úroveň Gemera, ktorý tak zaostáva za celoslovenskými výsledkami? Dokážu to zvolení poslanci Národnej rady napríklad vo zvýšení zamestanosti regiónu? Nuž, to sú otázky pre budúcnosť. Podľa mňa nie je dôležité politické zastúpenie, ale hodnota tohto zastúpenia v úrovni zvolených poslancov podľa ich územného pôsobenia.
Aj keď voľby mali znaky demokratického výberu, rovnomernosť zastúpenia z regionálneho pohľadu v parlamente bude naďalej pokrivkávať, pokiaľ sa nezmení znenie Volebného zákona. Ale to už záleží na tých, ktorí budú tvoriť novú Národnú radu a budú môcť navrhovať i schvaľovať nové demokratickejšie zákony.
Pozrime sa aspoń na to, ktorým stranám najviac dôverovali voliči v obciach jednotlivých okresov Gemera:
OKRES ROŽŇAVA:
| OBEC | VÍŤAZNÁ POLITICKÁ STRANA |
ZÍSKANÝ POČET HLASOV v % |
POČET VOLENÝCH STRÁN | |||
| Ardovo | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 32,22 | 12 | |||
| Betliar | PROGRESÍVNE SLOVENSKO | 21,06 | 18 | |||
| Bohúňovo | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 65,13 | 10 | |||
| Bôrka | OĽANO A PRIATELIA | 44,02 | 16 | |||
| Brdárka | HLAS SD | 23,80 | 5 | |||
| Bretka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 50,60 | 16 | |||
| Brzotín | OĽANO A PRIATELIA | 31,19 | 19 | |||
| Čierna Lehota | SMER SD | 37,90 | 15 | |||
| Čoltovo | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 47,28 | 12 | |||
| Čučma | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 16,66 | 17 | |||
| Dedinky | SMER SD | 22,92 | 15 | |||
| Dlhá Ves | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 67,14 | 13 | |||
| Dobšiná | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 25,96 | 21 | |||
| Drnava | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 32,90 | 17 | |||
| Gemerská Hôrka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 46,30 | 20 | |||
| Gemerská Panica | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 30,80 | 16 | |||
| Gemerská Poloma | SMER SD | 25,08 | 21 | |||
| Gočaltovo | HLAS SD | 28,42 | 9 | |||
| Gočovo | HLAS SD | 26,88 | 14 | |||
| Hanková | HLAS SD | 25,00 | 12 | |||
| Henckovce | OĽANO A PRIATELIA | 25,58 | 15 | |||
| Honce | SMER SD | 25,13 | 13 | |||
| Hrhov | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 67,44 | 10 | |||
| Hrušov | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 56,41 | 18 | |||
| Jablonov nad Turňou | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 56,41 | 18 | |||
| Jovice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 39,92 | 15 | |||
| Kečovo | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 69,78 | 11 | |||
| Kobeliarovo | HLAS SD | 32,96 | 16 | |||
| Koceľovce | HLAS SD | 42,70 | 11 | |||
| Kováčová | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 29,62 | 12 | |||
| Krásnohorská Dlhá Lúka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 59,85 | 13 | |||
| Krásnohorské Podhradie | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 18,11 | 18 | |||
| Kružná | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 50,46 | 16 | |||
| Kunova Teplica | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 29,06 | 16 | |||
| Lipovník | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 40,57 | 15 | |||
| Lúčka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 52,68 | 14 | |||
| Markuška | HLAS SD | 55,55 | 9 | |||
| Meliata | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 52,68 | 10 | |||
| Nižná Slaná | HLAS SD | 33,81 | 18 | |||
| Ochtiná | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 28,91 | 15 | |||
| Pača | SMER SD | 27,35 | 14 | |||
| Pašková | OĽANO A PRIATELIA | 28,98 | 8 | |||
| Petrovo | SMER SD | 39,47 | 11 | |||
| Plešivec | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 28,87 | 17 | |||
| Rakovnica | HLAS SD | 26,92 | 13 | |||
| Rejdová | HLAS SD | 22,84 | 13 | |||
| Rochovce | SMER SD | 27,40 | 17 | |||
| Roštár | OĽANO A PRIATELIA | 33,77 | 14 | |||
| Rozložná | OĽANO A PRIATELIA | 34,78 | 9 | |||
| Rožňava | PROGRESÍVNE SLOVENSKO | 17,74 | 25 | |||
| Rožňavské Bystré | HLAS SD | 29,39 | 15 | |||
| Rudná | SMER SD | 20,53 | 17 | |||
| Silica | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 67,24 | 17 | |||
| Silická Brezová | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 56,47 | 11 | |||
| Silická Jablonica | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 70,86 | 11 | |||
| Slavec | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 38,02 | 15 | |||
| Slavoška | SMER SD | 41,93 | 9 | |||
| Slavošovce | OĽANO A PRIATELIA | 28,29 | 17 | |||
| Stratená | SMER SD | 26,77 | 10 | |||
| Štítnik | SMER SD | 27,96 | 17 | |||
| Vlachovo | SMER SD | 30,04 | 13 | |||
| Vyšná Slaná | SMER SD | 34,95 | 14 |
OKRES REVÚCA:
| OBEC | VÍŤAZNÁ POLITICKÁ STRANA | ZÍSKANÝ POČET HLASOV v % | POČET VOLENÝCH STRÁN | |||
| Držkovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 49,42 | 15 | |||
| Gemer | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 42,00 | 15 | |||
| Gemerská Ves | OĽANO A PRIATELIA | 39,24 | 18 | |||
| Gemerské Teplice | SMER SD | 32,21 | 14 | |||
| Gemerský Sad | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 28,27 | 14 | |||
| Hrlica | KOTLEBOVCI - ĽSNS | 42,42 | 6 | |||
| Hucín | OĽANO A PRIATELIA | 45,93 | 16 | |||
| Chvalová | SMER SD | 36,25 | 13 | |||
| Chyžné | HLAS SD | 27,41 | 15 | |||
| Jelšava | OĽANO A PRIATELIA | 30,70 | 19 | |||
| Kameňany | OĽANO A PRIATELIA | 28,22 | 17 | |||
| Leváre | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 92,72 | 5 | |||
| Levkuška | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 73,75 | 6 | |||
| Licince | OĽANO A PRIATELIA | 63,89 | 17 | |||
| Lubeník | OĽANO A PRIATELIA | 27,92 | 16 | |||
| Magnezitovce | SMER SD | 32,98 | 12 | |||
| Mokrá Lúka | HLAS SD | 20,80 | 13 | |||
| Muráň | SMER SD | 22,51 | 20 | |||
| Muránska Dlhá Lúka | OĽANO A PRIATELIA | 32,00 | 21 | |||
| Muránska Lehota | SMER SD | 26,54 | 15 | |||
| Muránska Zdychava | SMER SD | 46,84 | 12 | |||
| Nandráž | OĽANO A PRIATELIA | 48,51 | 10 | |||
| Otročok | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 36,20 | 14 | |||
| Ploské | OĽANO A PRIATELIA | 33,33 | 8 | |||
| Polina | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 34,14 | 9 | |||
| Prihradzany | SMER SD | 29,16 | 10 | |||
| Rákoš | SMER SD | 32,35 | 13 | |||
| Rašice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 79,16 | 6 | |||
| Ratková | OĽANO A PRIATELIA | 23,66 | 18 | |||
| Ratkovské Bystré | SMER SD | 36,47 | 12 | |||
| Revúca | SMER SD | 26,91 | 25 | |||
| Revúcka Lehota | HLAS SD | 36,47 | 11 | |||
| Rybník | SMER SD | 28,84 | 10 | |||
| Sása | SME RODINA | 54,54 | 7 | |||
| Sirk | OĽANO A PRIATELIA | 31,72 | 16 | |||
| Skerešovo | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 30,66 | 12 | |||
| Šivetice | SMER SD | 42,65 | 12 | |||
| Tornaľa | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 40,08 | 22 | |||
| Turčok | OĽANO A PRIATELIA | 29,46 | 13 | |||
| Višňové | SMER SD | 32,35 | 10 | |||
| Žiar | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 45,65 | 8 |
OKRES RIMAVSKÁ SOBOTA
| OBEC | VÍŤAZNÁ POLITICKÁ STRANA | ZÍSKANÝ POČET HLASOV v % | POČET VOLENÝCH STRÁN | |||
| Abovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 56,03 | 17 | |||
| Babinec | SMER SD | 40,54 | 10 | |||
| Barca | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 89,76 | 13 | |||
| Bátka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 68,18 | 16 | |||
| Belín | HLAS SD | 28,81 | 12 | |||
| Blhovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 63,11 | 16 | |||
| Bottovo | SMER SD | 38,13 | 15 | |||
| Budikovany | SMER SD | 28,57 | 11 | |||
| Cakov | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 77,56 | 6 | |||
| Čerenčany | HLAS SD | 23,64 | 15 | |||
| Čierny Potok | SMER SD | 31,76 | 13 | |||
| Číž | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 35,76 | 16 | |||
| Dolné Zahorany | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 59,82 | 13 | |||
| Dražice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 29,50 | 12 | |||
| Drienčany | SMER SD | 28,45 | 12 | |||
| Drňa | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 35,59 | 12 | |||
| Dubno | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 62,66 | 11 | |||
| Dubovec | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 63,93 | 13 | |||
| Dulovo | OĽANO A PRIATELIA | 29,09 | 10 | |||
| Figa | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 26,31 | 11 | |||
| Gemerček | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 32,55 | 10 | |||
| Gemerské Dechtáre | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 85,26 | 14 | |||
| Gemerské Michalovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 65,85 | 9 | |||
| Gemerský Jablonec | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 60,62 | 14 | |||
| Gortva | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 44,95 | 13 | |||
| Hajnáčka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 59,25 | 19 | |||
| Hnúšťa | SMER SD | 25,97 | 20 | |||
| Hodejov | OĽANO A PRIATELIA | 31,05 | 18 | |||
| Hodejoves | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 36,90 | 12 | |||
| Horné Zahorany | HLAS SD | 27,39 | 11 | |||
| Hostice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 76,25 | 13 | |||
| Hostišovce | HLAS SD | 20,31 | 13 | |||
| Hrachovo | SMER SD | 29,79 | 15 | |||
| Hrušovo | SMER SD | 35,86 | 12 | |||
| Hubovo | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 70,96 | 11 | |||
| Husiná | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 53,20 | 12 | |||
| Chanava | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 70,07 | 12 | |||
| Chrámec | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 48,18 | 13 | |||
| Ivanice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 41,77 | 14 | |||
| Janice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 74,19 | 13 | |||
| Jesenské | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 38,96 | 18 | |||
| Jestice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 76,38 | 11 | |||
| Kaloša | OĽANO A PRIATELIA | 69,66 | 11 | |||
| Kesovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 26,08 | 12 | |||
| Klenovec | SMER SD | 24,63 | 20 | |||
| Kociha | SMER SD | 32,75 | 13 | |||
| Konrádovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 32,71 | 15 | |||
| Kráľ | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 40,90 | 14 | |||
| Kraskovo | HLAS SD | 33,33 | 12 | |||
| Krokava | SMER SD | 25,00 | 10 | |||
| Kružno | SMER SD | 22,22 | 12 | |||
| Kyjatice | HLAQS SD | 44,44 | 9 | |||
| Lehota nad Rimavicou | HLAS SD | 30,23 | 14 | |||
| Lenartovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 70,43 | 9 | |||
| Lenka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 44,49 | 12 | |||
| Lipovec | HLAS SD | 44,44 | 6 | |||
| Lukovištia | SMER SD | 26,41 | 14 | |||
| Martinová | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 71,69 | 10 | |||
| Neporadza | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 59,67 | 13 | |||
| Nižný Skálnik | HLAS SD | 31,95 | 14 | |||
| Nová Bašta | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 75,90 | 14 | |||
| Orávka | HLAS SD | 34,65 | 16 | |||
| Ožďany | HLAS SD | 20,34 | 19 | |||
| Padarovce | MAĎARSKÉ FÓRUM | 30,15 | 9 | |||
| Pavlovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 47,45 | 13 | |||
| Petrovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 70,43 | 13 | |||
| Poproč | SMER SD | 42,85 | 8 | |||
| Potok | SMER SD | 25,00 | 9 | |||
| Radnovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 59,07 | 18 | |||
| Rakytník | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 53,84 | 11 | |||
| Ratkovská Lehota | PROGRESÍVNE SLOVENSKO | 17,64 | 11 | |||
| Ratkovská Suchá | SMER SD | 42,10 | 8 | |||
| Riečka | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 36,89 | 10 | |||
| Rimavská Baňa | SMER SD | 32,01 | 14 | |||
| Rimavská Seč | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 53,60 | 17 | |||
| Rimavská Sobota | SMER SD | 18,79 | 25 | |||
| Rimavské Brezovo | SMER SD | 35,07 | 17 | |||
| Rimavské Janovce | SMER SD | 20,87 | 17 | |||
| Rimavske Zalužany | SMER SD | 41,17 | 12 | |||
| Rovné | SMER SD | 34,00 | 9 | |||
| Rumince | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 42,85 | 12 | |||
| Slizké | SMER SD | 32,55 | 8 | |||
| Stará Bašta | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 80,70 | 9 | |||
| Stránska | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 23,93 | 14 | |||
| Studená | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 68,00 | 9 | |||
| Sútor | SME RODINA | 88,18 | 8 | |||
| Šimonovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 60,68 | 13 | |||
| Širkovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 66,66 | 17 | |||
| Španie Pole | SNS | 28,20 | 9 | |||
| Štrkovec | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 58,12 | 13 | |||
| Tachty | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 73,55 | 13 | |||
| Teplý Vrch | HLAS SD | 28,12 | 15 | |||
| Tisovec | SMER SD | 25,82 | 21 | |||
| Tomášovce | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 57,14 | 10 | |||
| Uzovská Panica | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 47,61 | 13 | |||
| Valice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 41,00 | 11 | |||
| Včelince | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 54,82 | 15 | |||
| Večelkov | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 73,78 | 11 | |||
| Veľké Teriakovce | SMER SD | 33,51 | 15 | |||
| Veľký Blh | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 42,76 | 16 | |||
| Vieska nad Blhom | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 88,88 | 7 | |||
| Vlkyňa | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 65,71 | 10 | |||
| Vyšné Valice | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 79,61 | 10 | |||
| Vyšný Skálnik | HLAS SD | 35,06 | 9 | |||
| Zádor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 79,54 | 7 | |||
| Zacharovce | SMER SD | 34,59 | 14 | |||
| Žíp | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 36,76 | 14 |
Zdroj: ŠÚ SR
Pripravil Ondrej Doboš

































Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote a Rožňave, medicínu v Budapešti. Pracoval na internej a pľúcnej klinike v Budapešti a pôsobil aj ako učiteľ internej medicíny na tamojšej univerzite. Venoval sa výskumu pľúcnych chorôb súvisiach s látkovou premenou, najmä problematike liečby diabetikov. Autor odborných článkov, ktoré publikoval v rôznych periodikách. Spoluautor príručky internej medicíny, zostavovateľ ročenky Spolku lekárov verejných nemocníc. Od roku 1894 bol hlavným lekárom Apponyiho polikliniky v Budapešti. V roku 1924 sa stal hlavným uhorským zdravotným poradcom. -MM-
Študoval na evanjelickom patronátnom gymnáziu v Revúcej, potom kupecký učeň v Ružomberku, neskôr opäť gymnaziálny študent v Revúcej. Pôsobil ako učiteľ na evanjelickej ľud. škole v Ponikách, v Banskej Hodruši a v Cerove a ako pokladník filiálky Zvolenskej ľudovej banky v Banskej Bystrici. Agilný národný, ľudovýchovný a osvetový pracovník. V učiteľskej praxi realizoval výchovu v národnom duchu, organizoval ochotnícke divadlo, zriadil cirkevnú školskú knižnicu i verejnú knižnicu v Cerove, založil tu potravný spolok a mliekáreň. V miestach pôsobísk podporoval hospodársky pokrok, bol uznávaný ovocinár a včelár. Literárne a publicisticky činný, skladal pohrebné verše, písal pedagogické príspevky, propagoval školské knižnice, upozorňoval na staré tlače a archeologické pamiatky. Autor početných hospodárskych článkov. -MM-
Základné vzdelanie získala v Revúcej vo Vychovávacom dievčenskom ústave, ktorý založil jej otec. Za krajčírku sa učila v Banskej Bystrici, absolvovala krajčírske kurzy vo Viedni a v Prahe. V r. 1876 – 1884 žila v Tisovci, kde viedla krajčírske kurzy. V r. 1889 – 1899 majiteľka krajčírskej dielne v Revúcej. Potom žila v chorvátskom Iloku, naposledy vo Zvolene. Krajčírske kurzy dopĺňala vlasteneckou výchovou, zbierala ľudové kroje a výšivky, bola ochotnícka herečka, činná aj v Slovenskom spevokole v Martine. Aktivistka slovenského národného a ženského hnutia, autorka autobiografických čŕt, cestopisných článkov a beletristických úvah, ktoré uverejňovala v rôznych slovenských časopisoch. V roku 1979 vydalo Vydavateľstvo Osveta v Martine autobiografickú publikáciu: Ormisová M. – Ormis Ján Vladimír: Marína Ormisová spomína. -MM-
Občianskym povolaním bol bankový úradník, pracoval ako prokurista Tatry banky, filiálky v Rimavskej Sobote, potom v Tatra banke v Hnúšti. V roku 1931 bol pri založení Kultúrneho a divadelného spolku Rimavan v Rimavskej Sobote, ktorý viedol a usporiadal niekoľko divadelných závodov, účinkoval v Slovenskom spevokole a ďalších ochotníckych súboroch. S krúžkom Rimavan vystupoval v košickom Rádiožurnále a zapojil sa aj do súťaže rozhlasových hier. V roku 1938 mesto sa stalo súčasťou Maďarska, a tak pokračoval vo svojej divadelnej práci v Hnúšti. Ako dlhoročný predseda MO Matice slovenskej v Hnúšti vyvíjal všestrannú kultúrnu činnosť. Aktívne sa zúčastnil na rozvoji hnúšťanskej turistiky. -MM-
Do školy chodila v Dobšinej, diplom sólovej speváčky získala v roku 1911 na Hudobnej akadémii v Budapešti. Od tohto roku vystupovala v Ľudovej opere a od roku 1915 bola členkou Národnej opery v Budapešti. Popredná interpretka mnohých operných postáv vo svojom žánri (alt). Často hosťovala aj v zahraničí na všetkých významných európskych operných scénach. Ako stúpenkyňa pokrokového hnutia pravidelne vystupovala na kultúrnych podujatiach pre robotníkov. Bola vynikajúcou koncertnou speváčkou piesní a oratórií. V júni 2016 slávnostne odhalili pred budovou Mestského múzea v Jelšave plastiku, ktorá má pripomínať slávnu rodáčku mesta. V Jelšave sa do dnešných čias zachoval aj rodný dom umelkyne a na jelšavskom cintoríne sú pochovaní jej rodičia a súrodenci. 11. novembra 2016 pri príležitosti výročia jej narodenia si ju pripomenuli v
Študoval na gymnáziu v Dobšinej a v Gemeri, na lýceu v Bratislave a na univerzite v Jene. Bol profesorom kežmarského gymnázia, pôsobil ako evanjelický farár vo Zvolene. V rokoch 1849 – 1860 prednášal na evanjelickej teologickej fakulte Univerzity vo Viedni, bol superintendant v Banskej Bystrici, od 1863 v Martine, kde bol zároveň i farárom a úradujúcim prvým podpredsedom Matice slovenskej. Výrazne prispel i k založeniu slovenského gymnázia v Martine. Písal poéziu, prózu, eseje, venoval sa náboženskej spisbe, pedagogicko-náučným otázkam i prekladateľskej činnosti, autor hymnickej piesne Kto za pravdu horí. Prispieval do mnohých časopisov, založil a redigoval časopis Hronka. -MM-