pondelok, 11 marec 2013 10:27

Rožňavské matičiarky oslavovali MDŽ Doporučený

Napísal(a) MO MS Rožňava
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

MDŽ je o ženách a nikto nám nebráni poňať tieto oslavy po svojom. Tak sme to spravili aj my, členovia výboru MO MS v Rožňave v piatok 8. marca tohto roku. Tak, ako to spomenul náš dlhoročný člen a básnik Albert Šmihula vo svojej básni: „dôchodok aj plat je tenký, na honosné dary niet, euro na dne peňaženky“, tak sme sa stretli – členovia výboru s tým, že každý priniesol to, čo mohol. Chlapi niečo na potúženie, ženy niečo na zjedenie – za vlastné.

Úprimné želanie autora básne a slová predsedu Ing. Milana Kupča prispeli k dobrej nálade. V radosti, družnom rozhovore a veselosti sme strávili piatkový večer, aj sme si zanôtili a v správnej chvíli sme sa rozlúčili. Všetkým ženám matičiarkam pri príležitosti ich sviatku želáme všetko najlepšie.
strong>Medzinárodný DŽien pamätá aj  veľkolepejšie oslavy, ako sú tie dnešné. Komunistický režim tomuto sviatku vtisol podobu, na ktorú len ťažko spomíname. Avšak pôvod a význam tohto sviatku bol celkom iný a väčšinou nepovšimnutý. MDŽ je pripomenutím si boja žien celého sveta za svoje práva. Oficiálne sa v roku 1913 stal sviatkom žien 8. marec.
U nás, v Československu, sa prvé oslavy MDŽ konali v roku 1921, postupom času sa stali ich symbolom celozávodné oslavy, krčahy s vínom a legendárne snežienky, tulipány, žlté narcisy, alebo červené karafiáty. Mnohé ženy, čo tieto parády zažili len s úsmevom konštatujú, že to boli vlastne oslavy mužov, ktorým sa často v tento deň podarilo dostať do veselej nálady.
Výbor MO MS Rožňava

{jcomments on}

Čítať 6318 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:45

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!