štvrtok, 09 máj 2019 15:48

Moskva oslavovala Deň víťazstva už sedemdesiaty štvrtýkrát Doporučený

Napísal(a) MG-OD
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Rusko vo štvrtok 9. mája oslavovalo 74. výročie víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom tradičnou vojenskou prehliadkou na moskovskom Červenom námestí. Na oslavách sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý sedel na čestnej tribúne ako jediný zástupca z členských krajín EÚ. Túto svetodejinnú udalosť sme aj u nás mohli chvíľu sledovať prostredníctvo televízie TA3, ale iba dovtedy, kým sa na tribúne pred mikrofónom neobjavil prezidenta Putin, aby sa prihovoril účastníkom osláv. Potom odrazu réžia prestrihla z Moskvy do štúdia, aby sa dala "baviť" dvom svojim redaktorom, ktorí si vymýšľali, prečo je to s tým dátumom Dňa víťazstva nad fašizmom vo svete akosi nejednotné. Ešte dobre, že vysielala televízia RT, ktorá svojich divákov informovala v angličtine naživo o všetkom, čo prebiehalo v Deň víťazstva na Červenom námestí.

Nakoniec o tejto udalosti z Moskvy napísal aj redaktor TASR a na portáli teraz.sk uverejnili aspoň útržok z udalosti. Preto aj teraz môžeme čítať, že na prehliadke bolo podľa agentúry TASS 130 kusov modernej kolesovej a pásovej vojenskej techniky a 13.600 vojakov, ku ktorým na úvod podujatia prehovoril prezident Putin. 
Vojenská prehliadka sa začala defilé Preobraženského pluku osobnej gardy s legendárnou víťaznou zástavou, ktorú vojaci Červenej armády v máji 1945 vztýčili na budove Ríšskeho snemu (Reichstagu).Putin vo svojom príhovore počas prehliadky kritizoval údajné skresľovanie druhej svetovej vojny v niektorých krajinách. Vyhlásil, že v situácii, keď v niektorých štátoch "nehanebne klamú svojim deťom" o vojne a "zrádzajú svojich predkov", je povinnosťou každého chrániť pamiatku skutočných hrdinov vojny. 

"Spomienka na Veľkú vlasteneckú vojnu – na pravdu o nej – je našou povinnosťou. Dnes môžeme sledovať, ako v mnohých krajinách vedome skresľujú vojnové udalosti a bratríčkujú sa s tými, ktorí zabudli na česť aj ľudskú dôstojnosť a slúžili nacistom. V týchto krajinách nehanebne klamú svojim deťom a zrádzajú svojich predkov," uviedol v tejto súvislosti ruský prezident.

Na tohtoročnej prehliadke sa pre zlé počasie nezúčastnilo letectvo. Nad Červeným námestím malo pôvodne preletieť 74 lietadiel a vrtuľníkov.
(Zdroj: teraz.sk+MG)

 

 

Čítať 1844 krát Naposledy zmenené piatok, 10 máj 2019 09:22

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!