piatok, 07 december 2018 18:16

Historický moment delenia Československa z augusta 1992 a výstava fotografií Petra Brenkusa o tom v Rožňave Doporučený

Napísal(a) T. Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v spolupráci s Domom Matice slovenskej Rožňava pripravili v piatok 14.12.2018 o 17:00 hod. pre širokú verejnosť otvorenie výstavy fotografií známeho slovenského fotografa Petra Brenkusa a zároveň besedu, ktoré sa uskutočnia pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky v priestoroch knižnice na ul. Lipová č. 3.

Samostatné Slovensko má 25 rokov. Jedným zo symbolov rozdelenia federácie v roku 1993 sa stali aj snímky fotoreportéra Petra Brenkusa, ktoré médiá zverejňujú dodnes.

Peter Brenkus pracoval pre TASR, potom v rakúskej tlačovej agentúre APA. Novinárskej a dokumentárnej fotografii sa venoval vo vydavateľstve Ringier Axel Springer Slovakia. Dlhé roky bol exkluzívnym fotografom súborov Lúčnica, SĽUK, tanečného divadla Bralen a viedenského telesa Klangforum. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, fotografoval Bratislavské hudobné slávnosti, festival súčasnej hudby Melos-Étos a iné. Bol oficiálnym fotografom prezidentov Michala Kováča a Rudolfa Schustera. V roku 2000 získal v súťaži Czech Press Photo v dvoch kategóriách prvú a tretiu cenu. Vydal niekoľko publikácií, vystavoval vo viacerých svetových metropolách.

„Napriek tomu, že som vyštudoval ekonómiu, vždy ma lákalo fotografovanie, hudba, tanec. Moje fotografické začiatky siahajú ešte do čias socializmu, konkrétne do ČSTK. Na prvé fotenie v ČSTK si pamätám, ako by to bolo len včera,“ spomína slovenský fotograf, dnes už autor známych kníh Odetí do krásy a Poézia v krojoch, Kroje v poézii. „V roku 1992, keď už bolo jasné, že Česko-Slovensko končí, som do Brna cestoval namiesto kolegu. Delenie Československa vo vile Tugendhat som zachytil z balkóna kvetinárstva.“

Kto je ten reportér, ktorý fotky z rozdelenia federácie urobil, čo tomu predchádzalo, čo je jeho najväčším koníčkom, alebo čomu sa venuje dnes, ako i na množstvo ďalších otázok bude možné sa dozvedieť odpovede od samotného autora v piatok 14. decembra 2018 o 17:00 hod. v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3. V spolupráci s Domom Matice slovenskej Rožňava organizujeme pre návštevníkov knižnice v Rožňave, pri príležitosti tohoročného 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, stretnutie so známym slovenským fotografom, fotografom emócií a neopakovateľných momentov Petrom Brenkusom. Tešíme sa na Vás, vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

Čítať 8640 krát Naposledy zmenené streda, 12 december 2018 10:32

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.