pondelok, 14 august 2023 12:27

Štítnickí matičiari na výlete do Mlyna Kováčová pri Rožňave Doporučený

Napísal(a) L. Vranová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V piatok 11. augusta 2023 MO MS Štítnik zorganizoval výlet do Mlyna Kováčová pri Rožňave. Zúčastnili sa ho matičiari a obyvatelia zo Štítnika, Honiec a Rožňavy. Počasie nám prialo a dobrý pocit a nálada boli sprievodným prvkom počas celej akcie. Cestou do Kováčovej sme obdivovali krásy okolitých vrchov a dediniek učupených pod nimi, ktoré akoby ani nepočuli o zhone veľkomiest a len pokojne driemali v rose. Niektorí z nás sa sem vybrali úplne po prvýkrát. 

Privítal nás svieži ranný vzduch a čisté, upravené prostredie obce. Cestu do vodného mlyna sme od autobusovej zastávky poľahky našli vďaka dreveným tabuľkám na stĺpoch. Vošli sme do dvora, v ktorom mnohým z nás v hlavách ožili spomienky na detstvo u starých rodičov. Všakovaké keramické nádoby, sitá, kolesá z vozov, náradie, staré úle, košíky, lampáše... a všade plno kvitnúcich kvetov. Majitelia nás privítali a usadili na tienistej terase, odkiaľ bolo cítiť osviežujúci chlad od vody tečúcej k mlynskému kolesu.
 
Po príhovore majiteľa Gejzu Lyócsa a jeho manželky sme sa rozdelili do skupiniek po desiatich. Jedna šla dnu do mlyna, kde si prezreli múzeum a vypočuli podrobný výklad majiteľa o spôsobe mletia múky, jednotlivých etapách tohto zdanlivo jednoduchého procesu. No opak je pravdou, bol to poriadny kumšt zapamätať si, čo ako funguje, kde aké lano potiahnuť a ako udržiavať mlyn efektívne v prevádzke. Druhá skupinka si s údivom prezerala okolie a samotné zariadenie poháňajúce mlynské koleso vodou. Tretia si zašla do novej expozície, venovanej spracovaniu úžitkového konope tradičným spôsobom s nástrojmi, vrátane krosien a kolovrátkov. Počas dvoch hodín sme sa vystriedali a medzitým sa aj občerstvili na terase. 
 
Na rozlúčku všetkým zaspievali Genšenky z Honiec a majitelia sa ochotne s nami aj odfotili. Cítili sme sa tu dobre a čaro zachovanej histórie aj s pomocou projektu obnovy v rámci grantovej výzvy Terra Incognita utvrdilo všetkých prítomných, že táto činnosť má stále celospoločenský význam aj pre budúce generácie. Želáme majiteľom neutíchajúci entuziazmus a veľa milých hostí...
 
Na záver sme ešte využili blízkosť obce Lúčka a viacerí z nás si vyšli obzrieť Husitský kostolík a vychutnať si nádherný výhľad na okolitú krajinu. 
 
 
 
Text: Lenka Vranová
Foto: Monika Liptáková a Lenka Vranová
 
 
Čítať 599 krát Naposledy zmenené utorok, 15 august 2023 17:12

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!