štvrtok, 17 júl 2014 18:20

Druhá výtvarná streda v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave – Secesná grafika

Napísal(a) Gabriella Badin a Anna Lachová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rv DSC09865aUž po druhýkrát sme sa dňa 16. júla 2014 venovali secesnému umeniu v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave v rámci prázdninového projektu pre deti pod názvom Výtvarné stredy v Galérii – krása secesie. Tento raz to bola secesná grafika. 
V priebehu uplynulých storočí grafika prešla veľkými zmenami – námetovými i technickými. Podobne ako pred storočiami, aj dnes v 21. storočí, chápeme grafiku ako prevedenie kresby do takej podoby, z ktorej sa dá v grafickom lise vytlačiť väčšie množstvo rovnakých a rovnako kvalitných výtvarných diel. 
Práve s touto zaujímavou výtvarnou technikou sa oboznámili záujemcovia na našej druhej výtvarnej strede, kde si najprv vypočuli obsiahlu prednášku o grafike a potom sa s radosťou pustili do práce. Vyskúšali si jednoduchšiu variantu linorytu, kde miesto gumolitu používali polystyrénovú podložku a miesto rydla tvrdú ceruzu. Pracovali s technikou suchej ihly a robili aj monotypie. Najviac ich však zaujala konečná fáza vytvorenia grafiky – rozmnožovanie diela grafickým lisom.
Samozrejme nebolo zabudnuté ani na významného rožňavského rodáka Kolomana Tichyho, bývalého riaditeľa múzea a ani na jeho brata, Gyulu Tichyho, ktorí žili a tvorili práve v období

secesie a zostali po nich hodnotné a vzácne zbierky grafík a malieb. Pre deti bola pripravená menšia výstava fotokópií grafík od bratov Tichyovcov, ktoré si mali možnosť preštudovať, a tak získať inšpirácie počas celej akcie. Originály spomínaných zbierok, ktoré vlastní múzeum, sú momentálne vystavené v Košiciach v Akadémii Rovás, ale na poslednej výtvarnej strede, 27. augusta 2014, si môže každý pozrieť tieto pôvodné diela v Andrássyho obrazárni.

Nálada bola opäť úžasná a zároveň povzbudzujúca a tvorivá. Vzniklo niekoľko krásnych prác, ktoré budú tiež vystavené na spoločnej výstave vytvorených diel v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí a v rámci Dní mesta Rožňava.
Ďalšiu stredu sa budeme venovať šperkom podľa Tiffanyho alebo inšpirovaným architektúrou A. Gaudího.
Akciu podporili: Nadácia Orange, Mesto Rožňava a spoločnosť STEFE.
Gabriella Badin a Anna Lachová

picasa_albumid=6037070937488747729

 

 

Čítať 1934 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:14

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!