štvrtok, 14 máj 2015 13:03

V priestoroch rožňavskej Radnice sa stretli detské folklórne kolektívy z okresu Rožňava

Napísal(a) M. F.
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
 
rv ked som 021 aVo štvrtok, 7. mája 2015, sa v priestoroch rožňavskej Radnice stretli detské folklórne kolektívy z okresu Rožňava, aby prezentovali výsledky svoje práce. Základné kolo celoslovenskej postupovej súťaže organizovalo Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v spolupráci s mestom Rožňava aj pre deti rožňavských základných škôl. Hry, prekáračky, piesne a tance prastarých rodičov ožili na javisku v podaní detských folklórnych súborov z Dobšinej, Drnavy, Gemerskej Polomy, Rožňavy a Vyšnej Slanej. Súťažné i nesúťažné programy boli pre nich zaujímavým spestrením vyučovania a doplnením tém regionálnej výchovy o ľudových piesňach, zvykoch a tradíciách Gemera.
Prehliadku otvorila ľudová hudba Lúčka pri Základnej umeleckej škole v Rožňave 
 

piesňou "Ked som húski pásla" a po nej súťažiacich i divákov pozdravili najmenší  z folklórneho krúžku Radzimčok pri Materskej škole vo Vyšnej Slanej. V súťažnej prehliadke sa predstavili štyri detské folklórne súbory so zaujímavými a veľmi pekne spracovanými choreografiami. Uviedli detské hry, riekanky, piesne, tance, rôzne nárečia a kroje zo slovenskej i maďarskej časti nášho okresu. Prehliadku ukončila ľudová hudba Lúčka blokom

ľudových piesní z Gemera. 

Odborná porota, ktorú viedol MA Michal Kupec z Veľkej Idy s členmi Mgr. Máriou Hlaváčovou a Mgr. Jánom Liptákom z Rožňavy mala pomerne ťažkú úlohu spravodlivo rozhodnúť a vybrať ten najlepší program do krajského kola. Po zvážení všetkých kladov a rezerv rozhodla udeliť zlaté pásmo s postupom do krajskej súťaže detskému folklórnemu súboru Bambuchy z Gemerskej Polomy za program „Na chleba sä ťäško robí“.

 
   
V zlatom pásme, ale bez postupu sa umiestnili súbory z Drnavy – Kincskereső s choreografiou „Aj my vieme tancovať“ a mládežnícky folklórny súbor Borostyán s programom „Kto je viac“. Do strieborného pásma boli zaradené Gemerčatá z Dobšinej s choreografiou „Zuzka, hybaj na tanec“. 
„Súťažná prehliadka nebola samoúčelná, účinkujúcich potleskom povzbudzovali ich rovesníci zo základnej školy na Ulici zlatá, Reformovanej základnej školy a Katolíckej základnej školy v Rožňave. Žiaci mali príležitosť viac sa dozvedieť ako deti minulosti trávili voľný čas, ako sa hrávali, ale tiež videli rôzne gemerské kroje a náradia, ktoré dnes majú možnosť vidieť len v múzeách. Dôležitou súčasťou podujatia bol rozborový seminár pre vedúcich a choreografov detských folklórnych súborov, s cieľom konfrontovať ich zámery i interpretačnú úroveň súťažných programov s členmi poroty,“ doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
 

 

[cincopa AoCA5g81CvXU]

 

Čítať 1412 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:59

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.