utorok, 05 november 2019 10:11

Starý pastiersky zvyk mitrovanie si pripomenuli vo Veľkých Teriakovciach už po ôsmykrát Doporučený

Napísal(a) Ing. Miroslava Vargová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ukončenie pastierskej sezóny nazývané mitrovanie sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra, kedy si tento starý zvyk pripomenuli v uvedený deň aj tohto roku v obci Veľké Teriakovce už po ôsmykrát. Návštevníkov podujatia potešili ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, trh regionálnych produktov či aktivity pre deti a nechýbali ani najznámejší valasi Maťko a Kubko.
Dejiskom podujatia Slovenské mitrovanie je už tradične Salaš pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach. Program sa začal ukážkami prác na salaši ako sú strihanie oviec, odváranie žinčice, výroba syrov, pareníc a bryndze či spracovanie ovčej vlny.

Pri Humne prebiehala súťaž vo varení baraních špecialít, kde boli prezentované rôzne spôsoby spracovania jahňacieho mäsa. Do súťaže boli prihlásené 5-členné tímy priateľov, rodín či organizácií a firiem.

„Úvodnú časť podujatia obohatili hudbou, spevom aj tancom účinkujúci na pódiu pri Pastierni, a to detské folklórne súbory Lykovček z Revúcej a Mladosť z Klenovca, Folklórny súbor Lykovec z Revúcej, heligonkári Folklórneho súboru Vepor z Klenovca a fujaristi z regiónu,“ uviedla Mgr. Stanislava Zvarová, metodička pre folklór Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote.

Na rôznych miestach v areáli salaša pre návštevníkov podujatia pripravili aj sprievodné aktivity ako výstava oviec, drevené atrakcie pre deti, súťaže pre dospelých alebo obľúbený trh s ukážkami remesiel, ktorý bol tento rok zameraný najmä na regionálne produkty. Po pozitívnych ohlasoch z minulého ročníka nechýbal ani detský kútik umiestnený v krytej hale, v ktorej čakali na deti tvorivé dielne a iné aktivity, ale aj divadelné predstavenie Kráľ drozdia brada v podaní bábkového divadla Babadlo z Prešova. Známa dvojica valachov Maťko a Kubko boli na podujatí prítomní počas celého dňa v podobe maskotov v nadživotnej veľkosti.

Poobedňajšie hodiny vyplnil Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice a Folklórny súbor Stromíš z Vlachova, ktorých doplnili heligonkári, fujaristi a gajdoši. Na tento kultúrny program nadviazal slávnostný sprievod ovčiarov, bačov a valachov, ktorý ukončili vyúčtovaním s majiteľmi oviec. Atmosféra sprievodu boli umocnená signálnymi nástrojmi, gajdami a ľudovými hudbami. „Podobne to prebiehalo aj v nedávnej minulosti počas mitrovania nazývaného aj valaské hody, keď sa bačovia a valasi vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev,“ priblížil jeden z odborných garantov podujatia PhDr. Ivan Murin, PhD.

Organizátormi podujatia boli Miestna akčná skupina MALOHONT, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v spolupráci s odborným garantom, ktorým je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a ďalšími partnermi. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj a k podpore podujatia prispela aj viac ako desiatka sponzorov.

Slovenské mitrovanie je zároveň jednou z propagačných aktivít MAS MALOHONT, ktorej činnosť je spolufinancovaná z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Ing. Miroslava Vargová

Fotografie: Peter Poboček

 

Čítať 1671 krát Naposledy zmenené utorok, 05 november 2019 10:49

Galéria obrázkov

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!