Školstvo (581)
Prvé kolo atletickej štafety materských škôl Revúcej
Napísal(a) Spajky a Amosko
Máme tu jeseň a s ňou znovu atletickú štafetu našich materských škôl O pohár riaditeľa ZŠ. Dňa 9. októbra 2018 sa v telocvični Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej stretli atletické družstvá z našich troch materských škôl - MŠ Sladkovičova, Katolícka MŠ a MŠ Clementisova. Prvým kolom sa začal už 2. ročník atletickej štafety materských škôl nášho mesta. Každú materskú školu zastupovalo družstvo športovcov. Privítať ich prišiel aj maskot Slovenského atletického zväzu - SPAJKY a maskot domácej základnej školy AMOSKO. Darilo sa maskotom, ale hlavne darilo sa malým športovcom. Nakoniec po urputnom, zábavnom súťažení vyhralo družstvo Katolíckej MŠ.
V rámci Európskeho týždňa programovania sa piataci a šiestaci zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej zúčastnili exkurzie v Technickej univerzite, vo Výskumnom a výučbovom laboratóriu robotiky, vo Zvolene. Exkurzia sa niesla v duchu workshopu, ktorý pre žiakov pripravila doc. Mgr. Elena Pivarčiová, PhD. Pani docentka oboznámila žiakov s robotickou stavebnicou, z ktorej mali zostrojiť podľa návodu vlastného robota a naučiť sa ho ovládať pomocou aplikácie v mobile. Žiaci pracovali v trojčlenných tímoch. Po oživení robotov prebehla súťaž o najrýchlejšieho robota. Úlohou tímu bolo zostaviť robota tak, aby ovládaním pomocou mobilu prešiel čo najrýchlejšie stanovenú dráhu. V súťaži sa najviac darilo tímu piatakov, ktorí získali sladkú odmenu.
„Syseľ je náš učiteľ“ - II. časť alebo „počasie nás neodradí“
Napísal(a) I. Š.
Aj keď nám počasie nedoprialo, nenechali sme sa znechutiť. Z času na čas to tak vyjde. Po pekných slnečných dňoch príde daždivý utorok. Pokračujeme aj napriek tomu a nedáme sa odradiť. 2.10. 2018: „Syseľ je náš učiteľ“ - druhá časť. S takmer 100-percentnou účasťou Zocháčov sme začali na Bielych vodách, kde sme mali krátku prednášku o netopierích búdkach, ktoré sú tu už osadené a pripravené, ale aj o tom, kto ich okrem netopierov obýva. Je to plch lesný, s ktorým sme sa v tento deň zoznámili a ochranári nám ukázali aj jeho nové obydlie. Škoda len, že sme nemohli pokračovať ďalej a ďalšia časť nášho programu bola zameraná na projektovú činnosť v škole. Cieľom bolo spracovať dokumentáciu o tom, čo Zocháči počas trvania projektu zažili a videli.
Horehronské hry aj cezpoľný beh v réžii športovcov ZŠ J. A. Komenského
Napísal(a) ZŠ
V minulých dňoch sa konali významné športové podujatia na úrovni banskobystrického kraja a nášho mesta Revúca. Už 58. ročník Horehronských hier priniesol športovcom Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej 4 zlaté, 2 strieborné, 3 bronzové medaily a tiež pár smoliarskych "zemiakových". Naši športovci si zmerali sily v atletike so žiakmi a žiačkami z celej horehronskej oblasti. Družstvo mladších žiačok sa umiestnilo na prvom mieste spolu so športovkyňami Športového gymnázia Banská Bystrica, na čo sme nesmierne hrdí. Celkovo reprezentanti našej školy skončili tretí z vyše 30 zúčastnených škôl.
Dievčatá zo ZŠ J. A. Komenského si vybojovali titul Majsteriek VsAZ
Napísal(a) ZŠ
A je to tu! Sen dievčat zo Základnej školy Jana Amosa Komenského v Revúcej sa stal skutočnosťou. Po štyroch náročných kolách, ktorých sa naše revúcke atlétky zúčastnili, si vybojovali veľmi vzácny titul Majsteriek VsAZ. V jednotlivých kolách sa im darilo, priniesli celý rad medailí. Ako to všetko prebiehalo, ukazujú výsledky medailových umiestnení v jednotlivých kolách:
Zaujímavý september v Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej
Napísal(a) K. Hviščová
Vždy, keď sa nám ozvú s príspevkom naši mladí návštevníci stránky, vždy nás to aj veľmi poteší. Máme potom akýsi lepší pocit z toho, že sa takýmto spôsobom mladá generácia chce nielen podeliť so svojimi názormi na to, čo sa v ich kolektíve deje, ale aktívne sa aj chce podieľať na tvorbe stránky Maj Gemer. Tentoraz sa naostro pokúsili o to študenti z Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej a oslovili nás prostredníctvom Katky Hviščovej s prosbou o uverejnenie niekoľkých článkov. Nezabudla pripojiť niekoľko fotografií, aby texty k nim boli zaujímavejšie. Pridáte sa k takémuto počinu aj vy? Potešíte nielen nás.
Európsky deň jazykov sme si tento rok v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej pripomenuli naozaj netradične a vo veľkom štýle. Vestibul školy sa premenil na pestrofarebnú zmes stánkov, poskytujúcich zaujímavé fakty a informácie o 6 jazykoch, ktoré sa vyučujú na našej škole a ktorými hovoria naši priatelia z partnerských európskych škôl. V úvodnej scénke žiaci 6. B triedy poukázali na príbuznosť a niektoré odlišnosti slovenčiny a češtiny. Každý stánok zároveň prezentoval kultúru a kulinárske špeciality tej-ktorej krajiny, ako aj slávne osobnosti, ktoré formovali jej dejiny. A tak mohli žiaci našej školy ochutnať v slovenskom stánku pirohy, bryndzové halušky či syrové korbáčiky, v stánku s nemeckým jazykom sa im zbiehali slinky na Sacherovu tortu,
Týždeň mobility – týždeň v pohybe v ZŠ J. A. Komenského
Napísal(a) ZŠ
Týždeň mobility v dňoch od 16. do 22. septembra 2018 sa v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej niesol v pohybe – atletika, florbal, futbal... Začal 1. kolom FLORBALL SK LIGY v športovom areáli základnej školy – projektom podporovaným Nadáciou TV JOJ. Turnaja sa zúčastnili družstvá chlapcov a dievčat všetkých troch miestnych základných škôl a Gymnázia M. Kukučína. Turnaj vyhrali chlapci a dievčatá z hosťujúcej ZŠ J. A. Komenského. Pred postupom do krajských kôl nás čaká 2. kolo v novembri v gymnáziu. Pokračoval 1. ročníkom Jesenného florbalového turnaja ZŠ, ktorého sa zúčastnili športuchtiví chlapci a dievčatá prvého aj druhého stupňa ZŠ. Nebolo dôležité, kto vyhral, bolo dôležité, že chceli počas krásneho jesenného dňa športovať a súťažiť. Otvorili sme tak športovú sezónu v tomto školskom roku.
Existujú doslova stovky rôznych činností, ktorým sa môžete venovať - Zocháči začali atrakciu pri Muráni
Napísal(a) Mgr. Iveta Špaldová
Existujú doslova stovky rôznych činností, ktorým sa môžete venovať – môžete hrať divadlo, chodiť von so psami z útulku, sadiť stromy, pomáhať v nemocnici alebo sociálnom zariadení... Určite sa nájde niečo aj pre vás. My, Zocháči, sme našli a začali 19.9.2018 atrakciou pri Muráni a zároveň aj naším projektom „Syseľ je náš učiteľ“. Počasie vyšlo na jednotku a tiež všetky práce, ktoré nám ochranári pripravili. Zocháči strihali a odnášali zostrihané kríky na vopred určené miesto. Dostali zaujímavú prednášku od pána Hapla, prečo to robia a ako tým pomáhajú sysľom. Pochválili našich Zocháčov za ukážkové správanie a super tímovú prácu, ktorá prináša motiváciu nielen pre skupinu, ale ak sa k tomu pridá aj individuálne ocenenie, tak je to čerešnička na torte.
O lokalite Biele Vody pri Muráni už počul azda každý z nás. V poslednom období sa táto oblasť stala veľmi vyhľadávanou turistami nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. V roku 2000 tu bola opätovne založená kolónia sysľa pasienkového, ktorý tu v minulosti vyhynul. Pre udržanie dobrého stavu dnes početnej kolónie potrebuje biotop neustálu starostlivosť - pasenie, kosenie a čistenie od náletových drevín. Pri poslednej návšteve sysľoviska sme si my, Zocháči, všetko vyskúšali a parádne zvládli. Následne oslovili združenie Živá planina a opýtali sa na možnosť aktívnejšej spolupráce. Združenie „Živá planina“ nám vyšlo v ústrety a požiadalo Nadáciu SPP o poskytnutie peňažného príspevku na projekt „Syseľ je náš učiteľ“, ktorý bol úspešne schválený.
Viac...
Zábava v Základnej škole J. A. Komenského pokračuje aj po začiatku školského roku a môžu za to aj pedál káry. Sú na nožný pohon, s kvalitnou konštrukciou a prevodmi a sú veľmi ľahko ovládateľné. Do Základnej školy J. A. Komenského sa dostali vďaka projektu podporeného Nadáciou Volkswagen, podporujúceho dopravnú výchovu. Káry sú určené pre všetky vekové kategórie, pre malých aj veľkých. Je možné ich prispôsobovať deťom podľa toho ako rastú. Aj vďaka nim sa dopravná výchova v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej stala veľmi zábavnou a populárnou. Školské dopravné ihrisko prešlo počas prázdnin rozsiahlou renováciou. Pribudli nové nátery, nové dopravné značenie, dopravné značky aj semafory.
Zocháči dostali požehnanie od biskupa
Napísal(a) Mgr. Miroslava Hrivnáková, Mgr. Katarína Krištofová
Začiatok školského roka sa nám spája s kvetmi pre pani učiteľky, prváčikmi slávnostne nachystanými a plnými očakávania. Všetci sú po prázdninách oddýchnutí a rozžiarení. No radosť pozerať! Nový školský rok vyžaduje od žiakov a učiteľov aj veľa energie. Aby sme to dobre zvládli, u Zocháčov sme tento rok začali aj trochu inak. Keďže „nielen z chleba žije človek“, žiaci Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej navštevujúci náboženskú výchovu sa v stredu 5.9.2018 spolu s malými kamarátmi z Katolíckej materskej školy Svätej Rodiny zúčastnili na svätej omši, ktorá bola celebrovaná biskupom rožňavskej diecézy Mons. Stanislavom Stolárikom. V kázni nám otec biskup pomocou rozprávky pripomenul, aké dôležité sú správne vzory,
Vážení priatelia a priaznivci Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej, zahlasujte prosím za náš projekt, ktorý sa dostal do verejného hlasovania a pomôžte nám získať financie na rekonštrukciu rozbežiska na skok do diaľky.
Využívať ho bude viac ako 440 detí a tiež verejnosť. Aj mnohí z Vás náš školský areál využívajú v poobedňajších hodinách. Podporte nás, prosím. Nech Vás nemýli uvedené mesto Poprad. Banka Raiffeisen nemá v našom meste pobočku, preto patríme pod najbližšiu - popradskú.
Nadácia Orange vyhlasuje 5. ročník programu e-Školy pre budúcnosť
Napísal(a) B. Oberučová
Bratislava, 6. 9. 2018 – Nadácia Orange otvára grantový program e-Školy pre budúcnosť a aj po piaty rok ostáva jeho hlavnou témou správne a bezpečné využívanie digitálnych technológií, ktoré sú čoraz väčšou súčasťou našich životov. Príležitosť majú pedagógovia a mimovládne organizácie, ktoré majú dobrý nápad, ako zmysluplne zaradiť zodpovedné používanie digitálnych médií do vyučovacieho procesu. Nadácia Orange prerozdelí na jednotlivé projekty až 50 000 eur.
Notebooky, smartfóny, tablety – dnešné deti sú obklopené digitálnymi technológiami a často s nimi dokážu narábať lepšie ako dospelí. Nadácia Orange svojím grantovým programom reaguje na tieto aktuálne trendy v oblasti digitálnych médií. Pre deti či mladých ľudí sú už prakticky bežnou súčasťou životov, napriek tomu, že len pár rokov dozadu bol internet a vlastný počítač stále len víziou budúcnosti.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-