štvrtok, 24 november 2022 22:02

Nech vám padne na úžitok – unikátna výstava Amálie Holíkovej putuje do Košíc Doporučený

Napísal(a) R. Šimko
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Remeselnícky inkubátor (RINK) v spolupráci s Gemerským osvetovým strediskom a Východoslovenským múzeom – kultúrnymi zariadeniami Košického samosprávneho kraja, pozývajú nadšencov umenia na autorskú výstavu keramikárky Amálie Holíkovej do Domu remesiel v Košiciach. Slávnostné otvorenie výstavy Nech vám padne na úžitok, ktoré v sebe skrýva niekoľko prekvapení sa uskutoční 30. novembra 2022 o 16.00 hodine. V prípade priaznivého počasia autorka predvedie aj exkluzívnu ukážku výpalu v peci Raku. „Japonské slovo Raku znamená radosť. Tento stav mysle sprevádza najmä poslednú fázu technológie výroby, teda samotný výpal. Výsledok výpalu je do istej miery ovplyvniteľný, avšak stále v sebe nesie veľkú dávku nepredvídateľnosti. Práve toto napätie, okrem fyzickej prítomnosti ohňa a dymu, je najväčším zdrojom radosti,“ približuje očakávané prekvapenie a zážitok z procesu výpalu manažér RINK Peter Novotný.

Amália Holíková je pôvodom z Košíc, no v súčasnosti žije v dedinke Háj v Slovenskom krase. Ako sama uvádza, už ako žiačka základnej školy sa často zaoberala odkresľovaním maľovaných motívov na tanieroch. Na hodinách výtvarnej výchovy občas modelovali z hliny, čo ju ovplyvnilo natoľko, že okrem iných detských snov sa chcela venovať práve hrnčiarstvu. K definitívnemu rozhodnutiu naučiť sa a venovať sa tvorbe úžitkovej keramiky však u nej došlo až po tridsiatke. Svoj pracovný čas venuje predovšetkým práci v dielni, lektorovaniu kurzov, workshopov hrnčiarstva a občas aj stavbám vypaľovacích pecí podľa historických predlôh.

rv small DTKG Logotyp„Rôznorodosť techník tvorby keramiky prináša veľké dobrodružstvo, a to je absolútna potreba v mojom živote. Rada skúmam podstatu vecí a práve toto mi umožňuje napríklad tvorba kópií pravekej keramiky. Stačí nájsť vhodnú hlinu, vypracovať ju, vytvoriť nádobu a vypáliť ju v jame,“ uviedla autorka výstavy.

Návštevníci výstavy môžu obdivovať skvelý prierez z bohatej tvorby Amálie Holíkovej, ako aj produkty zhotovené rôznymi technikami. Tak Raku, ktorá pochádza z Japonska a je stará vyše päťsto rokov, ako aj zadymovanú keramiku, ktorú je možné vytvoriť výlučne špeciálne vedeným výpalom v poľných peciach. Samozrejme, nebude chýbať ani úžitková keramika, ktorá v sebe nesie skrytú stopu kultúrneho odkazu širšieho regiónu, odkiaľ autorka pochádza. Ako sama hovorí: „Nič konkrétne, vykalkulované, len celoživotný vplyv predmetovej kultúry daného miesta.“

Vernisáž výstavy sa uskutoční 30. novembra 2022 o 16:00 hod. v Dome remesiel na Hrnčiarskej 9/A v Košiciach a záujemcovia si ju budú môcť vychutnať až do konca marca.

Aktuálne informácie zo života RINK-u nájdete na stránke www.remeselnickyinkubator.sk a na našich sociálnych sieťach.

 

Róbert Šimko

Čítať 226 krát Naposledy zmenené nedeľa, 27 november 2022 18:57

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!