sobota, 01 november 2014 13:39

Ondrejovi Herichovi venovali spomienkovú slávnosť k jeho nedožitým osemdesiatinám

Napísal(a) Ďurkovič
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

ra herich-1aV sobotu 18. októbra 2014 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej uskutočnila spomienková slávnosť venovaná Ondrejovi Herichovi pod názvom „Na ľudovú nôtu“, ktorá sa zrealizovala aj vďaka finančným prostriedkom Ministerstva kultúry SR.
Zámerom tohto projektu bolo pozdvihnúť a dostať do povedomia aj mladej generácii meno výborného hudobníka, primáša, redaktora, vydavateľa, hudobného pedagóga, riaditeľa Mestského kultúrneho strediska, organizátora kultúrneho a spoločenského života v Revúcej, zberateľa a upravovateľa ľudových piesní z Gemera a Malohontu, milovníka nárečia, ale predovšetkým všestranného muzikanta a veľkého lokálpatriota Gemera, ktorý by sa v roku 2014 dožil 80-tich narodenín. Bol zberateľom nádherných piesní rázovitej gemerskej dedinky Sirk. Len v tomto svojom rodisku ich znotoval 136. V desiatkach podobných miest a obcí Gemera zozbieral, prepísal do nôt a knižne vydal vyše 1250 ľudových piesní. Stovky ďalších gemerských piesní, si budú môcť jeho zásluhou vypočuť budúce generácie, najmä z repertoáru mnohých

gemerských folklórnych súborov. Cieľom podujatia bolo priblížiť mladým návštevníkom a pamätníkom život a diela tejto významnej osobnosti, ktorá aj napriek tomu, že prekonala päť mozgových príhod a dva infarkty, vyžarovala z jeho tváre a jemných rúk špecifická muzikantská noblesa.

FOLKLÓRNE SÚBORY, KTORÉ ČERPAJÚ Z JEHO ZBIEROK

Na javisku vystúpili folklórne súbory, ktoré z jeho zbierok piesní často čerpajú a bohato ich využívajú. Ako prvé zazneli sirkovské melódie jeho prvej vydanej zbierky „Piesne stredného Gemera“, v podaní novovzniknutej Detskej ľudovej hudby Lykovček, ktorú vedie Mgr. Natália Poprocká a dievčenskej speváckej skupiny Detského folklórneho súboru Lykovček pod vedením Ing. Mariany Poprockej a Ing. Aleny Ďurkovičovej.
Rodák zo Sirka stále objavoval a zachovával ľudové piesne aj v ďalších oblastiach Gemera. Piesne a tance zo zbierky „Piesne Horného Gemera a okolia Rožňavy“ ako aj z dediny Rejdová predstavil vo svojom programe FS Dubina z Rožňavy pod vedením Ivana a Ivanky Nemčokovcov, ktorí zároveň zaspievali aj osobitne pesničky z Horehronia a zo zbierky piesní „Spievajúci Šumiac“. 
S pribúdajúcim vekom pribúdali aj choroby, ktoré pána Hericha donútili odložiť svoje milované husle. Nie však ďaleko, len do rúk svojho nadaného vnuka Maroša Sopko-Zimu, ktorý bol primášom v detskej ľudovej hudbe DFS Lykovček a teraz aktívne hrá v Ľudovej hudbe FS Karpaty v Bratislave, s ktorou na tejto spomienkovej slávnosti zahral zmes ľudových piesní. Avšak ešte pred ňou začal obľúbenou piesňou „Koj zo Sirka pajdem“, ktorú mu dedko od malička hral a spieval.
Po vnukovi svoj pozdrav a poďakovanie do neba symbolicky zaslal aj FS Vepor z Klenovca pod vedením manželov Zvarovcov, a to ženskými piesňami zo Sirka, hrou na heligónky a charakteristickými tancami na melódie zo zbierky „Piesne Nového Klenovca“.

PIESNE, KTORÉ NÁM ZOSTANÚ...

Ešte pred samotným záverom, kedy všetky súbory zaspievali jeho obľúbenú pieseň – „Na sirkóské velké veži“, odovzdala pani primátorka kyticu dcére Ondreja Hericha – pani Kamilke Sopko-Zimovej. 
Usporiadaním tohto kultúrneho programu sa pripomenulo to, čo tento výnimočný človek po sebe zanechal... Organizátori veria, že ľudia nikdy nezabudnú na jeho muzicírovanie a pekné melódie, vylúdené z jeho primášskych husieľ a že si ho budú stále pripomínať, ako zberateľa a upravovateľa ľudových piesní z Gemera a Malohontu, ktorých je veľa a ktoré nám zostanú, pretože do posledných chvíľ jeho života, úzkostlivo dbal, aby sa všetko pekné z jeho a nášho Gemera v piesni, či v reči zachovalo a nič nezabudlo.

Text a fotografie: Ďurkovič

 

Čítať 1868 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:34

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.