pondelok, 09 január 2017 15:37

Vydavateľstvo DAXE a redakcia časopisu Maxík udelili pani Ivone Ďuričovej výročnú cenu za poéziu

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Čítali ste už časopis do školy i doma Maxík? Ak to ešte neviete, tak môžem prezradiť, že je určený najmä žiakom I. stupňa ZŠ. Ale ako si dali jeho autori za cieľ, zabaviť sa s ním môžu všetci menší i väčší, ktorí majú radi rozprávky, básničky, hádanky, pesničky, kreslené príbehy, maľovanky, hlavolamy, vystrihovačky či súťaže. V bratislavskom vydavateľstve DAXE vychádza už piaty rok

a v tohtoročnom januárovom čísle uverejnili o. i. aj výročné ceny tohto vydavateľstva a redakcie spomínaného časopisu za rok 2016. Povedali by ste, že také ceny uverejňujú každoročne možno všetky vydavateľstvá na Slovensku. Ak sa pýtate, prečo takúto správu prinášame, tak vedzte, že medzi tromi menami, ktoré sú spomínané v tomto čísle, je aj meno našej rodáčky a už známej poetky píšucej aj pre deti a mládež pani Ivony Ďuričovej. Iste viete, že pochádza z gemerskej obce Rožňavské Bystré a pracuje v Bratislave. Okrem niekoľkých dosiaľ vydaných zbierok poézie pani Ďuričová svoju tvorbu uverejňuje aj vo Zvončeku. Vydavateľstvo DAXE a redakcia časopisu Maxík, v ktorom jej poéziu uverejňujú, po prvýkrát ocenilo výročnou cenou. Ocenená autorka si tento počin vydavateľstva veľmi pochvaľuje a zrejme jej pomôže pri ďalšej tvorbe obľúbenej aj deťmi.
V Maxíku som našiel aj rubriku pani Ďuričovej, nazvanú Čím budem?, kde deťom približuje formou básničiek rôzne povolania, ktoré sú zaradené podľa abecedy a postupne sú uverejňované od písmena A až po Z-et. Jednu z nich vám priblížim:

Ivona Ďuričová:

Inštalatér
Z kohútika voda kvapká,
všetkým doma uši píli.
Darmo skúša naša babka
otáčať ním z celej sily.

Nekonečné kvapky – kvapky,
do výlevky vyťukáva.
Netreba si hlavu trápiť,
v domácnosti sa to stáva.

Inštalatér zvoní, sláva,
na vodu je dobrý znalec.
Raz-dva chyby ponapráva,
dokvapkal náš vytrvalec.

 

(MG od)

 

 

Čítať 2002 krát Naposledy zmenené pondelok, 09 január 2017 17:09

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.