Školstvo (581)
Naučili sa orientácii pod vodou, „bublinkovali“, aby pochopili ako správne dýchať
Napísal(a) Mgr. M Pirochová, Mgr. Z. Kunštárová
Prsia, kraul a motýlik,
Zocháči šli na výcvik,
plávali a šantili,
plavecké štýly sa učili.
Koncom apríla školského roka 2017/2018 sa žiaci piateho a šiesteho ročníka ZŠ I. B. Zocha v Revúcej zúčastnili Plaveckého výcviku s cieľom oboznámiť sa a zdokonaliť v jednotlivých plaveckých štýloch. Počas piatich dní sa žiaci prostredníctvom hier a prípravných cvičení zoznámili s vodným prostredím. Potápali sa a lovili predmety, čím sa naučili orientácii pod vodou, „bublinkovali“, aby pochopili ako správne dýchať, hrali vodné pólo, pri ktorom sa utužil duch kolektívu, vyskúšali si aj originálnu, práve objavenú vodnú gymnastiku, pretekali sa, naháňali loptičky, zabávali sa a jednoducho plávali.
Keď sa povie Juraj Benčík, každému priaznivcovi slovenskej atletiky sa vybaví v mysli najúspešnejší chodecký tréner v našej histórii. Veľmi úspešný tréner, ktorý trénoval úspešných chodcov – olympionikov – Jozefa Pribilinca aj Mateja Tótha. Sme veľmi radi, že tento vzácny človek prijal naše pozvanie a zavítal spolu so svojimi úspešnými zverencami Paťom a Ninkou medzi našich žiakov. Priblížil im, čo je vlastne atletická chôdza, aké pravidlá platia pri pretekoch. Hlavný rozdiel medzi chôdzou a behom je v tom, že pri chôdzi nemôže dochádzať k voľným okom viditeľnej strate kontaktu chodca s podložkou. Jednoducho povedané, jedna noha musí byť vždy na zemi. A to je najvýraznejšia výhoda atletickej chôdze. Prečo? Predsa preto, lebo nedochádza k letovej fáze.
Blízko Revúcej je miesto, kde vám stovky sysľov budú jesť z ruky
Napísal(a) Mgr. Iveta Špaldová
Určite mnohí viete, že blízko Revúcej je miesto, kde vám stovky sysľov budú jesť z ruky. To miesto je pri vyvieračke pod hradom v lokalite Biele vody. Ochranári naučili tieto hlodavce to, že ľudia nie sú pre nich hrozbou. Preto sme krásny slnečný pondelok 30. apríla 2018 využili na to, aby sme pomohli vylepšiť prirodzené okolie sysľa pasienkového. Celý druhý stupeň plnil úlohy, ktoré nám nadelil environmentalista pán Ervín Hapl. Nielen prírodovedci, ale aj Zocháči sa naučili, ako udržať kolónie sysľa čo najprirodzenejším spôsobom. Sprostý somár? Na tento nezmysel zabudnite. Pasie sa tu deväť somárov, ktoré výrazne pomáhajú spásať lúky. Syseľ plní vodohospodársku úlohu tak, že vďaka jeho norám sa voda dostáva do podložia, kde sa udrží oveľa dlhšie. Naši deviataci sa ukázali ako
Jelšavské deti si 4. mája pripomenuli sviatok hasičov
Napísal(a) Gabriela Jakubecová
Svätý Florián sa narodil v roku 250 v Zeiselmauer - Wolfpassing a zomrel 4. máj 304 v Lorch. Bol katolícky svätec, patrón hasičov, pekárov, hrnčiarov, hutníkov, taktiež ochranca pred neúrodou, búrkou aj suchom. Narodil sa v rímskej provincii Noriko za čias prenasledovania kresťanov počas vlády rímskeho cisára Diokleciána. Florián bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára v Zeiselmauer-Wolfpassing v Rakúsku. Roku 304 sa postavil na obranu v Lorchu zatknutých a uväznených 40 kresťanských legionárov. Za pokus o vyslobodenie bol zatknutý a odsúdený miestodržiteľom Aquiliánom na smrť. Poprava sa konala dňa 4. mája 304 na brehu rieky Enns. Na krk mu bol priviazaný mlynský kameň a následne utopený vo vodách Enns. Z tohto dôvodu je 4. máj aj sviatok hasičov.
Bývalý zamestnanec Google spomína na programátorské začiatky v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej
Napísal(a) ZŠ
Google. Každý ho pozná, každý ho používa. A kto ho tvoril. Aj náš rodák a náš absolvent. Absolvent Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej – Ján Senko. Už pred viac ako 20–timi rokmi, kedy navštevoval našu školu, úspešne programoval. Programoval si hry na vtedy známych školských počítačoch PMD, PP 01... Vyhrával všetky prvé programátorské súťaže pre žiakov ZŠ a darilo sa mu aj v matematike. Darilo sa mu aj na strednej škole, kde sa spolu so svojimi spolužiakmi stali najlepšími mladými programátormi na svete. A možno práve programátorské začiatky v našej škole, úspechy na strednej a vysokej škole mu predurčili budúceho zamestnávateľa – Google. Počas návštevy rodného mesta - Revúcej, navštívil aj svoju prvú školu, kde sa stretol možno aj so
Deň Zeme využili žiaci na spoznávanie sysľov a somárikov
Napísal(a) Mgr. Ľ. Klimentová
Žiakom I. stupňa ZŠ I. B. Zocha Revúcej sa 27. apríl 2018 živo zapísal do ich srdiečok. Deň Zeme sme tento rok oslávili trochu netradične, vybrali sme sa na výlet do prírody. Hneď ráno žiaci dychtivo a plní očakávaní nastúpili do autobusu, ktorý nás odviezol do obce Muráň. V informačnom stredisku nás srdečne privítali tety a ujo zo Štátnej ochrany prírody SR. Slovom a fotografiami žiakom priblížili život sysľov. Dozvedeli sme sa odkiaľ pochádzajú, že sú to hlodavce, čím sa živia, akú významnú úlohu v prírode zohrávajú a ešte veľa iných zaujímavostí. Nabalili nás slnečnicovými jadierkami a spoločne sme ich išli nakŕmiť
Zocháči sa zúčastnili dejepisnej exkurzie v Banskej Bystrici
Napísal(a) Mgr. Iveta Špaldová
Naši “veľkí“ Zocháči z deviatej triedy ZŠ I. B. Zocha v Revúcej sa spolu s pedagógmi zúčastnili dejepisnej exkurzie v Banskej Bystrici. Návštevou Múzea SNP si pripomenuli 74. výročie Slovenského národného povstania. Sympatická lektorka, ktorá sa prezentovala výbornými vedomosťami múzea a dokázala skoro 30 deviatakov zaujať a vzbudiť záujem, nás oboznámila s udalosťami, priebehom a výsledkami druhej svetovej vojny. Informácie o problematike holokaustu a tragédii európskeho židovstva tvorili ústrednú tému expozície. Vo vzdelávacom programe „Kufor“ sme mali možnosť vidieť uniformy vojakov, fotografie, mapy, prezentácie, bojovú techniku, propagačné letáky, či väzenské oblečenie. Zároveň nám bol premietnutý krátky dokument, ktorý opisoval veľmi ťažký život židov v tomto období.
Deň Zeme sa už tradične začal v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej pobytom v prírode. A nebola to len taká obyčajná, oddychová vychádzka žiakov 6. B triedy. Vyzbrojení gumenými čižmami, pracovnými rukavicami, hrabličkami a igelitovými vrecami sa pripojili k výzve miestnych ochranárskych organizácií, aby pomohli vyčistiť brehy rieky Zdychavky, ktoré sú rok čo rok „skrášľované“ komunálnym odpadom niektorých nezodpovedných a bezohľadných obyvateľov nášho mesta a blízkeho okolia. Deň pokračoval odstraňovaním komunálneho odpadu v niektorých častiach nášho mesta žiakmi 5. až 7. ročníka, a nebolo ho málo v našom meste. Vyzbierané vrecia s odpadom nech sú mementom pre všetkých tých, ktorí si ešte stále neuvedomujú, že naša
Literárne a hudobné múzeum pri Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici ponúka viacero skvelých expozícií, ktoré potešia veľkých i malých návštevníkov. Jednou z expozícií je aj Bábkarský salón, ktorý mapuje bábkarské tradície na Slovensku. Keďže sa piataci na hodinách literárnej výchovy učia aj o bábkovom divadle, navštívili 20. apríla 2018 tento salón spolu so mnou, pani učiteľkou slovenčiny. Privítala nás milá pani, ktorá nám predstavila bábkarské rodiny Stražanovcov a Anderlovcov, výrobcov bábok na Slovensku. Žiaci sa pohodlne usadili v priestore, ktorý bol plný bábok a dýchal rozprávkovou atmosférou. Po krátkom výklade si mohli žiaci marionety, javajky a maňuškové bábky vyskúšať. Zistili, že vodenie bábok nie je vôbec jednoduché, no ich zasvätenie do tajov
Po obrovskom úspechu našich žiakov – angličtinárov zo ZŠ Jana Amosa Komenského v Revúcej, ktorí po krajskom finále jazykovej súťaže Jazykový kvet postupujú do celoslovenského finále, ktoré bude už onedlho v Trnave, prišili ďalšie víťazstvá. Nasledoval úspech našich matematikárov. Uspeli v okresnom kole Pytagoriády a v utorok 17.4.2018 vyhrávali aj v okresnom kole Matematickej olympiády. 1. miesto – Ema Kováčová – 7. ročník, 2. miesto – Marko Kilik – 6. ročník, 3. miesto – Roman Pavlikovský – 8. ročník,. 4. miesto – Martin Siman – 6. ročník, 5. miesto – Šimon Slivenský – 6. ročník. Stali sme sa najúspešnejšou školou v našom okrese v tohtoročných matematických súťažiach. Darilo sa aj našim športovcom. Okrem našich super úspešných atlétov, máme šikovných
Viac...
Žiaci ZŠ J. A. Komenského nesedeli v laviciach, ale cestovali a objavovali zázraky fyziky
Napísal(a) ZŠ
A už sme opäť vycestovali. Čakala nás Banská Bystrica a v nej galéria. A v galérii zázrak menom Camera obscura. Už v 5. storočí pred Kr. čínsky filozof Mo Ti opísal princíp javu, pri ktorom svetlo prechádza malým otvorom do tmavej nádobky a vytvorí obrátený obraz predmetu pred otvorom. A tak sme išli fotiť. Dostali sme malé kovové krabičky, v ktorých bola maličká dierka prelepená čiernou páskou. Vnútri bol fotopapier. Stačilo krabičku položiť, odlepiť pásku, narátať do 20, zalepiť otvor a... vo fotokomore sme v tme vybrali z krabičky papier, dali do vývojky a ustaľovača a zázrak bol hotový. Na bielom papieri sa začali objavovať domy, stromy, proste objekty, pred ktoré sme krabičku postavili. Mali sme fotku. Niektorí síce neodhadli úplne čas a tak boli fotky trochu svetlejšie,
Piatková aprílová trinástka priniesla veľa radosti reprezentantom Základnej školy Jana Amosa Komenského v Revúcej - účastníkom krajského finálového kola Jazykového kvetu – umeleckej súťaže v prednese a dramatizácii v cudzích jazykoch . Obidva divadelné súbory - malí aj veľkí angličtinári – nenašli premožiteľa, a získali 1. miesta, čím si vybojovali postup do celoslovenského kola. A ani naši recitátori sa nenechali zahanbiť a v silnej konkurencii obsadila Natálka Liptáková zo 4. A triedy 3. miesto a Danielka Ďurišková zo 6. B triedy 2. miesto. Blahoželáme našim úspešným žiakom a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a nášho mesta. Držte nám prsty o mesiac v Trnave!
"Zocháči" pripravili výstavku úžitkových predmetov starých mám
Napísal(a) Mgr. H. Peniaková
„Minulosť patrí všetkým, spája nás naším spoločným pôvodom, pýchou na dosiahnuté úspechy a výdobytky ľudstva. Preto je dôležité, aby sme sa starali o zachovanie jej pamiatok, lebo poznanie minulosti nám pomáha chápať súčasnosť a budúcnosť.“ Preto sme v ZŠ I. B. ZOCHA v Revúcej pripravili výstavku úžitkových predmetov našich starých mám. Jedna z tried sa premenila na výstavnú miestnosť, plnú rôznych predmetov, ktoré kedysi nechýbali ani v jednej domácnosti. Žiaci našej školy a pozvaných materských škôl so záujmom sledovali rozprávanie učiteľky. Nepoznali všetky predmety, hádali, na čo sa používali a pritom nechýbal ani smiech či prekvapenie. Oboznámili sa s drevenými mlynčekmi, mosadznými mažiarmi, zaujalo ich fungovanie a krása starých žehličiek. Vyskúšali si váženie na starých váhach, obdivovali petrolejové lampy či odrôtované staré krčahy.
Opäť úspech tímu žiakov z Jelšavy na celoslovenskej súťaži Vitajte v našom regióne
Napísal(a) Kolesárová
Tím piatich žiakov z IX.A a VIII.A triedy ZŠ v Jelšave: Dianka Balogová, Nika Gočaltovská, Nika Boldyová, Miška Sabonová a Milan Sendrey dňa 22.3.2018 sa zúčastnili na celoslovenskej súťaži Vitajte v našom regióne v Bratislave - programu JA Slovensko pod záštitou prezidenta Andreja Kisku. Ako jediní z revúckeho okresu sme prezentovali časť pamiatok na Gotickej ceste a remeslá z týchto lokalít. Počas prípravy na súťaž sme navštívili pamiatky a vyskúšali sme si v kováčskej dielni Perunius v Štítniku ukovať klince, vyrobiť si vlastné hrnčiarske výrobky podľa šivetického vzoru a prezreli sme si katolícky kostol v Chyžnom. V OCVK v Jelšave sme sa dozvedeli historické fakty o meste Jelšava a zvonkárstve. Prezentovali sme príbeh Turka Cansena a Edviny z knihy Turci v Jelšave od Evky Wilson.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-