×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/kultura/hrad/vystava
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/hrad/vystava
štvrtok, 21 jún 2012 13:29

Krásnu Hôrku po požiari presťahovali na Bratislavský hrad, ale iba v podobe výstavy Doporučený

Napísal(a) SNM
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dňa 10. marca 2012 vypukol na hrade Krásna Hôrka ničivý požiar. Dôsledky požiaru sú pre hrad katastrofálne – požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. Na hrade bolo v tom čase umiestnených 4 725 ks zbierkových predmetov. Najviac poškodených a zničených predmetov bolo v gotickom hrade, renesančnej prístavbe a mučiarni, 8 zbierkových predmetov sa zničilo v kongregačnej sieni, kde sa zrútil strop. 
Výstava Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade emotívne dokumentuje túto udalosť a predstavuje zničené predmety z hradu, ako aj zbierkové

predmety, ktoré boli zachránené vďaka profesionálnemu zásahu hasičov a obetavej práci pracovníkov múzea. Návštevníci výstavy uvidia scénu z Červeného salónika z Františkinho múzea či sedaciu súpravu Márie Festetichovej, manželky Štefana Andrášiho III. z roku 1825. Unikátny je tiež pôvodný riad z hradnej kuchyne a hudobné nástroje, predovšetkým jedinečné a stále funkčné basetové rohy z čerešňového dreva.   
Hrad Krásna Hôrka sa prvýkrát spomína v 14. storočí a dodnes patril k najzachovalejším šľachtickým sídlam. Posledný dedič Dionýz Andráši sústredil na hrade rodové zbierky, ktoré už v roku 1875 príležitostne sprístupnil verejnosti. Vzniknutá škoda na národnej kultúrnej pamiatke - hrade Krásna Hôrka - je nenahraditeľná. Návštevníci môžu priamo na výstave Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade prejaviť spolupatričnosť a prispieť na obnovu požiarom zničeného hradu. 
Pre návštevníkov výstavu Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade slávnostne otvorili  vrámci podujatia Noc múzeí a galérií 19. mája 2012. Nachádza sa na III. poschodí paláca. Výstavu pripravilo Slovenské národné múzeum – Historické múzeum a Múzeum Betliar.
(Zdroj: Tlačová správa - Slovenské národné múzeum)

{gallery}kultura/hrad/vystava{/gallery}

{jcomments on}

Čítať 2051 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!