piatok, 10 máj 2024 14:36

Deň víťazstva nad fašizmom sme oslávili aj na Gemeri Doporučený

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Najhroznejší vojnový konflikt v dejinách ľudstva predstavovala II. svetová vojna, ktorú rozpútalo Nemecko. Jej začiatok je datovaný rokom 1939, keď Nemecko pod vedením diktátora Adolfa Hitlera napadlo Poľsko. O niekoľko dní na to napadli aj Sovietsky zväz. Vojna si  vyžiadala až 85 miliónov obetí. Počas nej boli zničené mestá, dediiny..., a ľudia zažili traumy, ktoré poznačili ich celý život. Do II. svetovej vojny sa, okrem Sovietskeho zväzu, postupne zapojili viaceré krajiny sveta a Spojenci bojovali spoločne proti nacistom a fašistom. Pripomeňme si, že koniec II. svetovej vojny je ohraničený podpísaním kapitulácie Nemecka dva razy. Prvý raz 7. mája 1945 v Remeši vo Francúzsku. Druhýkrát na žiadosť Sovietskeho zväzu, zvlášť Stalina, bol akt kapitulácie opakovaný 8. mája 1945 v Berlíne na predmestí Karlshorst. Odvtedy si na tento deň spomíname na celom svete ako na Deň víťazstva. Jeho význam si každoročne pripomínajú aj obyvatelia Gemera. Tak tomu bolo i tohto roku. Medzi inými mestami a dedinami i v okresných mestách Revúca, Rožňava a Rimavská Sobota.

ravuca 79 vyrocie 01a

Revúca – Na Námestí slobody v Revúcej stojí pamätník oslobodenia, na ktorom je umiestnená tabuľa s krátkym textom: „Na pamiatku občanov, ktorí bojovali proti fašizmu“. Pamätník je dielom akademického sochára Karola Dúbravského, ktorý predstavuje vojaka s dieťaťom v náručí a má názov Návrat. Aký priliehavý názov, ktorý aj dnes má veľký význam. Vo štvrtok 9. mája 2024 sa pri ňom zišli účastníci osláv, aby si pripomenuli ukončenie druhej svetovej vojny. „Víťazstvo sovietskej Červenej armády a spojencov nad nemeckým fašizmom v roku 1945 ukončilo niekoľko temných rokov, ktoré aj na našom území ovplyvnili ohromným spôsobom životy niekoľkých generácií.“ To som si už prečítal informáciu z osláv na sociálnej sieti, ktorá nás ďalej tiež upozorňuje: „Osobná účasť občanov, predstaviteľov samosprávy aj mestských organizácií, ako aj žiakov a študentov z revúckych škôl na tejto slávnosti znamená, že si vážime všetky obete s tým spojené, aj historickú pravdu o týchto udalostiach. Zachovajme ju, prosím, aj naďalej. Stojíme pri pamätníku a hovoríme, počúvame... A dúfame, že sa hrôzy vojny nebudú opakovať. Avšak, stačí 30-minútová spomienka a potom sa rozísť do svojich domovov? Bude to stačiť?

Pri myšlienke na udalosti spred 79 rokov – ale aj na tie pred dvomi dňami – mám sa báť, aký svet nechávame našim deťom...?

Možno si myslíme, že na mnohé veci a udalosti nemáme vplyv. Ale s čím dnes odtiaľto budeme odchádzať? Môže vnútorné rozhodnutie vytvárať pocit bezpečia pre nás aj pre naše deti?

Ako?

Pozrime sa teraz jeden na druhého a urobme, čo môžeme. Vytvárajme silné priateľstvá a pevné komunity, ktoré sa môžu v akýchkoľvek časoch navzájom podržať a posilniť. V našich malých mestečkách to môžeme vytvoriť lepšie ako kdekoľvek inde.“

Rožňava – Z osláv Dňa víťazstva v tomto okresnom meste horného Gemera priniesla informáciu aj webová stránka Rožňavy. Z nej sme sa dozvedeli, že "Pri pamätníku oslobodenia na Hviezdoslavovej ulici v utorok 7. mája 2024 sa zišlo vedenie mesta, vojenské útvary, rôzne organizácie, združenia, občania mesta Rožňava a študenti,  aby si pripomenuli 79. výročie konca II. svetovej vojny.“ 

roznava 79 1a

K účastníkom osláv sa prihovoril primátor mesta Michal Domik, ktorý, o. i. zdôraznil hrôzy vojny a vyzýval na zachovanie pamäti na milióny obetí, zničené mestá a regióny. Pripomenul tiež, že aj keď sa od konca vojny vzďaľujeme, nesmieme nikdy zabudnúť na cenu, ktorú za našu slobodu zaplatili naši predkovia. Položením vencov a kytíc prítomní urobili ľudské gesto – gesto vďaky za nás všetkých. Vzdali hold ľuďom, vojakom, mužom a ženám, ktorí tento boj za našu slobodu vybojovali. Mnoho z týchto ľudí sa už domov nikdy nevrátilo a ich obeť by nemala byť nikdy zabudnutá.

 

Rimavská Sobota – Štátnou hymnou a položením vencov k pamätníku Červenej armády v Rimavskej Sobote si 7. mája 2024 pripomenuli 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. S prejavom okrem predsedu oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Štefana Baláža, vystúpil aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. Z reportáže, ktorú uverejnil aj portál vobraze.sk o. i. pripomenul, že pri oslobodzovaní regiónu položilo svoje životy 1539 príslušníkov Červenej armády a 638 rumunskej armády.

rs 79 2 oslobodenie mesta rimavska sobota foto attila gecse 13

Padlo aj 639 nemeckých a 92 maďarských vojakov. „Boli to veľké obete na obidvoch bojujúcich stranách,“ povedal Šimko. Primátor však podotkol, že treba rozlišovať minulosť, nezamieňať si ju so súčasnosťou a podľa možností treba realizovať odkaz tých hrdinov, ktorí za našu slobodu obetovali svoje životy. Poukázal však aj na nepokoje na východe a bratovražedný vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý trvá už dva roky. Jeho ukončenie vidí len v mierových rokovaniach a nie v dodávaní zbraní na front.

 

Fotografie: Peter Poboček, facebook/rvtv, Attila Gecse.

Pripravil MG od

 

 

 

Čítať 207 krát Naposledy zmenené sobota, 11 máj 2024 15:02

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!