×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/obsah/roznava/sdz
JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/kultura/odboj
JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/obsah/roznava/dm11
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/roznava/sdz
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/odboj
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/roznava/dm11
pondelok, 12 apríl 2010 14:17

Svetový deň zdravia so zaujímavým podujatím Tisíc krokov ku zdraviu

Napísal(a) Silvia Lengová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

"V súlade s Národným programom podpory zdravia, podľa ktorého je hlavnou úlohou orgánov verejného zdravotníctva aktivizovať príslušné zložky spoločnosti pre dosiahnutie lepšieho zdravia slovenskej populácie, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky priamym oslovením Únie miest a obcí Slovenska a príslušných úradov samosprávnych krajov začiatkom tohto roka navrhol, aby sa slovenské mestá zapojili do celosvetovej kampane "1000 miest, 1000 životov", ktorá by mala prebiehať v týždni od 7. do 11. apríla 2010." Tak znelo odporúčanie ÚVZ SR, na základe ktorého sa v Rožňave 8. apríla 2010 konalo podujatie s podnázvom "1000 krokov k zdraviu".
Cieľom organizátorov (Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave, Mesto Rožňava, Všeobecná zdravotná poisťovňa -
pobočka v Rožňave, Centrum voľného času v Rožňave) a spoluorganizátorov (Združenie saleziánskej mládeže DOMKA v Rožňave, Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. Košice, závod Rožňava, Slovenský červený kríž v Rožňave, Stredná zdravotnícka škola v Rožňave) bolo usporiadať podujatie, na ktorom sa na zdravie a zdravý životný štýl poukáže z mnohých aspektov. Základnou cieľovou skupinou boli deti a mládež.
Pri príležitosti Svetového dňa zdravia bola na tému "1000 krokov k zdraviu" pre žiakov základných a stredných škôl v okrese Rožňava vyhlásená výtvarná súťaž, do ktorej sa zapojili žiaci základných škôl z Rožňavy (ZŠ na ul. Pionierov, ZŠ na Zlatej ulici, Reformovaná základná cirkevná škola s vyučovacím jazykom maďarským), Plešivca, Rožňavského Bystrého, Gemerskej Polomy, Roštára a Slavošoviec. Práce žiakov boli vystavené v priestoroch Radnice a pred vyhlasovaním výsledkov na Námestí baníkov v Rožňave. Ocenené boli 3 výtvarné práce žiakov z 1. stupňa ZŠ, 3 výtvarné práce žiakov z 2. stupňa ZŠ a 1 práca bola ocenená Cenou poroty. Študenti stredných škôl sa do výtvarnej súťaže nezapojili. Ako prebiehal deň "D" - Svetový deň zdravia v Rožňave? Podujatie malo začať o 10.00, ale už od rána bola kvôli prípravám a bezpečnosti pre dopravu uzavretá celá ľavá časť Námestia baníkov vrátane miestnej komunikácie. Ako prví si rozložili svoj stánok pracovníci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Košice, závod Rožňava, ktorých úlohou bolo zabezpečenie pitného režimu pre účastníkov podujatia. Súčasne sa v priestoroch Domky schádzali športuchtiví žiaci, študenti a pedagógovia. Po ôsmej hodine postupne pribúdali stánky ÚzS Slovenského červeného kríža v Rožňave, Strednej zdravotníckej školy v Rožňave, Všeobecnej zdravotnej poisťovne spolu s RÚVZ v Rožňave. Pracovníci CVČ v Rožňave a mladí animátori z Domky pripravovali jednotlivé športové stanovištia. Krátko po 10-tej hodine otvorila podujatie MUDr. Ľubomíra Chromčíková - regionálna hygienička RÚVZ so sídlom v Rožňave. Prítomných pozdravil aj riaditeľ pobočky VšZP v Rožňave PaedDr. Mikuláš Gregor, riaditeľka Centra voľného času v Rožňave Mgr. Izabela Hurajtová, riaditeľka ÚzS SČK Rožňava Magdaléna Hegedűšová a za samosprávu Mesta Rožňava viceprimátor Ing. František Kardoš.

Opis činností na jednotlivých stanovištiach:
Stredisko Domka v Rožňave: lezecká stena, futbal, basketbal, stolné hry, výdaj jabĺk pre účastníkov (zabezpečovali študentky SZŠ), hru "Šatky" na Námestí baníkov zabezpečovali animátorky.
SZŠ v Rožňave: meranie krvného tlaku, protidrogová osveta, študenti školy boli k dispozícii aj pracovníkom VšZP a RÚVZ.
ÚzS SČK v Rožňave: ukážky a nácvik poskytovania prvej pomoci, zabezpečenie zdravotníckych hliadok.
VVS, a.s. Košice, závod Rožňava: pitný režim, propagačné materiály.
Mesto Rožňava: technické zabezpečenie celej akcie (ozvučenie, hudba, stoly, trampolína, el. energia).
CVČ v Rožňave: súťaž v preskoku cez švihadlo, kreslenie na chodník, cyklistické prekážky.
VšZP (pracovníci pobočky v Košiciach a v Rožňave): propagačné materiály, meranie zastúpenia tuku v tele a BMI.
RÚVZ v Rožňave: vyšetrenie cholesterolu a triglyceridov, antropometrické vyšetrenie, meranie krvného tlaku a pulzu (zabezpečovali študentky SZŠ), individuálna intervencia pre každého vyšetreného klienta a zdravotno-výchovné materiály .

Podrobnejší opis činnosti by bol veľmi zdĺhavý a náročný, preto si dovolím vašu pozornosť upriamiť na priložené fotografie, ktoré najlepšie dokumentujú činnosť na jednotlivých stanovištiach. Všetci partneri pristupovali k rozdeleným úlohám veľmi zodpovedne a patrí im za to veľké poďakovanie. Poďakovanie patrí aj sponzorom podujatia, ktorí pre žiakov a študentov zabezpečili ovocie - jablká, pre výhercov súťaží vecné ceny a krásne drevené medaily: Zoltán Kankula, COOP Jednota Slovensko - predajňa Rožňava, Viktor Kankula, Všeobecná zdravotná poisťovňa a SOŠ Hviezdoslavova 5 Rožňava. Teším sa na spoluprácu v rámci Svetového dňa zdravia v roku 2011!
12.4.2010
Fotografie: Milan Hlaváč
{gallery}obsah/roznava/sdz{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 3785 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:51

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!