pondelok, 16 marec 2015 17:03

Biblie našich predkov našli miesto v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote

Napísal(a) Mgr. Milica Bojnová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rs Biblie aV poradí treťou výstavou v roku 2015 v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote bude výstava biblickej literatúry a literatúry pre deti pod názvom Biblie našich predkov. Slovo biblia pochádza z gréckeho slova biblos a znamená knihu. Expozíciu prezentuje Evanjelická základná škola Zlatice Oravcovej v Rimavskej Sobote v spolupráci s Gemersko-malohontským múzeom. Na zbierke BIBLIÍ ako aj inej rôznej literatúry z rodinných zbierok od dávnych čias až po dnešok sa podieľali žiaci, učitelia, farári okolitých farností, cirkevné zbory Rimavského seniorátu ECAV. Vernisáž výstavy sa uskutoční 23. marca 2015 o 13.00 hod. v priestoroch Gemersko-malohontského múzea a doplní ju zaujímavý kultúrny program. 
Výstava je prezentovaná v dvoch zložkách. Prvou sú BIBLIE – knihy kníh, kancionály a rôzna náboženská literatúra. Výstava pôsobí svojou grandióznosťou, starobylosťou, nevyčerpateľnou silou slova Božieho. BOH je aj dnes živým BOHOM, ktorý sa neprihováral len za čias našich patriarchov, hovorí a pôsobí v našich životoch aj dnes. 
Druhou zložkou expozície je rozprávková kniha, ktorá je tiež vystavená vo vitrínach múzea, ako odkaz zberateľskej činnosti.

Rozprávka ako taká bola pôvodne vytvorená pre dospelých. Neskôr našla svoje nezastupiteľné miesto v detskom okruhu poslucháčov. Odpradávna tvorila súčasť života našich rodín. Dlhé zimné večery mali svoje čaro. Najprv sa ľudová slovesnosť šírila ústnym podaním, tradovaním, až neskôr začali jednotlivé príbehy, či rozprávky zapisovať. Naším najväčším zberateľom rozprávok je Pavol Dobšinský, ktorý pôsobil ako evanjelický farár v neďalekých Drienčanoch.

Kniha ako hmotná súčasť múdrosti našich predkov, je a zostáva aj v súčasnosti vyhľadávanou a vzácnou perlou.
Ďakujeme Gemersko-malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote za poskytnutie priestorov, farárom ako aj rodinám našich žiakov, ktorí ochotne požičali literatúru zo svojich rodinných zbierok.
Mgr. Milica Bojnová
(Evanjelická základná škola Zlatice Oravcovej)

 

Čítať 1982 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:10

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!