piatok, 18 september 2015 19:09

Folklórny večer pod platanom s folklórnou skupinou Lehoťanka a lokše s bryndzou

Napísal(a) Mária Ferenczová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rv lehotanka pp 1aV stredu podvečer 16. septembra 2015 sa v átriu Domu tradičnej kultúry Gemera v Rožňave konal ďalší Folklórny večer pod platanom s folklórnou skupinou Lehoťanka z Čiernej Lehoty. V úvode zazneli krásne ťahavé melódie lehotských piesní , ktoré odzrkadľovali neľahký život predkov v tejto časti nášho okresu. Dana Lacková, moderátorka večera, priblížila účastníkom bohatú históriu obce, folklórnej skupiny, ľudový odev a výnimočné zvyky, ktoré sa vďaka členkám tohto malého kolektívu zachovali aspoň v scénickej podobe. „Ženy z Lehoťanky sú veľmi aktívne a prijmú každú výzvu. Medzi prvými sa zapojili do projektu „U nás taká obyčaj“ a predstavili skupinu i obec zaujímavým programom a lehotskými špecialitami. Skupina aj napriek tomu, že patrí medzi kolektívy s menším počtom členov a má slabšie zastúpenú mužskú zložku, zvládne takmer každú tému. Vlastnou výskumnou činnosťou jej členky získali nesmierne vzácne piesne, informácie o zvykoch, odeve a jeho súčastiach i tradičnej lehotskej kuchyni a z nich čerpajú námety pre svoju ďalšiu činnosť,“ uviedla Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Lehoťanka priniesla krásne spomienky na zvyky, piesne,

tance a tradičné jedlá, ktoré sa v tejto malej dedinke pod Kohútom stáročia uchovávali. Prítomní diváci ocenili jej vystúpenie i pestrú ponuku koláčov a zaujímavé jedlo - lokše s bryndzou, ktoré sú typické pre Čiernu Lehotu. Atmosféra večera bola príjemná a dobrá nálada vytrvala do večerných hodín. 

Podujatie pripravilo Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Mária Ferenczová
Foto: archív GOS

 

Čítať 1663 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:16

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.