Vianočné ozdoby – Predmet mesiaca december 2024 v GMM
Rimavská Sobota, 28. 11. 2024 – Vianoce patria k najvýznamnejším a najkrajším sviatkom roka, pričom je s nimi spätých mnoho zvykov, tradícií a symbolov. Jedným zo symbolov Vianoc je i vianočný stromček. Na naše územie sa dostal z rakúskeho a nemeckého prostredia v polovici 19. storočia, pričom sa najprv objavil v šľachtických a meštianskych domácnostiach. Do dedinského prostredia začal prenikať koncom 19. storočia, no väčšinou až po 1. svetovej vojne. Zväčša sa jednalo o menší stromček, ktorý býval upevnený na hrade nad stolom, prípadne postavený na stolci medzi oknami. Prv bol takýto stromček nazývaný jezulan, jezulej, jezuljatko.
Debut mladej talentovanej slovenskej autorky z Rožňavy hodný obdivu: Čo sme nepovedali
Kniha pôsobí v knižnici ako klenot hodný obdivu. Ostane s vami dlho aj po dočítaní. Klenot, ktorý bude zaradený do fondu Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, je fantastický debut mladej slovenskej autorky menom Tia Esme, vlastným menom Tímea Cseresznyésová. Pochádza z Rožňavy a jej cesta k písaniu začala už počas štúdia masmediálnej komunikácie, keď publikovala články v online médiách. V súčasnosti sa venuje analýze a úprave textov, skúma literárne diela z rôznych uhlov a vďaka svojej vášni dokázala pretaviť myšlienky do podoby knihy, ktorá oslovuje svojou úprimnosťou a hĺbkou.
Krst knihy je okamih, kedy sen, myšlienky a tvrdá práca dostávajú konkrétnu podobu, aby mohli ožiť v rukách čitateľov. Tento moment nie je len začiatkom kariéry talentovanej spisovateľky, ale aj novou kapitolou pre jej čitateľov.
Rok na Gemeri 2024 vyvrcholil ľudovou múdrosťou: "Peršie kostiel, potem postiel"
Rok na Gemeri – dnes už netreba nikomu podrobne vysvetľovať, čo je to za podujatie, ktoré sa každoročne uskutočňuje, ani to, prečo a kde sa uskutočňuje. Každoročne však koncom roka ako vyvrcholenie zvykov a obyčají v tomto regióne bohatom na ľudovú kultúru zanecháva hlboké korene nielen u účinkujúcich, ale najmä u divákov.
Program tohtoročného podujatia Rok na Gemeri, ktorého hlavným organizátorom bolo Gemerské osvetové stredisko v Rožňave a patronát nad ním prevzal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, na úvod patril Strídžim dňom, programu, ktorý bol venovaný najmladšej generácii. Dostal priestor v Dome tradičnej kultúry na Gemeri v Rožňave 20. novembra predobedom. Podvečer 20. a 21. novembra 2024 sa začal program v jednej z obcí bohatej na folklór, v Rejdovej. V Chiške u Kriški si užili účinkujúci i diváci po tieto dva dni program, v ktorom sa predstavili folklórne skupiny z obcí Honce a Rožňavské Bystré.
Komentujeme futbalovú históriu ObFZ Rožňava – 16. časť – sezóna 2012/2013 – Víťaz 1. triedy postup neodmietol
V šestnástej časti seriálu, ktorý pripravil Ing. Štefan Tomášik sa dočítame o účinkovaní futbalových klubov z okresu Rožňava v sezóne 2012 / 2013. Vo 4. lige pôsobil MFK Rožňava, v 5. lige FK Gemerská Hôrka, FK Družstevník Gemerská Poloma, MFK Dobšiná a FK Krásnohorské Podhradie. Komentár uvádza informácie aj o 1. a 2. triede.
Komentár
Vo 4. lige – JUH pôsobila Rožňava, ktorá skončila po jeseni na 11. mieste. Na jar jej v útoku pomohol návrat F. Kovácsa, ktorého doplnili F. Pollák a J. Figúr. Trénerom na jeseň bol Branislav Kuzma, na jar už Štefan Koššuth. Po jeseni z kádra odišli B. Kuzma do Honiec a O. Vysoký do Rudnej. Napokon sa umiestnila na 10. mieste.
V 5. lige K – G sa najlepšie z ObFZ Rožňava umiestnila Gemerská Poloma, ktorá bola po jeseni na 7. mieste, ale po zlepšenej jarnej časti skončila štvrtá. Strata na štvrté Ťahanovce po jeseni bola iba jednobodová. Mužstvo sa dočkalo prvej výhry vonku, keď zdolalo Ruskov. Paradoxne tento súper pricestoval do G. Polomy na jar s ôsmymi hráčmi a došlo k očakávanému scenáru – pokles hostí pod 7. Ničmenej Gemerská Poloma v poslednom kole tiež zápas nedohrala.
Vianočné tvorivé dielne v múzeu obohatené o Malú vianočnú výstavu
Už tradične aj tento rok v predvianočnom období Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva žiakov materských a základných škôl na podujatie Vianočné tvorivé dielne v múzeu. Tentoraz budú obohatené o Malú vianočnú výstavu, na ktorej budú prezentované vianočné a novoročné pohľadnice a pozdravy zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave prevažne z polovice 20. storočia doplnené o malú ukážku medovnikárskeho umenia Dany Lackovej.
Múzejníci žiakom najprv prezradia rôzne zaujímavosti o vianočných regionálnych zvykoch a tradíciách, o ktorých možno doteraz ani netušili, a následne môžu začať tvoriť.
Lesníci spúšťajú cezhraničný projekt pre zmiernenie klimatickej zmeny v regióne Gemer
Banská Bystrica 18.11.2024 – LESY Slovenskej republiky, štátny podnik, plánuje obnoviť staré a vytvoriť podmienky pre vznik nových vodných biotopov, ktoré prispejú k zadržaniu vody v lesoch. Plán zahŕňa aj revitalizáciu lesných lúk a opatrenia proti erózii pri lesných cestách. Cieľom projektu je prezentovať efektívne spôsoby, ako udržateľne hospodáriť na pôde, zmierňovať vplyv klimatickej zmeny, pričom sa kladie dôraz na zvýšenie biodiverzity, a v neposlednom rade ako udržiavať lesné cesty v lepšom stave s menším odtokom vody z lesov.
LESY SR, š. p., v spolupráci s maďarskými štátnymi lesníkmi z EGERERDŐ Erdészeti Zrt. (EGERSKÉ LESY Lesnícka a. s.), spustili projekt „Lesníci pre prírodu a regióny“ (#foresters4nature) v pohraničnom regióne Gemera z programu Interreg Maďarsko – Slovensko.
História MFK Rožňava v rokoch 1989 – 2007 – dospelí
V nadväznosti na článok o MFK Rožňava do roku 1988 pripravil náš spolupracovník Štefan Tomášik článok, ktorý je pokračovaním toho článku. V príspevku uvádza umiestnenia v konečnej tabuľke od roku 1989 a aj súpisky. Z dôvodu rozsahu príspevok končí rokom 2007.
Káder 1988 - 1989: Dorkin, Prívozník - Lörinc, Ruszó, Adamec, Sedmák, Kováč, Kelemen, Šalamon, Šlosár, Spišák, Bukovič, Benedikty, Kovalčík, Pollák, Žiak, Kapusta, Hlivák, Motyka, Világi, Benco, Breuer
tréner: Ladislav Németh
Škvrny salamandry (Apex Guilt) koncom novembra na výstave v rožňavskom Baníckom múzeu
Výstavu intermediálneho umelca Antona Čierneho pod názvom (Apex Guilt) – Škvrny salamandry koncom novembra otvára Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Tvorba Antona Čierneho sa po dvoch rokoch vracia do Galérie Baníckeho múzea v Rožňave a i tentoraz jeho výstava výrazne pôsobí na pozorovacie zmysly návštevníka a nabáda ho k zamysleniu sa.
Výstavu (Apex Guilt) – Škvrny salamandry tvorí videoinštalácia, ktorá sa v troch dejstvách a scénograficky vycibrenej symbolike podobá na fiktívny príbeh či bájku, ktorá však má základ v neuspokojivej realite slovenského reedukačného systému mládeže. V dvoch súbežne sa dopĺňajúcich videokanáloch sa pritom rozvíja rozprávanie o vine, obetiach, nachádzaní vlastnej slobody, ako aj zodpovednosti za stav, ktorý v slovenskej spoločnosti spôsobil to, že problém reedukačných centier bol dlhodobo prehliadaný a neviditeľný.
Rok na Gemeri – Zimný festival zvykov a obyčají Gemera 20. – 23. 11. 2024 Rožňava, Rejdová
K zimnému obdobiu v Košickom kraji už tradične patrí aj unikátny zimný festival Rok na Gemeri. Organizátorom 29. ročníka je Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja (KSK). Záštitu nad podujatím prevzal predseda KSK Rastislav Trnka. „Tento ročník festivalu sa nesie v znamení tajomného obdobia plného mágie, povier a rituálov – stridžích dní. V termíne od 20. do 23. novembra 2024 je pre návštevníkov pripravený pestrý program v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave, ktorý vyvrcholí galaprogramom folklórnych súborov. Ide o naozaj výnimočné podujatie, ktoré je očakávanou bodkou za festivalovou sezónou v Košickom kraji,“ hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Medzi novinky festivalu patrí séria zážitkových aktivít pre verejnosť v tradičnej drevenici v Rejdovej, kde nositelia tradícií vytvoria autentickú predvianočnú atmosféru a podčiarknu magickú podstatu stridžích dní.
Tvorivo a predvianočne v Baníckom múzeu v Rožňave
V predvianočnom období Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo v spolupráci s Danou Lackovou dva originálne tvorivé kurzy. Prvý kurz bude venovaný výrobe voskového obrúsku z bavlny a včelieho vosku a druhý zase zdobeniu medovníkov pomocou šablóny.
Nepôjde len o samotné tvorenie. Súčasťou oboch kurzov bude prednáška Pohovorme si o medovníkoch – Z histórie medovnikárskeho remesla v Rožňave. „Záujemcovia sa dozvedia zaujímavé informácie o remesle zameranom na výrobu sladkého pečiva, o rožňavských medovnikároch a ich živote v cechu a o medovnikárskych formách,“ uviedla kurátorka múzea Sylvia Holečková.