pondelok, 10 august 2015 20:55

Vstupy detí do tvorby rodičov – umelcov (a naopak)

Napísal(a) Petronela Potoczká
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rv zostane 2aSlávnostným prestrihnutím pásky bola 6.8.2015 o 17:00 hodine otvorená v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave prvá tohtoročná výstava úspešného, už tretieho ročníka Rožňavských radiál pod názvom Zostane to v rodine, ktorú kurátorsky pripravila Daniela Čarná.
Vernisáž otvorila Silvia L. Čúzyová, a Norbert Lacko, dvojica teoretikov a kurátorov predchádzajúcich výstav z cyklu výstav súčasného slovenského výtvarného umenia. Pásku slávnostne prestrihla kurátorka výstavy Mgr. Daniela Čarná, PhD., teoretička umenia a galerijná pedagogička, ktorá pracuje v Dome umenia/Kunsthalle v Bratislave. Vo svojom príhovore predstavila verejnosti túto netradičnú výstavu súčasného umenia, zameranú na zapojenie detskej tvorivosti detí a vnúčat do tvorby rodičov a starých rodičov – umelcov (a naopak). rv zostane 2rv zostane 1Vystavuje tu tridsať autorov, čo predstavuje tridsať rôznych príbehov. Medzi menami vystavovaných autorov nechýbajú mená ako Milan Bočkay, Ladislav Čarný, Pavlína Fichta Čierna, Rudolf Fila, Daniel Fischer, Stano Masár ale aj Július Koller, či Roman Ondák a iní. Vystavované diela majú priznané autorstvo a dokonca aj povolanie, ktorému sa v súčasnosti deti autorov venujú.

V priestoroch výstavnej miestnosti privítal prítomných aj riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Mgr. Pavol Lackanič. Výstava je venovaná výtvarníkovi, pedagógovi a esejistovi Rudolfovi Filovi, ktorý zomrel v januári tohto roku a 

rv zostane 7rv zostane 6rv zostane 5rv zostane 4rv zostane 3ktorý patril k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského výtvarného života a výtvarnej pedagogiky na Slovensku. Vernisáže sa zúčastnil aj Vladimír Kordoš (jeden z vystavujúcich autorov) v sprievode vzácnej návštevy v osobe filozofa Egona Gála.
Výstavy z cyklu Rožňavské radiály 3 budú prebiehať vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave aj naďalej. Aktuálnu výstavu s názvom Zostane to v rodine si v Galérii môžete pozrieť do 20. septembra 2015.
Petronela Potoczká

 

Čítať 2156 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:04

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.