streda, 28 august 2013 12:38

Kolegiálna výpomoc pri konzervovaní a reštaurovaní zbierkových predmetov poškodených pri požiari hradu Krásna Hôrka

Napísal(a) Artur Šturmankin
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Slovenské národné múzeum bezprostredne po požiari vstúpilo do rokovaní s partnerskými organizáciami, ktoré ponúkli svoje odborné a vedecké kapacity na konzervátorské a reštaurátorské práce na záchranu požiarom a závalom klenby poškodených zbierkových predmetov. Výber poškodených zbierkových predmetov na odborné ošetrenie bol podmienený jednak rozsahom ich poškodenia, jednak časovými a personálnymi nárokmi na zodpovedajúce konzervátorské a reštaurátorské zásahy, ako aj odbornými personálnymi kapacitami jednotlivých pracovísk.
Generálny riaditeľ SNM, Rastislav Púdelka: „Na odborné ošetrenie poškodených zbierkových predmetov sme sa snažili využiť najmä vlastné kapacity. V konzervátorských dielňach SNM-Múzea Betliar bolo očistených do 50 ks diel výtvarného umenia a do 30 ks zbierkových predmetov na báze dreva a kovu s miernym rozsahom poškodenia. Vzácna renesančná prikrývka stola, ktorá bola poškodená pri zrútení klenby kongregačnej siene, bola zreštaurovaná reštuarátorkou textilu Slovenského národného

múzea - Historického múzea v Bratislave. Poškodené archeologické zbierkové predmety v počte 20 ks boli ošetrené v SNM Archeologickom múzeu v Bratislave v rokoch 201242013 a následne vrátené SNM Múzeu Betliar.“

Pomoc pri odbornom ošetrení zbierkových predmetov poskytli aj múzejné inštitúcie zo zahraničia. Ešte začiatkom roka podpísalo SNM zmluvu o spolupráci s Technickým múzeom v Brne, ktoré je metodickým centrom pre konzervovanie v Českej republike a zameriava sa najmä na odborné ošetrenie zbierkových predmetov z kovov. Na základe uzatvorených zmluvných vzťahov bolo do Brna odvezených 30 ks zbierkových predmetov z fondu militárií, pričom uprednostnené boli chladné a palné zbrane s najväčším stupňom poškodenia. Spôsob ich odborného ošetrenia bude zvolený individuálne, na základe konzervátorsko-reštaurátorského zámeru, podporeného výsledkami chemickej analýzy a v prípade niektorých zbraní aj röntgenovým výskumom. Ukončenie konzervátorských a reštaurátorských prác je plánované na koniec roka 2015. 
„Slovenské národné múzeum prijalo pomoc aj od inštitúcií zo zahraničia. Spolok priateľov egerského (jágerského) hradu, v súčinnosti s riaditeľstvom Hradného múzea v Egri (Jágri) vyslalo do Betliara svojich konzervátorov a reštaurátorov textilu, dreva a kovov, ktorí v zmysle predloženého zámeru konzervátorských prác odborne ošetrili 4 ks zo zbierky nábytku, 22 ks zbraní a súčastí zbroja a viacerých doplnkov smútočných šiat Františky Andrássyovej. Išlo o menej závažné zásahy. V prípade šiat a ďalších textílií došlo k poškodeniu vplyvom vysokej teploty priamo v uzavretej vitríne. Ďakujeme všetkým inštitúciám, ktoré nám pomohli a pomáhajú s odborným ošetrením zbierkových predmetov,“ dodal Rastislav Púdelka.
V súčasnosti SNM-Múzeum Betliar končí rokovania o spolupráci pri odbornom ošetrení 17 ks zbierkových predmetov, ktoré boli poškodené následkom pádu klenby v kongregačnej sieni. Reštaurovanie stoliček s koženým čalúnením, stola, zrkadla, lustra a pohovky sa bude realizovať v reštaurátorských ateliéroch Maďarského národného múzea v Budapešti za finančnej podpory Széchenyiho vedeckého spolku a ukončené koncom roka 2014.

Artúr Šturmankin

 

 

Čítať 1670 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:23

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.