štvrtok, 23 január 2020 15:11

V rimavskosobotskej nemocnici sa vlani narodilo 1116 detí Doporučený

Napísal(a) Jana Fedáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa vlani uskutočnilo 1105 pôrodov. Najviac ich bolo v mesiaci september, a to 115. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 11 mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo dvojičky. Dievčat v rimavskosobotskej nemocnici prišlo na svet 536, chlapcov zase 580. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Ema a Anna. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Jakub a Ján. Po pôrodniciach v Spišskej Novej Vsi a Galante má nemocnica v Rimavskej Sobote tretí najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc siete Svet zdravia. V predošlom roku 2018 sa v nej uskutočnil porovnateľný počet pôrodov ako vlani, a to 1112.

Na pôrod sa pripravovalo v nemocnici viac mamičiek

Mamičky spolu s oteckami majú v rimavskosobotskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Dozvedia sa, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia. Predpôrodný kurz vlani absolvovalo 258 mamičiek, čo je o vyše 130 viac ako v predošlom roku.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vytvoriť si tak môžu individuálny pôrodný plán. Nemocnica tiež ponúka mnoho edukatívnych materiálov o dojčení, masáži bábätka či prvom kúpeli, o čo majú mamičky vysoký záujem.
Počas minulého roku nemocnica vybavila svoje gynekologicko-pôrodnícke oddelenie dvadsiatimi novými elektricky polohovateľnými lôžkami, ktoré prinášajú zvýšený komfort nielen pre pacientky, ale zároveň podstatne uľahčujú i prácu personálu. Školenie vlani absolvovala aj nová laktačná poradkyňa, ktorá sa aktívne začína zapájať do procesu laktačného poradenstva v nemocnici.

rs Predpôrodný kurz vlani absolvovalo 258 mamičiek ajpg   rs Dievčat v rimavskosobotskej nemocnici prišlo na svet 536 chlapcov zase 580 ajpg   rs V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa vlani uskutočnilo 1105 pôrodov. 1a

Predpôrodný kurz vlani absolvovalo

258 mamičiek.

 

Dievčat v rimavskosobotskej nemocnici

prišlo na svet 536,  chlapcov zase 580.

 

V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa vlani

uskutočnilo 1105 pôrodov.

 

V tomto roku nemocnica pre oddelenie s pomocou eurofondov zaobstará nový USG prístroj, nový operačný stôl, jednodverový parný sterilizátor a laparoskopickú vežu.
Celkovo sa minulý rok v 12 pôrodniciach siete Svet zdravia uskutočnilo vyše 10 500 pôrodov. Všetko potrebné o pôrodniciach vrátane edukačných materiálov mamičky nájdu na www.mojaporodnica.sk.

Jana Fedáková
Komunikačný špecialista

 

Čítať 192 krát Naposledy zmenené piatok, 24 január 2020 14:04

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.