×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/obsah/volby/he
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/volby/he
piatok, 05 február 2016 11:47

Obyvatelia Henckoviec si pripomenuli 71. výročie oslobodenia obce

Napísal(a) Ing. Milan Kupčo
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

henckovce 7aObyvatelia gemerskej obce Henckovce si dňa 22. januára 2016 pripomenuli 71. výročie oslobodenia, hoci obec bola oslobodená 24. januára 1945. Tieto oslavy boli spojené aj s výročnou členskou schôdzou miestnej základnej organizácie SZPB, na ktorú boli pozvaní aj zástupcovia Oblastného výboru SZPB v Rožňave. Po úvodnej

hymnickej piesni a hymne Slovenskej republiky predniesla báseň p. Hudáková.

Priebeh oslobodenia obce pripomenula v svojom príhovore starostka obce a zároveň aj predsedníčka ZO SZPB p. Viera Nemcová, z ktorého vyberáme: „V noci z 23. na 24. januára si občania našej obci vydýchli, keď našu obec oslobodila Rumunská armáda. Rok 1945 bol hádam najbohatší na psychologické momenty v histórii našej obce. Silvestrovská noc akoby bola výzvou - vyniesla z rovnováhy nevolaných a nenávidených hostí. Tí začali robiť palebné postavenia pre kanóny, čo prihnalo našim obyvateľov ešte viac strachu. Okolo 15. januára Nemci zvádzali tuhé boje, hlavný tlak však šiel cez Štítnickú dolinu, takže naša dolina až po Vlachovo bola oslobodená takmer bez výstrelu, hoci dolina obsadená maďarskými vojakmi. Tí odtiahli takmer bez boja, vyhodili však mosty na železnici aj cestné mosty. Asi 60 Maďarov sa v obci vzdalo. Obyvatelia si konečne vydýchli, že to najhoršie už pominulo. Táto pietna spomienka na tých, ktorí oslobodenie položili životy, je pre nás všetkých zdrojom poučenia a národnej hrdosti. Preto sa klaniame k pamiatke tých, ktorí nám prispeli k nastoleniu mieru. Nikdy nezabúdajme na vojnové obete a na utrpenie civilného obyvateľstva.“

K prítomným pri pamätnej tabuly sa prihovoril aj predseda OV SZPB Ing. N. Lacko. Po príhovore odovzdal podpredsedovi MO SZPB p. Leštachovi pamätný list a medailu za jeho aktívnu prácu nielen v MO, ale aj ako členovi Okresnej rady SZPB v Rožňave.
Účastníci pietneho aktu sa potom presunuli do sály kultúrneho domu, kde prebehla členská schôdza MO SZPB, na ktorej v prvom rade po vystúpení predsedníčky p. Nemcovej vystúpil Ing. Norbert Lacko. Prítomných informoval o činnosti predsedníctva SZPB, ktorého je  aj predsedom. Tajomníčka OV SZPB p. Lacková informovala prítomných o práci OV a činnosti pre okres Revúca a Rožňava a tiež o akciách, ktoré sa uskutočnili v roku 2015. Ďalej schôdza prebiehala podľa schváleného programu.
Ing. Milan Kupčo

 

 

Čítať 4827 krát Naposledy zmenené piatok, 05 február 2016 13:09

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!