utorok, 14 apríl 2015 18:14

V Dobšinej bude súťažiť sedem z desiatich folklórnych skupín horného Gemera

Napísal(a) Mária Ferenczová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

dob prehliadka folkloru aGemerské osvetové stredisko v Rožňave a mesto Dobšiná srdečne pozývajú všetkých priaznivcov tradičnej ľudovej kultúry na okresnú súťažnú prehliadku folklórnych skupín Nositelia tradícií, 25. apríla 2015 do Mestského kultúrneho strediska v Dobšinej. 
„Do okresného kola, ktoré je základným stupňom celoslovenskej postupovej súťaže, sa prihlásilo sedem folklórnych skupín z desiatich, ktoré v okrese Rožňava pracujú,“ informovala Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Súťažné kolektívy sa divákom predstavia so svojimi najlepšími programovými číslami, zvykmi, ktoré sa v ich obciach tradujú, alebo sa ich podarilo oživiť a opäť uviesť do života. „Ľudové obyčaje a tradície sa do súčasnosti uchovali vďaka zanieteným členom folklórnych skupín, ktoré pôsobia v obciach a neúnavne sa venujú oživovaniu miestnych zvykov, obohacujú kultúrny život v dedinách, reprezentujú ich pri rôznych príležitostiach, folklórnych a iných podujatiach“, doplnila M. Ferenczová.
Milovníci folklóru a tradičnej ľudovej kultúry sa môžu tešiť na bohatý program v ktorom nebudú chýbať zvyky vianočné, jarné, pracovné i svadobné v podaní folklórnych skupín Bučina z Pače, Bystränky

z Rožňavského Bystrého, Genšenky z Honiec, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Dolina z Gemerskej Polomy, Stromíš z Vlachova a Hôra z Rejdovej. Zároveň predstavia aj pestrú paletu krojov, od pracovných až po tie najsviatočnejšie a tiež ešte rozmanitejšie gemerské nárečie.

Tešíme sa na stretnutie v Mestskom kultúrnom stredisku v Dobšinej v sobotu 25. apríla o 15.00 hodine.

Mária Ferenczová

 

Čítať 1447 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:57

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.