štvrtok, 19 september 2019 18:48

Ukážky bojov SNP v Rimavskej doline Doporučený

Napísal(a) Mirka Vargová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Udalosť, ktorá sa odohrala 19. - 21. októbra 1944 na kóte, resp. kopci Hrb medzi obcami Rimavská Baňa a Rimavské Zalužany, ožije prostredníctvom ukážky bojov, ktorú si budete môcť pozrieť na rovnakom mieste v sobotu 21. septembra 2019. Postará sa o to takmer stovka členov z viacerých klubov vojenskej histórie z celého Slovenska.
Píše sa október 1944 a nemecká SS divízia postupuje od Miskolca na Rimavskú Sobotu s jediným cieľom, potlačiť Slovenské národné povstanie. V tom im však bránila kóta Hrb neďaleko obce Rimavská Baňa. Na tomto polohou významnom a strategickom kopci si slovenská povstalecká armáda vybudovala obranné postavenie.

2019 09 21 boje SNP„Túto udalosť si pripomenieme po 75 rokoch rekonštrukciou bojov, ktorú organizuje Mikroregión Rimava a Rimavica v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Krasnogvardejci z Košíc,“ priblížila Elena Polóniová, starostka obce Rimavská Baňa.

Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život milióny ľudí a neminul ani obyvateľov obcí Rimavskej doliny. „Autentickú atmosféru doby, v ktorej sa zvádzal boj o našu slobodu, vytvoria muži v dobových uniformách, s dobovou výzbrojou a technikou, ktorej súčasťou bude aj nemalé prekvapenie,“ doplnil Peter Kamenský, podpredseda Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci z Košíc.

Zámerom organizátorov je potreba pripomínať si tieto udalosti, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo a aby sa už nikdy nezopakovali. Ak teda chcete vidieť zblízka, ako prebiehal boj o kótu Hrb, neváhajte a príďte, začíname o 13:00 hod.

Po úspechu tohto podujatia v roku 2016 sa na jeho realizácii opäť podieľa Mikroregión Rimava a Rimavica v spolupráci a podporou obcí Rimavská Baňa, Rimavské Zalužany, Rimavské Brezovo, Lehota nad Rimavicou a Kociha. Dôležitým ohnivkom podujatia je Klub vojenskej histórie Krasnogvardejci z Košíc, spolu s ďalšími 15-timi klubmi. Podujatie je realizované aj s finančnou podporou MAS MALOHONT v rámci grantového programu Región občanom – občania regiónu.

(Zdroj: MAS MALOHONT a Mikroregión Rimava a Rimavica)

Mirka Vargová

 

 

Čítať 2035 krát Naposledy zmenené piatok, 20 september 2019 17:32

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!