nedeľa, 11 august 2019 14:14

Deň obce Gočaltovo má tiež svoje čaro Doporučený

Napísal(a) Gabriela Jakubecová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Deň obce usporiadali tohto roku aj v Gočaltove. Počtom obyvateľov obec Gočaltovo, ktorá sa nachádza v hornom Gemeri neďaleko Štítnika, patrí medzi malé obce. V súčasnosti v nej býva niečo málo cez 240 ľudí. Pripomeňme si ešte o nej, že vznikla vyčlenením z chotára Štítnika v 2. polovici 13. storočia ako banská obec, listinne doložená v roku 1318. Patrila Bebekovcom, v roku 1427 tu mali 25 poddaných, od 2. polovice 16. storočia rozličným zemianskym rodinám. Obyvatelia sa zaoberali baníctvom, v novoveku poľnohospodárstvom a chovom dobytka, v 19. storočí aj ovocinárstvom, uhliarstvom a povozníctvom. V roku 1802 mala obec 962 obyvateľov, v roku 1828 mala 391 obyvateľov a 48 domov. Celá zhorela v roku 1862. 

 

Ale Deň obce patrí k tým udalostiam, ktoré aj v tejto obci má svoje opodstatnenie a čaro. Presvedčila nás o tom aj informácia pani Gabriely Jakubcovej, ktorá nám poslala príspevok, ku ktorému pridala i niekoľko pekných fotografií: 

"Veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru ( DHZ ) v Jelšave bol oslovený starostkou Gočaltova Jarmilou Pavlíkovou o spoluprácu v rámci Dňa obce, ktorý sa uskutočnil v sobotu 10. 8. 2019. Po ukážke kynológov z Rožňavy prišli na rad dobrovoľní hasiči z Jelšavy, ktorí počas 2 hodín zabávali deti súťažami – hodom granátov, rytierskymi hrami, “hasením horiaceho hotela“ a preťahovaním lana. Deti dostali odmenu za účasť v týchto disciplínach. Po vystúpení folklórneho súboru Haviar z Rožňavy sme deťom vyrobili hasičskú penu, v ktorej sa vyšantili dosýta. Bolo to krásne popoludnie. Ďakujeme za pozvanie."

Gabriela Jakubecová

 

Čítať 1110 krát Naposledy zmenené streda, 14 august 2019 12:37

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.