štvrtok, 10 október 2019 15:10

Medzinárodný deň archeológie v Gemersko-malohontskom múzeu Doporučený

Napísal(a) PhDr. Alexander Botoš
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dňa 18. októbra 2019 pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie pripravilo Gemersko-malohontské múzeum v spolupráci s Katedrou muzeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre prednášky, počas ktorých budú predstavené najnovšie archeologické výskumy múzea a ako sa využívajú moderné počítačové technológie v archeológii. Prednášky budú viesť archeológ Gemersko-malohontského múzea PhDr. Alexander Botoš a Mgr. Daniel Bešina, PhD. z Katedry muzeológie FF UKF v Nitre. Podujatie bude zahájené o 9:00 hod., následne sa prednášky zopakujú o 10:30 hod. Vstupné na podujatie je zdarma.

Medzinárodný deň archeológie sa oslavuje od roku 2011, keď sa prvýkrát oslavoval ako národný sviatok na americkom kontinente (USA, Kanada a zámorské územia).

Od roku 2013 sa tento deň pripomína v rôznych krajinách sveta a stal sa z neho Medzinárodný deň archeológie, ktorý sa každoročne oslavuje tretiu októbrovú sobotu (v roku 2019 pripadne na 19. októbra). Zastrešujúcou organizáciou je Americký archeologický inštitút. Slovensko sa k oslavám Medzinárodného dňa archeológie pripojilo v roku 2016.

Medzinárodný deň archeológie je oslavou archeológie a archeologického bádania. Každý rok archeologické inštitúcie a organizácie v mnohých krajinách sveta ponúkajú na archeológiu zamerané programy a aktivity pre návštevníkov rôzneho veku a záujmov.

K oslavám Medzinárodného dňa archeológie sa prvýkrát pripája aj Gemersko-malohontské múzeum v spolupráci s Katedrou muzeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, ktoré predpoludnie 18. októbra 2019 zasvätia archeológii. V tento deň predstaví archeológ múzea PhDr. Alexander Botoš najnovšie archeologické výskumy múzea. Vo svojej prednáške bude prezentovať pozoruhodné výsledky svojich najnovších archeologických výskumov, ako napr. výskum žiarového pohrebiska z doby bronzovej v centre mesta Rimavská Sobota, výskum zaniknutého paulínskeho kláštora v Slavci – Gombaseku, výskum na opevnenej výšinnej polohe Nižný Skálnik – Maginhrad alebo výskum zaniknutého hradu Širkovce – Kapla.

Na prednášku A. Botoša nadviaže odborný asistent Katedry muzeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre Mgr. Daniel Bešina, PhD. s prednáškou Moderne o archeológii. Archeológia bola od svojich počiatkov závislá od určitej formy zobrazovania. Súčasný dynamický rozvoj počítačových technológií umožňuje tejto vede doposiaľ nebývalé možnosti vizualizácie, ktorá je využiteľná pri vedeckom bádaní a prezentácií archeológie ako takej. D. Bešina vo svojej prednáške predstaví využitie moderných technológií v procese archeologického bádania. Účastníci prednášky sa bližšie oboznámia s využitím 3D fotogrametrie, 3D skenovania, leteckej archeológie a možnosťami ďalšieho použitia v špeciálnych počítačových softvéroch. Uvedené metódy boli využité aj pri niektorých archeologických výskumoch Gemersko-malohontského múzea, ako aj pri rekonštrukcií vybraných archeologických nálezov zo zbierok múzea.

fp bbsk logoPrednášky sú určené záujemcom o archeológiu z radov širokej verejnosti, ako aj žiakom základných a stredných škôl. Školské skupiny z kapacitných dôvodov prosíme o nahlásenie sa vopred na telefónnom čísle 047/56 32 741.

Cieľom podujatia je propagácia a popularizácia archeológie a archeologického bádania v regióne Gemer – Malohont, ktorý je mimoriadne bohatý na archeologické kultúrne dedičstvo.

Realizované s finančnou podporou BBSK

PhDr. Alexander Botoš

 

Čítať 571 krát Naposledy zmenené štvrtok, 10 október 2019 15:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.